5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Dik oturduğunda başını düz tutabilir.
 • Karnının üstünde yatarken kollarından destek alarak göğsünü yerden kaldırabilir.
 • Bir taraftan bir tarafa yuvarlanabilir.
 • Bir üzüm kadar küçük nesnelere dikkat edebilir.
 • Neşe ile çığlıklar atabilir.
 • Bir nesneye doğru uzanabilir.
 • Parmaklarının uçlarına değdirilen bir çıngırağı kapabilir.
 • Bacaklarının üzerine bir miktar ağırlık verebilir.
 • Ellerinden çekilerek oturtulduğunda başını gövdesi ile aynı seviyede tutabilir.
 • İnsan sesine doğru dönebilir.
 • Bebeğiniz belki yardımsız olarak oturmayı da başarabilir.
 • Aguu ve benzeri sesli ve sessiz kombinasyonları çıkartabilir.

5 Aylık Bebek Beslenmesi

5 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin 5. ayında onu hala sadece anne sütüyle beslemeniz gerektiğini unutmayın. Uzmanlar ek gıdaya geçişin en ideal 6. ayda olduğunu söylerler.

Ancak bebeğinizin gelişimi ayına göre ideal şartlarda ilerlemiyorsa bebeğinizin gelişimini takip eden doktorlar ek gıdaya erken başlatabilirler.

Ek gıdaya başlamadan önce doktorunuza danışınız. Unutmayın, bebeğinizin bir yaşına kadar ana öğünü anne sütüdür.

 

5 Aylık Bebek Ne Kadar Emer?

”5 aylık bebek kaç cc süt içer?” sorusunu merak ettiğinizi biliyoruz. 5 aylık bebeğin mide kapasitesi ise 180-210 ml’dir. Günde 4-6 kez emzirilmelidir.

Eğer bebeğiniz çeşitli sebeplerle anne sütü alamıyorsa, mama takviyesi yapıyorsanız “5 aylık bebek kaç cc mama içer?” sorusuna cevap verecek kişi bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuzdur.

5 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?

5 aylık erkek bebek ortalama 7500 gr, 5 aylık kız bebek ise ortalama 6900 gr ağırlığındadır.

5 Aylık Bebek Boyu Kaç cm Olmalıdır?

 • 5 aylık kız bebek boy alt sınırı: 57
 • 5 aylık kız bebek boy üst sınırı: 70
 • 5 aylık erkek bebek boy alt sınırı: 58
 • 5 aylık erkek bebek boy üst sınırı: 70

Bebeğinizin tüm gelişim sürecindeki boy ve kilo durumunu öğrenmek için Boy ve Kilo Cetvelimizi inceleyebilirsiniz.

5 Aylık Bebek Gelişimi İçin Neler Yapmalı?

5  aylık bebek, artık iyice sosyalleşmeye ve çevresinin tam anlamıyla farkında olmaya başlamıştır.
Bebekler ne zaman oturabilir? diyen anne ve babalar için, 5 ay tam da bebeğinizin oturma egzersizleri yapması için uygun zaman. Sağlıklı gelişim için, bebeğin bu ayda oturma egzersizleri yapıyor olmanız gerekmektedir. Bu denemeleri yaparken mutlaka bebeğinize destek yastıklar olması gerektiğini unutmayın.

Bebeklerin kaba motoru özellikleri, yani bir şeylere uzanması, oturması, dönmesi, vücudunu hareket ettirmesi, ilk 6 aylık gelişim için yakından takip edilmesi gereken özelliklerdir. Bunları geliştirmek için bebeğinizi göbek üzerinde yatırarak bir süre vakit geçirmesini sağlamanız gerekmektedir. Bunun için oyun halılarından destek alabilirsiniz. Bebeğinizi güvenli bir şekilde göbeğinin üzerine bırakmalısınız. Bu şekilde bebeğin yerçekimine karşı hareket etmesini sağlayacaksınız. Tüm kas yapısını kullanmayı öğrenecektir.

Bebeğiniz bu ayda kendi başına oturmak için doğrulma hareketleri yapabilir. Hala kas yapısı tam anlamıyla gelişmediği için, oturma pozisyonu aldığında yanına destek yastıkları koymayı unutmayın.

