1 yaş ihtiyaç

1 Yaş Sonrası İçin İhtiyaç Listesi

1 Yaş Sonrası İçin İhtiyaç Listesi

Nihayet bebeğinizi 1 yaşına kadar getirdiniz ve muhteşem, ancak bir o kadar da yorucu bir dönemi geride bıraktınız. Bebeğiniz; bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişim başta olmak üzere, birçok farklı alanda önemli bir gelişim ve gözlenebilir bir değişim göstereceği kritik bir döneme adım atıyor.

Emekleyerek yerleri aşındıran miniğiniz artık yürümeye, hatta koşmaya; tek tek cisimlerin isimlerini heceleyen bebeğiniz anlamlı cümleler kurmaya; genelde sıvı, püre ve yumuşak besinler tüketen bebeğiniz daha katı yiyeceklerle beslenmeye başlayacak.

Bu süreç; bebeğin ihtiyaç listesi doğru bir şekilde oluşturulup, tüm eksikler bu listeye göre giderildiği takdirde hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça keyifli geçecektir.

5-aylik-bebek-dis

Bilinçli Bebek Alışveriş Listesi Oluşturmanın Basamakları

Başta kadınlar olmak üzere çoğu birey alışveriş yapmayı sever. İşin içine bir de ebeveyn olmak girince ipin ucunu kaçırmak an meselesi olabilir. Alışveriş konusunda kontrolü kaybetmemek için ilk yapmanız gerek şey, bebek alışveriş listesi oluşturmak olmalıdır.

Bebek ihtiyaçları belirlenirken dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

  1. İyi bir ebeveyn olmanın bebeğinize gözünüzün her gördüğünü almak değil, gerçekten onun büyümesi ve gelişmesine katkı sağlayacak ürünleri alabilmek olduğunu unutmayın.
  2. Bebeğinizin yaşına uygun bir bebek alışveriş listesi oluşturun.
  3. Listeyi oluşturduktan sonra elinizde zaten var olan ürünleri tespit edip, bebeğin ihtiyaç listesi içerisinden çıkarın.
  4. Bazı ürünler kullanılırken çok fazla yıpranmaz. Bu nedenle daha önce bebek sahibi olan kardeş, akraba ya da arkadaşlarınızla iletişime geçin ve onlardan ödünç alabileceğiniz ürünleri tespit ederek listenizi daraltın.
  5. Listeniz son halini aldıktan sonra mümkünse eşiniz, değilse bu konuda tecrübeli bir yakınınızla alışverişe çıkın.
  6. Alışveriş yapmak için anne ve bebek konusunda uzman olan bebek mağazalarını tercih edin.
  7. Ürünün bebeğinizin boy, kilo yaş gibi gelişim özelliklerine uygun olup olmadığını kontrol edin.
  8. Alacağınız her ürünün son kullanma tarihini ve içeriğini kontrol ederek bilinçli alışveriş yapın.

1 Yaş ve Üzeri Bebek İhtiyaçları Melek EmojisiKırmızı Kalp

Miniğinizi bu yaşa getirene kadar gereksinim duyduğunuz birçok ürünü zaten edinmiştiniz. Ancak bebeğinizin büyüme ve gelişmesinde görülen hızlı değişimlerden dolayı bazı ürünlere, henüz ihtiyacınız olacaktır. 

Bu dönemde mutlaka edinmeniz gereken bebek ihtiyaçları listesini sizin için kategorize ettik; size sadece en keyifli kısmı olan alışveriş kaldı Yıldız Göz

Hızla büyüyen yavrunuzun en önemli ihtiyaç kategorilerinden biri;

Tekstil ürünleri

Bebek alışveriş listesi içerisindeki yerini asla kaybetmeyen ürün çeşidi giysidir. Çünkü; bebeklik, büyümenin çok hızlı olduğu bir dönemdir ve bunun sonucu olarak “Daha geçen ay almıştım, hemen küçülmüş!” durumuyla sık sık karşılaşmanız çok normaldir.

