Sebze pürelerinden çorba yapılır mı?

Bebeklerde anne sütünden sonra ek gıdaya geçiş dönemi çok önemlidir. Elbette küçük çocuklar yetişkinler gibi hemen soslu yemekli, salatası tatlısı olan öğünler yiyemezler. Boğaz yapılarının ve öğütücü dişlerinin gelişme süresinde ek vitamin ve minerallerin de alınımı için sebze ağırlıklı püreler ve çorbalar çocuklara yedirilmelidir. Elbette çocuklara doğrudan mama verilmesindense evde kendinizin hazırlayacağı ev yemeği çok daha besleyici ve sağlıklı olacaktır.
Sebze çorbalarının çoğu sudan oluşur, bu nedenle doğrudan ev yemeği olan püreler bebeğinizin karnını daha tok tutacaktır. Ancak yine de çorba şeklinde hazırlamak istiyorsanız sebzeleri ezerek anne çorbası tarifleri uygulayabilirsiniz.
Bebek çorbası nasıl yapılır? Bu süreçte seçtiğiniz sebzelerin mevsiminde olmasına özen göstermelisiniz. Çorbaya yeni başlıyorsanız kolay püre haline gelebilecek olan yumuşak ve alerji riski düşük sebzeler kullanmalısınız. Örneğin, havuç, patates ve kabak bebek çorbası için tercih edilebilen sebzelerdendir. Bebeğiniz bir yaşından küçükse çorbada tuz kullanmanız tavsiye edilmez. Ayrıca çeşit için konserve ya da işlenmiş ürünlerin kullanılmaması gerekir.
Bebeğiniz için yemek hazırlarken pişme süresine de önem vermelisiniz. Sebzeleri kendilerine özgü dakikalık pişirmeden sonra ezmelisiniz. Çorba haline getirirken su eklendikten sonra en az 10 dakikalık bir kaynama süresini de pişirme süresine eklemelisiniz. Kendi seçtiğiniz sebzelerle oluşturacağınız püreli çorbaların yanı sıra şehriye çorbası, tavuklu ve sebzeli çorbalar ya da doğrudan suyu tavuklu olan çorbalar, yoğurt çorbası gibi tarifler de bebeklere verilebilir. Ancak bunların içinde şehriye çorbasının bebek için doyurucu ve besleyici özelliğini arttırmak için tavuk suyuna yapılması tavsiye edilir.
Eğer bebek 8. ayını tamamlamışsa bu zamandan sonra baklagiller de bebek yemeği tariflerinize eklenebilir. Sonrası için zeytinyağlı yemeklerden öğünler hazırlamak, hem tavuklu hem kıymalı seçenekleriyle bebek yemeği tariflerine alternatifler oluşturmak da sağlıklıdır.  Bebeğinizin püresine zeytinyağlı enginar katmak da gelişimi için ayrıca önem taşır. İçerdiği çok sayıdaki vitamin, kalsiyum ve potasyumun yanı sıra karaciğeri yenileyici özelliğiyle de zeytinyağlı enginar mevsimindeyse tercihleriniz arasında yer almalıdır.
Daha fazla çeşitli çorbaların nasıl yapıldığıyla ve tarifleri ilgili bilgiler için anneler çocuğun gelişim seyrine göre doktorların ve konularında uzman aşçıların tariflerine başvurabilir.

Post navigation

Bir yanıt yazın