Hiç olmadığı kadar güçlü:

Bebeğinizin duyma duyusu, 5 aylık dönemde daha önce hiç olmadığı kadar güçlenmeye başlamıştır. Bu sayede bebeğiniz hem sizin seslerinizi daha iyi ayırt edecek hem de sesli oyuncaklara ve etrafındaki seslere daha kolay tepki gösterecektir.

5 Aylık Bebek Oyuncakları

Bebeğiniz bu ayda hem kendi sesini keşfedeceğinden hem de nesneleri kavrama yetisi oldukça geliştiğinden uzanabileceği oyuncaklara ilgi duyar. Özellikle oyun halıları 5 aylık bebekler için eğlence kaynağı olabilir. Bunun dışında bebeğinizin dişinin kaşınmaya başladığını düşünürsek, diş kaşıyıcı oyuncaklardan yardım alabilirsiniz.

Oyuncaklar dışında, bebeğinizle oynamanız ve onun dil gelişimine destek olmanız çok önemli. Ses çıkarmaya başladığı bu dönemde, siz de ona karşılık vererek ve göz göze iletişim kurarak gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca 5 aylık bir bebek kendi yansımasına tepki verebilecek aya gelmiş durumdadır. Bir ayna tutarak kendisini görmesini sağlayabilir, böylece eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

5 Aylık Bebek Gelişimi videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube video

5 Aylık Bebek Diş Çıkarır mı?

Bebeğinizin bu aylarda dişlerinin kaşındığını fark etmeniz mümkün. Bu süreç aslında 4. Ayında da başlamış olabilir. Bebeğinizin diş çıkarma sürecinde olup olmadığından emin olmak için bu belirtilere bakabilirsiniz:

 • Düşük Ateş
 • İshal
 • Sebepsiz Yere Huysuzluk
 • 1 Aya Yakın Süren Ağız Sulanması

5 Aylık Bebek Uykusu 

YouTube video

Bebeğinizin yaşına uygun saatlerde uykuya dalması gerekmektedir. Gündüz uykuları da bebeğiniz büyüdükçe değişiklik gösterecektir. İyi bir uyku için doğru zamanlamanın da oldukça önemi vardır.

5 Aylık bebeğiniz henüz düzenli uykuya geçmediyse doktorunuzdan veya uyku danışmanından yardım almanızı tavsiye ederiz.

5 Aylık Bebeğin Doktor Kontrolü

Birçok doktor bu ay için rutin kontrol önermemiştir ama gelecek aya kadar bekleyemeyecek bir probleminiz olduğunda doktorunuzu arayın.

Dikkat!

Bebeğiniz büyüdükçe evde başına gelebilecek kaza riskleri artmaktadır. Kendi vücudunu yavaş yavaş kaldırabilmeye başlayan ve nesneleri kavramaya başlayan bebeğinizi tehlikelerden korumak için yalnız bırakmamaya özen gösterin.

Alışveriş Önerisi – Satın Alın

5 aylık bebeğiniz için, farklı oyuncaklar dışında, yatak korumalıkları alabilirsiniz. Eğer bebeğiniz koruması olmayan bir yatakta yatıyor ise, bu dönemde kendini kaldırmaya başladığından ufak kazalar yaşanabilir. ebebek’te bulabileceğiniz yatak bariyerleri ürünlerini inceleyip, diğer bebeveynlerin yorumlarını okuyup uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın

5 Aylık bebeğinizi nasıl büyütüyorsunuz? Bu ay içerisinde yaşadığınız sorunlar nelerdi? Nasıl üstesinden geldiniz? Diğer anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.

Beğenip Paylaşmayı Unutmayın!

Diğer annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 5 aylık bebek gelişimi konulu makalemizi beğenip paylaşmayı unutmayın!

Post navigation

  • Benim kizimda uyumuor ya durmadan kalkio hasta da deyil hasta olsa anliycam ama yok degil yarim saat bi saat dedimi uyanio derin uykuya dalmio ilk dogdugu zamanlar 5 saat uyurdu ben kaldirirdim iki saatte bi beslerdim acaba neden uyanio napabilirim?