Bu nedenle, bebeğinizin hem yaş hem de boy ve kilo özelliklerini dikkate alarak uyku tulumu, pijama takımı, uzun kol-kısa kol badi, eşofman altı, ayakkabı gibi ürünlerin yanında; 0-1 yaş aralığından farklı olarak pantolon, etek, elbise, gibi ürünleri artık listenize ekleyebilirsiniz.  

Bu dönemde yürümeye henüz başlayan bebeğin ihtiyaç listesi için önemli ürünlerden biri de kaydırmaz çorap olacaktır.

Bebek tekstil ürünlerimize bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz; https://www.e-bebek.com/bebek-giyim-c4050/

Bebek Odasına Küçük Dokunuşlar Yapmanın Zamanı Geldi Gülme Emojisi

Yatak, yorgan, yastık, nevresim, beşik, perde gibi bir bebeğin odasında bulunması gereken temel ihtiyaçlar, 1 yaşına gelene kadar zaten giderilmişti.

Bu dönemde bebek odası için yapacağınız en iyi şey, ortama biraz hareketlilik katarak bebeğin algılarını harekete geçirmek olacaktır. Eğlenceli desenleriyle, rengârenk duvar dekorasyon ürünleri kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

bebek - ek gıdaEmzirmeyle Birlikte Katı Besinlere Devam;

Anne sütü ya da formül mamaya devam eden 1 yaş üstü bebeğiniz, artık daha çeşitli ve besin değeri yüksek öğünlere ihtiyaç duyacaktır.

Bu dönemde annelerin mutfaktaki en büyük yardımcısı yoğurt makinesi ve buharda pişirici gibi ürünlerdir. Ayrıca kendi kendine yemek yemesi için bebeğinizi teşvik etmek amaçlı; tabak, kaşık, çatal ve çeşit çeşit önlükler almanız gerekir.

Ek gıda için beslenme gereçlerine linke tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz; https://www.e-bebek.com/beslenme-gerecleri-c4107/

ebebek YouTube kanalımızda bebeğiniz için hem besleyici hem sağlıklı tariflerin yer aldığını biliyor muydunuz Soru İşaretiSempatik Emoji

Hammm vakti tarif videolarına ulaşmak için bağlantıya tıklayın; https://www.youtube.com/watch?v=ok1mb_1_2Kw&list=PLvkO5vmbiwEXvj_dJMCQf9x3-dj0GkN9N

Dışarıda Keyifle ve Güvenle Zaman Geçirmeniz İçin Bazı Araç ve Gereçlere İhtiyacınız Var

Arabadaki seyahat güvenliğini sağlamak için, belli bir kilo ve yaşa kadar kullanılan ana kucağı, 1 yaşını aşan ve her geçen gün büyüyen yavrunuz için bir süre sonra yeterli olmayacaktır.

Bu dönemde yapacağınız en doğru şey, araba kemeri bağlantılı ya da isofix oto koltuğu almak olacaktır. İsofix baza, oto koltuğu kılıfı, oto koltuğu kemer kılıfı, boyun koruyucu minder, çocuk emniyet kemeri, isofix kemer, yükseltici, oto yan cam güneşliği, seyahat yastığı, oto koltuğu oyuncakları gibi aksesuarlar ile bebeğinizin araç içerisindeki güvenliği ve konforunu kolayca sağlayabilirsiniz.

Daha önce travel sistem bebek arabası ile dışarıya çıkardığınız bebeğinize, 1 yaşından sonra baston puset alabilirsiniz. Baston puset daha hafif ve kullanımı kolay olduğundan tatillerde bile yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz kullanışlı bir ürün olacaktır Emoji
Araç-gereç ürünlerine kolay ulaşabilmek için bağlantıyı tıklayın! ; https://www.e-bebek.com/arac-gerec-c3733/

1 Yaş Sonrası İçin İhtiyaç ListesiBanyo Yapmak Artık Daha Keyifli! Yıldız Emojisi

Bebeğinizin temel banyo ihtiyaçlarını bu zamana kadar zaten edindiğinizi düşünerek, bir yaşından sonra alacağınız en gerekli ürünlerden birinin; büyüyen ve büyüdükçe hareketlenen bebeğinizin banyo içerisinde kaymasını engelleyerek güvenliğini sağlayan küvet kaydırmaz olacağını söyleyebiliriz.

