b1-vitamini-bebekler-icin-neden-onemlidir

B1 Vitamini Bebekler İçin Neden Önemlidir?

Hamilelik sırasında alınması gereken bazı besinler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi folik asittir. Uzmanlar folik asitin hamilelik öncesi alınmaya başlanması gerektiğini söylüyor. Çünkü folik asit hücre çoğalmasını, DNA yapıtaşlarının eksiksiz olmasını sağlar ve bebeğin anne karnında gelişimini düzenler. Özellikle bebeğin kemik iliğinin çalışmasını sağlaması folik asiti önemli kılmaktadır. Folik asit B grubu vitaminleri grubundan suda çözünen bir mineral olduğu için B vitamini alımı bebeğin gelişiminde oldukça önemlidir.
B1 vitamini ise karbonhidrat parçalayıcı özelliği bulundurmaktadır. Bu nedenle bebeğe gerekli enerjiyi vermeyi sağlamaktadır. Ayrıca bebeğin sinir sisteminin sağlıklı olması için bu vitamin oldukça önemlidir. B grubu vitaminleri beyin gelişimi için de önem taşımaktadır. Emziren ve gebe kadınların bu vitamine olan ihtiyaçları artmaktadır. Bu vitaminin eksikliği unutkanlık, iştahsızlık, kabızlık, depresif durumlara yol açabilmektedir. Bu vitamini içeren besinler ise şöyledir; süt ve süt ürünleri, et, balık, rafine edilmemiş tahıllar, sebzeler.
Bebeğin B1 vitamini alması için bulgur gibi posalı yiyecekler tüketmesi önerilir. Böylelikle hem B1 vitamini alacağı gibi hem de sindirim sistemi düzenlenmiş olur.
B2 ruboflavin vitamini bir diğer günlük dışarından alınması gereken besindir. Vücutta depolanmadığı için bunun günlük olarak dışarından alınması gerekmektedir. Ruboflavin vitamini, demir ve B6 vitamini alımında kullanılmaktadır.  Hamilelikte alınması bebeğin gelişimi için önemlidir. Eksikliği dilde kızarıklık, çocuklarda gelişim geriliği, kilo kaybı, anemi migren gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
B12 vitamini alımı için bebeklere ek gıda olarak balık yağı verilebilmektedir. Genelde balık yağı büyük yaş grubu çocuklara verilse de düşük kilolu bebeklere ek gıda olarak verilebilmektedir.
B vitamini özellikler tüp bebek tedavisi alanlar için özellikler bir önem taşımaktadır. Bu vitamin DNA yapımında önemli bir etkiye sahip olduğu için, eksikliğinde DNA ve RNA yapım aşamasını olumsuz etkileyebilmektedir.
Diğer alınması gereken önemli vitaminlerden biri isi D6 vitaminidir. Çoğunlukla güneş ışınlarıyla aktifleşen bu vitaminler, küçük çocuklarda ek gıda ile alınması gerekebilir. Güneşe fazla maruz kalamamaları ve hızla büyüdükleri için ek gıda şeklinde verilmesi tavsiye edilmektedir. Eksikliği kemik eğriliği ve boy kısalığına neden olabilmektedir.
Bebeklerde beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-beslenmesi-icin-organik-gida-kullanmanin-onemi/

Post navigation

Bir yanıt yazın