    • Merhaba bebeğiniz uykuya dalmadan önce tam doyduğundan emin olur karnı acıkıyorsa uyanıyor olabilir veya rahat olmadığı için uyanıyor olabilir ve emerek uykuya geçiyor olabilir bunu emme süresinden ayırt edebilirsiniz cok emiyorsa acıkmıştır az emip uyuyorsa rahatsızlık duyup uyanmıştın. Ayına göre içebileceği miktar sütü uyumadan önce sağıp verebilirsiniz böylece kaç cc içip uyuduğu süresini hesaplıyabilirsiniz

   • Ya benim bebeğim 5 ayına girdi ama uyumuyor kıvranıyor sürekli beli falan mı aciyor diye düşünüyorum masaj yapıyorum ama nafile gece üçte flnn yatıyor asla dalmiyor uykuya npicm ben çok çaresiz kaldk

  • Merhaba. Uyandırarak hata yapıyorsunuz. Gündüz iyi beslenen bir bebeğin gece beslenmeye ihtiyacı olmaz 7-8 saat kesintisiz uyur . Uyandırıp alışkanlık haline getirtirseniz bu yetişkinkende çocuğunuzda uyku bozukluğuna sebep olur.

   • Bebeğim 5 aylik oldu neredeyse. Ancak ben yaklasik 2 haftadir tv izletmeye mecbur kalıyorum. Çizgi diziler. İs yapmaya fırsat vermiyor. Eşim ise kızıyor. Bunun icin napabilirim tv izletmek istemiyorum. Ce e oyunu oynuyorum kamyonlariyla ve bi akilli oyuncağıyla oynuyor. Ama yetmiyor. Pandemi yüzünden disari cikarip rahatlatamiyorum da. Bi de hayvanli cingiraklarinin rengini soyluyorum hayvanin ne olduğunu ne yedigini vb. Cok tecrubesizim. Yakinim kimsem yok bana yardim edebilecek bebegimi 1 saat oyalayabilecek islerimi yapabilmem icin. Yanlis yapmaktan cok korkuyorum.

    • 3 yaşına kadar ekrana bakmamasi lazim. Işiniz bırakın yarım kalsin ya da o uyuyunca yapmaya çalışın. Onunla konuşun. Oynayın. Is yaparken ben bi örtü serip mutfakta beni izlemesi için yere yatırıyorum. Çok dikkatli etrafa bakıyo. Balkona çıkarın etrafı izlesin.

    • Televizyon telefon kesinlikle izletmemrk gerek. Otizme neden olduğu konusunda araştırmalar var. İşinizi uyku saatlerinde yaşta çalışın. Oyun halısı da vakit geçirmeleri de gerçekten işe yarıyor. Üzerine koyun. Yanına oyuncaklarını o her türlü vakit geçirir.

     • Merhaba buna whatsapptan görüntülü konuşmalar dahil mi uzaktan halası hep görmek istiyor engel olamıyoruz..

    • TV bende izletiyorum ister istemez ışığa dikkat çektiği için bakıyor doktoruma sorduğumda bisey olmaz ışıkları tanımaya çalışıyor demiştir.yanlis yapmaktan korkuyorum derken neyi kasdettiniz

 • Merhaba benim erkek bebegim 5 ay 1 haftalik kilosu 10kg 200 gram…Masallah deyin.Ama boyu dogdugunda 57 cm di 2 aylik 71 cm. 4 aylikken 75 cm di..Boyuna göre iri yapılı ama löp löp şişman degil…Dogduğunda 4820 gramdi..Normal araliklarin üstünde fakat boy kilo orani normal..Problem olur mu

 • Benim oğlum 5 ay 5 gunluk
  En uzun 3 saat uyudu genelde 2 saatte bır uyanıyor 2 tane dişi var 2 tanede cıkmak uzere tuptugum zaman zıplıyor ayakta durabılıyor oturabılır ben tuttugum zaman tabi ama kendı kendıne donemıyor karnının ustune yattıgında aglıyor. Adına duydugunda tepki veriyor.