Yerinde duramayan bebeğiniz banyo esnasında banyo oyuncağı ile oyalayabilir. Bu dönemde genelde suyu çok seven ve banyodan çıkmak istemeyen bebeğinizin üşütmesini engellemek için iyi bir nem ve sıcaklık ölçer edinebilirsiniz.

Banyo temizliği de bebeğinizin sağlığı için aksatılmaması gereken önemli bir konudur. Bebeğinizin için zararlı kimyasallar içermeyen güvenilir marka bir yüzey temizleyicisi edinerek banyonuzu sık aralıklarla temizlemenizi tavsiye ederiz.

Banyo malzemelerine kolay ulaşmak için bağlantıya tıklayın; https://www.e-bebek.com/search?text=banyo+

Büyüyen Bebeğinizin Kişisel Bakım İhtiyaçları Artıyor!

Minik olduğu kadar hassas da olan bebeğin ihtiyaç listesi içerisinde bebek bakım ürünlerinin yeri önemlidir. 1 yaşın üzerindeki miniklerin artık daha çok dışarı çıkmak isteyeceği gerçeğini göz önünde bulundurursak, güneş koruma kremleri mutlaka listenizde yer almalıdır.

Her geçen ay diş sayısı artan bebeğiniz, ona alacağınız sağlıklı bir diş macunu ve fırçası setiyle artık kendi diş bakımını kendisi yapmaya başlayabilir. Tabii bunu yaparken istenmeyen kazaları önlemek adına gözetiminizde olmasına dikkat edilmelidir.

Kritik bir dönem olan tuvalet eğitimine başlayan bebeğinize alıştırma külotları, klozet adaptörleri ve oturak alarak onları bu süreçte destekleyebilirsiniz. Erkek bebeklerin sünnet dönemindeki hassasiyetini azaltmak için yapacağınız en iyi şey, sünnet külotları almak olacaktır.

1 Yaş Sonrası İçin İhtiyaç ListesiBasit Güvenlik Önlemleri İle Miniğinizi Ev Kazalarından Koruyun

Yürümeye başlayan ve yürümenin verdiği özgürlük ile dilediği her yere kendi başına gidebilen yavrunuzun merak düzeyi maksimum seviyeye çıkar.

Heyecanla dolap, çekmece, masa gibi eşyalara koşan bebeğiniz, henüz etraftaki tehlikeleri fark ederek kendini korumayı beceremediğinden güvenliğini tehlikeye atacak davranışlarda bulunabilir.

Bu durumdan kaynaklı istenmeyen ev kazalarını önlemek için; bebek ihtiyaçları listesinde güvenlik kapısı, pencere kilidi, çok amaçlı kilit, priz kapağı, kapı stoperi, köşe koruyucu, buzdolabı kilidi, çekmece kilidi, fırın kilidi, yatak korkuluğu ve klozet kapağı kilidi gibi güvenlik ürünlerine yer vermelisiniz.

Güvenlik ürünlerine kolaylıkla ulaşabilmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz; https://www.e-bebek.com/search?text=g%C3%BCvenlik

Bebek Alışveriş Listesi İçerisindeki En Eğlenceli Ürünler; Oyuncak ve Kitaplar

Bebeğinizin konuşmaya başlaması ile birlikte artık ikili diyaloglar oluşturarak daha etkili iletişim kurabilirsiniz. Bu süreci kaliteli ve çok yönlü gelişim özelliklerine sahip oyuncak ve kitaplarla destekleyerek miniğinizin daha hızlı öğrenmesini ve çok daha mutlu bir birey olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için 1 yaş üzeri bebeğin ihtiyaç listesi içerisine puzzle, ahşap ya da kaliteli plastikten yapılmış bloklar, aktivite oyuncakları, akülü araba, gelişim kitabı ve masal kitapları eklemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Oyuncak ve kitaplara kolay ulaşabilmek için bağlantıya tıklayın; https://www.e-bebek.com/oyuncak-kitap-c3729/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Yaşlara Göre Çocukta Dil Gelişimi

0-12 AY BEBEKLER İÇİN FISHER PRICE OYUNCAK ÖNERİLERİ

Çocuklarda Alerji Türleri