Sezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sezaryen ile Doğum

Anne adaylarını doğum zamanı yaklaştıkça en çok kaygılandıran durumların başında, doğumun nasıl gerçekleşeceği gelir. Normal doğum sırasında yaşanan ağrı, acı ve bu durum hakkında halk arasında dolaşan hikayeler birçok kadını korkutarak onların sezaryen doğuma yönelmesine neden olmaktadır. Hamilelik sürecinin başlarında normal doğum şekline karar veren bir anne adayı, hamileliğin son zamanlarında artan stres ve korku ile fikrini değiştirip sezaryen doğumu tercih edebilmektedir.

      Günümüzde en çok tartışılan konulardan biri, doğumun normal yani vajinal yoldan mı yoksa sezaryen ile mi gerçekleşmesi gerektiğidir. Anne adayları bu seçimi yaparken çok zorlanmaktadır. Normal doğumun da sezaryen doğumun da kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Her doğum şekli anne adayının içinde bulunduğu koşula göre değerlendirilmelidir. Doğru olan anne veya bebek sağlığı için risk teşkil edecek bir durum olduğunda sezaryen operasyon yapılmasıdır.

Sezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

      Sezaryen doğum; bebeğin anne karnından ameliyat ile alınması işlemidir. En önemli faydası, doğum işlemi sırasında bebeğin riske girmemesi ve oksijensiz kalmadan kısa sürede dışarı çıkabilmesidir. Sezaryende, normal doğum sırasında yaşanacak tehlikelerle neredeyse karşılaşılmamaktadır. Aynı zamanda anne sezaryen operasyonunda, normal doğum sırasında yaşanan ağrı ve acıların hiçbirini narkoz sebebiyle hissetmemektedir. Bununla birlikte doğumu programlayabilmek de sezaryenin avantajlarından sayılmaktadır.

Sezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

      Sezaryen doğumun dezavantajları ise annede ameliyat sonrası daha geç iyileşme olması ve annenin günlük yaşamına dönmesinin uzun zaman almasıdır. Anne , sezaryen sonrası normal doğuma göre çok daha geç iyileşmektedir. Sezaryen ile doğan bebeklerde doğum sonrası solunum yollarında problemler olabilmektedir. Aynı zamanda sezaryen,bebeklerde anne ile bebek etkileşimini geciktirmektedir. Sezaryen ile doğan bebeklerin meme emme başarıları daha düşük olmaktadır.

Doğum Yöntemine Nasıl Karar Verilir?

Sezaryen sonrası ağrı, normal doğuma göre çok daha fazla olmakta ve daha uzun sürmektedir. Sezaryen olan annelerde ameliyata bağlı karınlarında yapışıklık meydana gelebilir. Bu durum da ileride kısırlık yaşama riskini arttırmaktadır. Ayrıca sezaryen ameliyatında çok nadiren de olsa enfeksiyon, kanama ve rahme yakın bulunan mesane, bağırsak gibi organların yaralanma durumları görülebilmektedir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.