 • Merhaba arkadaşlar, 5 aylık kontrolde kızımın 7100 gr ağırlığı ve 67 cm boyu ölçülmüştü. bu ayki tespitlerim şu şekilde: anakucağının üzerindeyken ayaklarını çok şiddetli sallayarak kendisini sallıyor. aşağı doğru kendini itmeye de başladı. yere sırtüstü bıraktığımda dönmek aklına gelmiyor. ama bir kaç kez, bir ayağını diğer ayağının üstüne alarak dönmesini teşvik ettim, daha sonra dönmeyi akıl etti. karın üzeri bıraktığımda sıkılıp zorlanma sesleri çıkarıyor, hatta ağlamaya başlıyordu. daha sonra karşısına ayna koydum, merakla kendisini incelemeye başladı ve 10 dk zaman geçirdi. çok fazla değişik ses çıkarmıyor, aaaa öö gibi bağırıyor sadece. diliyle baloncuk yapıyor, hatta biberondan sütü çekip püskürtüyor. ona doğru uzandığımda ellerini bana uzatarak yüzümü seviyor. dizimde fış fış kayıkçı oynayabiliyor. koltuğa oturur vaziyette bırakırsam yana devriliyor, yanına yastık koyarsam da kendini öne doğru kaydırarak yatar pozisyona geçiyor. akşamları 19:30 – 20:00 gibi uyuyor, 3 saatte bir uykusunda besliyorum, sabah 7:00 gibi kalkıyor. ama bazı geceler saatte bir kalkıyor.

 • Erkek bebeğimiz 5 aylık , 1 hafta oldu 5. ayına gireli. boy 71 cm, kilo 8500 maşallah deyin anne sütü ile besleniyor. doğum kilosu 4.095 gr , 52 cm. kilosu biraz önde gidiyor gibi yorumunuzu öğrenebilir miyim ?

    • Merhaba lar benim oğlum 3gun sonra 5aylik olacak 50 günlükken meme redi yaşadım 3ay direndim sonra sütümü kestim yumurta alerjisi varmış bir ay önce öğrendim mama yazdı Aptamil pregomin as onu veriyorum ama uyanıkken hiç biberon tutmuyor 5saat ac kalsa 30 CC içiyor 4saate 90 CC yapiyirum bitirmiyir bile ek gıdaya başladım ağzını yapatiyor doğduğundan beri de gece süt içmeye uyanmaz hep ben kucağıma alırım öyle süt meriyirum şimdi ise yatırıp biberon veriyorum zararlı olduğunu biliyorum ama ne yapiyim içmiyor kilosu 8400 boyu da 67 ve az mama içtiği için mamayı biraz koyu yapiyorum

     • Merhaba Zeynep Hanım,

      Öncelikle bebeğinizin kilosun ayına göre olması gereken sağlıklı aralıkların da üzerinde bulunuyor. 5 aylık erkek bebeğin ortalama ağırlığı 7.7 kg olması gerekirken sizin bebeğiniz 8.4 kg olduğu için endişeleneceğiniz bir durum bulunmamaktadır 🙂

      Bebeğin yumurta alerjisi tanısı aldığı için anne sütünü kesmenize hiç gerek yok. Bebeğinizi aynı düzende emzirebilirsiniz. Fakat tükettiğiniz yumurta içerisindeki alerjen proteinler sütünüze geçerek bebeğinizde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebepten dolayı sizin de emzirme dönemi boyunca yumurta tüketiminizi sonlandırmanız gerekir.

      5.ay, ek gıdaya başlamak için maalesef erken bir süre. 6. ayda ek gıdaya başlamanız uygun olacaktır. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği dozlarda mamayla beraber anne sütüyle devam etmenizi öneririz.

      Ek gıda döneminde size rehberlik olması açısından “Ay Ay Beslenme Tablosu” yazımıza göz atabilirsiniz.

      Ay Ay Beslenme Tablosu –

      Sevgiler.

