cocuklarda-masturbasyon

Küçük Çocuklarda Mastürbasyon

Çocukların mastürbasyon yaptığı fikri çoğu anne ve baba için olasılık dışı ya da anlamsız geliyor olabilir. Ama bu bir gerçek. Konu hakkında bilgi sahibi olmak reddetmekten çok daha anlamlı olacağı için ailelere konuyu önemsemesini ve dikkati olmalarını tavsiye ederiz.

Küçük çocuğunuzun mastürbasyon yaparken görmek belki sizi bir çıkmazın içine sokabilir, utandırabilir, sinirlendirebilir hatta oturup çaresizlikten ağlatabilir (görülmüş vakalar üstünden örnekler veriyorum…). Ancak endişe etmeyin ve korkmayın. Çünkü bu normal bir gelişimsel davranıştır. Çocuğunuz vücudunu, vücudundaki genital bölgelerini keşfetmeye başlamış, yapmanız gereken sakin olmak ve çocuğunuza doğru reaksiyonu vermek.

Küçük Çocuklarda Mastürbasyon

Freud Yaklaşımında Anal Dönem

Okul öncesi çocuklarında, bu dönemde “tuvalete gidişi geciktirme davranışı” şeklinde ortaya çıkan, premastürbasyon diyebileceğimiz bir durum görülebilir. Çocuk oynamakta olduğu oyunu bölmemek için tuvalete gidişi mümkün olduğunca geciktirebilir. Çişini hemen hemen tutamaz hale geldiğinde tuvalete gidince (kızlar geciktirmenin son anlarında, erkekler de çişlerini yapmakta iken) erotik diye nitelendirebileceğimiz birtakım izlenimler yakalar. Oyuna dalıp tuvalete gitmeyi geciktirme birkaç kere üst üste geldiğinde, çocuk, çişini geciktirerek yapmak ile bu hoşuna giden izlenimlerin arasındaki bağlantıyı fark eder ve hazzı yaşayabilmek için (artık amaçlı olarak) tuvalete gidişini geciktirmeye başlar. Yetişkinler onu tuvalete yönlendirmeye çalışsa da direnç gösterir.

Küçük Çocuklarda Mastürbasyon

Freud Yaklaşımında Fallik Dönem

Bu dönem aşağı yukarı 3-6 yaşları arasını kapsamaktadır. Çocuklar bu dönemde genital organlarından zevk aldıklarını fark ederler. Karşı cins ebeveyne açık olarak daha fazla sevgi gösterisinde bulunurlar. Gelişimin bu döneminde cinsel organlarının işlevlerine ilişkin cinsel ve saldırgan içerikli duygular önem kazanır. Oedipus karmaşası, farklı cinsten olan ebeveyne karşı cinsel duyguların aynı cinse olana karşı ise düşmanca duyguların oluşması ile belirlenir. Freud, son derece önemli kişisel ve duygusal gelişim yüzlerinin bu ilk 7 yılda biçimlendiğini savunur. Psikanalistlere göre çocuğunda kendine özgü bir tür cinsel yaşamı vardır fakat bu büyüklerinkinden çok ayrıdır. Çocuk cinsiyetini de bu evrenin başında öğrenir. 3-4 yaşlarında iken çocuk nasıl doğduğunu sorar. Bu zamanda atlatmaca yanıtlar yerine doğru yanıt verme yolu tutulmalıdır. Bu yapılmazsa bu sorunlar çocukta birer karmaşa biçimine dönüşebilir ve sürer gider. 4-6 yaşlarında ya da bu yaşları izleyen zamanda çocuk cinsel organlarıyla oynayarak kendi kendine bir tür doygunluk duyar. Bu dönemde çocuklarda mastürbasyon davranışı gözlemlemek mümkündür, bu normal bir sürecin parçasıdır.

Mastürbasyon Yapan Çocuğunuza Nasıl Yaklaşmalısınız?

– Yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine neden olmayın
– Cezalandırıcı, yargılayıcı ayıplayıcı ifadeler veya tavırlardan kaçının
– Başkalarının önünde yapmasının görenleri rahatsız edebileceğini öğrenmesini sağlayın
– Daha uygun zamanlar ve mekanlar tercih etmesi konusunda yönlendirici olmaya çalışın
– Aşırı noktalar vardığını düşünüyorsanız ve gerekirse ilgisini değiştirebilecek aktiviteleri özendirmeyi deneyin
– Çocuğun yakın çevresini bilgilendirmek ve gerektiğinde desteğini almaktan çekinmeyin
– En önemlisi de mastürbasyona başka problemlerin eşlik edip etmediği konusunda dikkatli olun

 

 

Post navigation

  • Merhabalar , kız bebeğim var 10 aylık , mama sandalyesinde otururken bazen zıplıyor ve önünde ki yete sürtünüyor gibi hareketler yapıyor , mastürbasyon olacağından şüpheliyim bu kadar erken yaşta başlar mı cevaplarsanız çok sevinirim teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

HAMMM Bebek Ekmeği’yle Tanışın!

Bebeğim Dişlerini Gıcırdatıyor; Ne Yapmalı?

Bebek Sağlığı Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?