B1 Vitamini Bebekler İçin Neden Önemlidir?

Hamilelik sırasında alınması gereken bazı besinler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi folik asittir. Uzmanlar folik asitin hamilelik öncesi alınmaya başlanması gerektiğini söylüyor. Çünkü folik asit hücre çoğalmasını, DNA yapıtaşlarının eksiksiz olmasını sağlar ve bebeğin anne karnında gelişimini düzenler. Özellikle bebeğin kemik iliğinin çalışmasını sağlaması folik asiti önemli kılmaktadır. Folik asit B grubu vitaminleri grubundan suda çözünen bir mineral olduğu için B vitamini alımı bebeğin gelişiminde oldukça önemlidir.
B1 vitamini ise karbonhidrat parçalayıcı özelliği bulundurmaktadır. Bu nedenle bebeğe gerekli enerjiyi vermeyi sağlamaktadır. Ayrıca bebeğin sinir sisteminin sağlıklı olması için bu vitamin oldukça önemlidir. B grubu vitaminleri beyin gelişimi için de önem taşımaktadır. Emziren ve gebe kadınların bu vitamine olan ihtiyaçları artmaktadır. Bu vitaminin eksikliği unutkanlık, iştahsızlık, kabızlık, depresif durumlara yol açabilmektedir. Bu vitamini içeren besinler ise şöyledir; süt ve süt ürünleri, et, balık, rafine edilmemiş tahıllar, sebzeler.
Bebeğin B1 vitamini alması için bulgur gibi posalı yiyecekler tüketmesi önerilir. Böylelikle hem B1 vitamini alacağı gibi hem de sindirim sistemi düzenlenmiş olur.
B2 ruboflavin vitamini bir diğer günlük dışarından alınması gereken besindir. Vücutta depolanmadığı için bunun günlük olarak dışarından alınması gerekmektedir. Ruboflavin vitamini, demir ve B6 vitamini alımında kullanılmaktadır.  Hamilelikte alınması bebeğin gelişimi için önemlidir. Eksikliği dilde kızarıklık, çocuklarda gelişim geriliği, kilo kaybı, anemi migren gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
B12 vitamini alımı için bebeklere ek gıda olarak balık yağı verilebilmektedir. Genelde balık yağı büyük yaş grubu çocuklara verilse de düşük kilolu bebeklere ek gıda olarak verilebilmektedir.
B vitamini özellikler tüp bebek tedavisi alanlar için özellikler bir önem taşımaktadır. Bu vitamin DNA yapımında önemli bir etkiye sahip olduğu için, eksikliğinde DNA ve RNA yapım aşamasını olumsuz etkileyebilmektedir.
Diğer alınması gereken önemli vitaminlerden biri isi D6 vitaminidir. Çoğunlukla güneş ışınlarıyla aktifleşen bu vitaminler, küçük çocuklarda ek gıda ile alınması gerekebilir. Güneşe fazla maruz kalamamaları ve hızla büyüdükleri için ek gıda şeklinde verilmesi tavsiye edilmektedir. Eksikliği kemik eğriliği ve boy kısalığına neden olabilmektedir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.