 • merhaba benim bebeğimde 23 haftalık yani 5 bucuk aylık erken doğduk 35 haftada 2500 gr suan 7900 sadece anne sütü alıyor yyan dönebiliyor ama hala tam dönemiyor ellerinle nesneleri tutabiliyor oturma isteği henüz yok ayaklarınlada hafif basıyor diş yok galiba biraz ağır bi bebek doktorumuzda anne karnında kalpazan olacak demişti dediği gibi oldu sanırım

 • Merhaba kızım 3 kilo 45 gram doğdu. Şuan 5 aylık 9.5 kilo sadece anne sütü alıyor. Kilosu olması gerekenden fazla biliyorum ama sadece anne sütü olduğu için bir sorun olmaz diyorlar bilemedim doğrusu?

  • Merhabalar,

   Evet bebeğinizin ayına göre olması gereken ağırlığın biraz üzerinde. İlk 6 ay sadece anne sütü diyoruz bebeğinzin de sadece anne sütü ile beslendiğini söylüyorsunuz bu sebeple bir sorun olmayacaktır. 6. ayda ek gıda sürecinde dikkatli olmanız gerekiyor sadece.

   Sevgiler.

  • Yapma kardeş şimdiden emziğine çikolota sürersen ilerde şekerli şeylerin bağımlısı olur. Benim kızım emzik istemiyordu zorla reçel sürüp veriyordu babaannesi şimdi 2.5 yaşında sürekli tatlı istiyor. Oğlumda 5 aylık kıxımda yaptığım harayı oğlumda yapmıycam en az 2 yaşına kadar şekerli ve tatlı kullanmıycam İnşallah

 • benim minikkuşum da 5.ayına girdi 7600 kg 67 cm gözlerim doluyor yazılanları okuyunca anneler ne kadar şirin anlatmış çocuklarının yaptıklarını hop hop diye zıplıyor yazanlara çok güldüm çok tatlıdır keşke biz de yapabilsek benim kızım pek öyle oynamayı bilmiyor daha onunla oyunlar oynamayı çok istiyorum zeka gelişimi için önerebileceğiniz benim yapabileceğim bir şey var mı?

 • Merhaba benim kızım 27 Mart 2019 da dogdu bugün kg suna baktırdm 6.045 kg boyu 60 cm ,kilosu nasil sizce az mi bana cok azms gibi geliyor, sadece emziriyorm ne yapacağımı bilemedim, ek olarak mamada mi versem yoksa ek gidaya mi geçsem ?gunde en az bes alti tane bez kirletiyor ama icim rahat degil. Gece boyunca hiç uyanmıyor,gece bir kere uykuda emziriyorm. Doktor gece uyandırmaya gerek yok diyor. Ayrıca ay hesaplaması nasil yapılıyor?yardimci olursanız sevinirim tesekkur ederim.

  • Mama yerine suyu daha çok verin vede onu uyutmak yerine kucağınıza alıp oyun oynayın ilgisini dağıtın çocuğa aç olduğunu unuttun emzik kullanıyor ise mama saat aralığını açmak için emzik verin hareket ettirmeye çalışın

 • Benim kızım 38 haftalık doğdu 2700 gr doğdu şimdi 4 aylik 6300 gr normal mi anne sutu 3 bucuk ay aldı sütüm yetmediği için aptamil de veriyordum olan sütüm tamamen kesildi şuan sadece mama ile besleniyo ek gidaya başlıycam sanirim

 • Merhabalar benim bebeğim 4 ayimizi tamamladık 5 ayimizdayiz gece 11 12 arası uyuyor sabah 8 gbi kalkıyor açıktigi için emziriyorum geri uyuyor 11 gbi kalkıyor gün içerisinde 2.3 kere uyuyor kısa süreli 40 dk filan ve 8 kilo boyu 68 sizce normalmi acaba ?

 • Merhaba bebeğim uyku düzeni güzel gece uyuyor fakat altına falan yapınca tekrar uyumaya devam ediyor bir iki haftadır ağlaması çok azaldı neredeyse hiç ağlamıyor sadece arada sevmediği bisey olunca mızmızlık yapıyor normal mi acaba böyle olması

 • Bebegim 4 ay 15 günlük .Beş ayına girdiginden beri gece on iki buçukta bazen de birde uyuyup öğlen bir gibi uyanıyor ve gece bir kez uyanip emip tekrar uyuyor. Gece uykusuna yatana kadar iki saat aralıklarla kısa süreli uykuları oluyor. Ancak gece uykusunu erken saate çekmeyi başaramadık. Bunun için ne yapmalıyız? Bebeğimiz 7.300 gr ve sadece anne sütü aliyor

  • Mama saatlerini ayarla saat 3_6_8 gibi ver saat 8 de herzamnkinden az emzir ve saat 8 den sonra hemn uyutma daha sonra saat 10 da güzelce emzir ve yatağına köy ışıkları kapat uyuyacaktir

 • Benim kızım beş aylik başını yastiktan kaldirip oturmaya calisiyor ama donme hareketleri yapamiyo aguu diye sesler çıkarıyor oyuncaklara uzaniyor elini tutunca kalkmaya çalışıyor başını cevirip elmideki oyuncağı takip ediyor ama soyledigim gibi dönme egzersizi yapamiyo bn pek fazla yüz üstü koyamadim kizimi o yuzden yüz üstü koyunca ağlıyor bnde gelişimi icin endiseliyim ne yapmaliyim anneler endiselenmelimiyim gercekten

 • hocam benim oglum 5 bucuk aylik 7 kilo 500 gram boy 61 cm iymi hocam sanki doymuyor gibi ek gida vermeye basladim gunluk bir kere 1 haftadir veriyorum az olarak dogdugunda 2 kolo 900 grandi hocam butun hareketleri normal hatta cok hareketli gece 3 veya 4 kere emiyor saclari cok dokuluyor normalmi hocam su vermeye 1 aylikken basladim bagirsaklarinda mikrop cikti doktorumuz bol bol su ver dedi veriyorum hala basindaki o bosluk hic kapanmamis dogdugu gibi dedi hemsire anlamadim cok kafaya tsktim

 • Benim bebeğim 4. Ayına girdi 5900 kilosu boyu 63 cm kilo alamıyor diye üzülüyorum. Çokta hareketli bir bebek uykudan uyandığı zamanlar sürekli kucakta olmak ayaklarının üstünde durmayı basmayı seviyor çokmu enerji sarf ediyor ondan mı kilo alamıyor acaba aylık kilo alımı 200 gr oldu bu ay

 • Benim oğlum 5 aylık. En son doktora götürdüğümüzde 6.300 gramdı, boyuda 66 cm. Oğlum 3 ayında kalp deliğinden ameliyat oldu. Burda yazılanların hepsini yapıyor. Bir tek dik tuttuğumda ayağına ağırlığını basmıyor. Ameliyat dan önce dik tutulduğunda ayağına ağırlığını basıyordu. Birde doktor ameliyatan 2 hafta sonra bile 5 dakika göbeğinin üstünü koymamızda sıkıntı olmuycağını belirti. şimdi arada 5 dakika oturta bilirmiyim?

 • Bebeğim bı hafta sonra 5 aylık olacak ancak uyku saatleri düzenli olsada sallanmadan pis pis sesi açmadan ve emzik vermeden asla uyumuyor sabahlara kadar kollarıma kramplar girene kadar sallamaktan mahvoldum. Sallamayı bırakmayı çok denedik ama kiyametleri kopartiyor.

 • Bu yanlış bir bilgi 1 yaşına kadar gece emzirilmeli veya formül mama verilebilir her çocuk uykudan uyanıp açığını bildiremiyor anneler gece bebeği uyandirmadan uykusunu bölmeden karnını doyurmalı ve tekrar uyumaya bırakmalı

 • Iyi günler benim kızımda 5 ayına yeni girdi kilosu 6 boyu 56 4.aya girdiğinde 6.200 du yani bu ay kilo almayip vermiş bu normal mi anne sütüyle besliyorum zadece ek gıdaya geçiş yapmam gerekiyormu sağlık ocağı 5 buçuk aydan sonra başlarız dedi ama kızımın kilo kaybetmesini istemiyorum yardımcı olur musunuz

  • Nezahat Hanım merhaba,

   Öncelikle sağlıkla büyütün bebeğinizi. Anne sütünün yetip yetmediğini anlamanın en güvenilir bulgusu bebekteki kilo artışıdır. Bebeğiniz ayda en az 500 gram haftada en az 125 gram ağırlık kazanıyorsa anne sütü yeterlidir diyebiliyoruz. Bebeğiniz her hafta tartın ve kilo alımını takip edin. Bebeğinizin gelişimi ayına göre ilerlemediğinde ek gıdaya erken başlanabiliyor ancak bu konuda doktorunuz karar vermeli. Anne sütünü artırmak için en önemlisi bebeğinizi bol bol emzirmek, prolaktin dediğimiz süt üreten hormon ne kadar çok talep olursa o kadar çok süt üretir. İkincisi kendinize ve sütünüze inanmanız. Üçüncü kuralımız ise beslenme. Sıvı desteği çok önemli bir yere sahip. Bol su tüketmeli ve sıvı alımınızı desteklemek için ayran gibi kefir gibi içecekler ile desteklemelisiniz.

   Emzirme döneminde nasıl besleneceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmek için tıklayın: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/
   Emzirme konusunda aklınıza takılan soruları sormak, danışmanlık almak için: https://www.bebek.com/emzirme-destek-projesi/

   Çokça sevgiler.

  • Merhaba Zeliha Hanım,

   5 aylık erkek bir bebeğin ideal kilo aralığı 5100 gr – 9000 gr arasıdır. Mutlaka bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuza danışmanızı öneririz. Eğer emzirme ile ilgili yaşadığınız sorunlar varsa size seve seve destek olmak isteriz.

   Emzirme konusunda aklınıza takılan tüm sorular için Emzirme Destek Elçilerimizden birebir ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklamanız yeterli 🙂

   https://www.bebek.com/emzirme-destek-projesi/

   Sevgiler.

 • Merhabalar..

  Benim oğlum 5nci ayına girmeden emziği bıraktı zaten sadece uyutacağim zaman veriyordum onun dışında almıyordu emziği şimdi hiç istemiyor bu iyi mi kötümü bilemedim 🤦‍♀️cevremdeki herkes iiyi olmuş bıraktırmak zor olurdu kendiliğinden bırakmış diyor ama sizlerinde cevaplarını öğrenmek istiyorum 😊😊

 • Bebeğim 124 günlük ,gece uykuları masallah çok güzel ama uykuya çok çok gec dalıyor ,atak haftasına girmeden önce akşam 10-11arasi uyurdu sabah 8bucukta kalkardı nerdeyse üç haftadır gece 12-1gibi uyuyor ve sabah9bucuk 10arasi uyanıyor ,ağzımızdan sular akıyor ellerimiz hep ağızda ve gaz problemimiz çıktı bu zamana kadar yoktu özellikle memede kendini iki büklüm yapıyor ememiyor sancidan ne zaman geçecek bilmiyorum

 • Merhaba ,
  Bebeğim bir hafta sonra 5 aylık olacak. Ağzında sulanma, kafa tasında sıcaklık fakat vücudunda herhangi bir ateş belirtisi yok. Huysuzluk abartılmayacak derecede mevcut. İştahında çok şükür bir sıkıntı yok . Başında sıcaklık olması neye işaret diş mi çıkartıyor acaba . Herhangi bir sorun teşkil eder mi? Dikkat etmem gereken bir durum var mı ?

 • Bebeğim 4 ay 22 günlük. 4. Ay uyku gerilemesini yaşıyoruz maalesef. Düzenli olan uykuları gitti sürekli uyanmalar uykuya direnmeler geldi. Yaklaşık 1,5 aydır da meme reddi yaşıyoruz. 1 aydır hiç kilo almadı ama vermedi de. Nasıl kilo aldırabilirim? Erkek 8 kilo.

 • Bebegim 4 ay 1 haftalık kolik bi bebektik doğduğu günden bu yana hiç bi şekilde uykumuz düzene girmedi kilomuz çok iyi bi sağlık problemimiz yok çok şükür fakat hiç uyumuyor emzik almiyo ve emerek uyumak istiyor yalnızca anne sütü alıyor farklı emziklerde denedim fakat sadece memede uyumak istiyor dizde bile salladım fakat uyumuyor uyuduğu zaman verimli uyuyamıyor ne yapabilirim

Bir cevap yazın

Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalıdır?

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeklerde Geriye Doğru Kasılma