Hastalıklar

Kolik Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

İlk haftalar içinde, bebeğin gazını çıkarmak ve kolik nöbetleri ile baş etmek saatlerce sürebilir. Kolik kelimesinin literatürdeki karşılığı ‘şiddetli karın ağrıları nedeniyle yakınmalar’ şeklindedir. Yazık ki günümüzde ne bu ağrıların sebebi tam olarak biliniyor, ne de tedavi yöntemleri.

Çoğu yeni doğanın, ilk altı hafta içerisinde bu mide rahatsızlığından belli bir ölçüde muzdarip olduğunu görüyoruz. Bu, bebeklerin yeni oluşan sindirim sisteminin sütü emmeyi, besinleri işlemeyi ve sonra vücutlarından atmayı öğrenmesinden kaynaklanır. İlk iki ay annenin de süt hacmi değişip artacağından, bebeğinizin kendini zaman zaman rahatsız hissetmesi normaldir.
Bu durumda emzirmenin size çok büyük faydası olacaktır. Anne sütündeki enzimler bebeğinizin bağırsaklarının gelişmesini sağlar. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da bebeğiniz için anne sütünü hazmetmenin, formül mamaları hazmetmekten çok daha kolay olacağıdır.

Bebeğinizin midesi büyüdükçe ağrı ve gaz nöbetleri yaşaması normaldir. Bizim yapmamız gereken şey, bu dönem geçene kadar onları elmizden geldiğince rahat ettirmeye çalışmak olmalıdır. Genellikle bir sarılma, pozisyon değişikliği, yeni bir gaz çıkarma seansı veya miniğimizin karnına yapacağımız yumuşak bir masaj oldukça işe yarayacaktır.
Gaz çıkarıcı ilaçların da faydası olabilir, ancak bunları kullanmadan mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.
Kolik, 3 hafta veya daha fazla süre boyunca, haftada 3 gün, günde 3 saat kadar kontrol edilemeyen ağlama şeklinde tanımlanmıştır. Koliği anlatan bu üçlü durum, bebeğinizdeki sorunun teşhisi için size yardımcı olacaktır.
Kolik, bebeğin genellikle öğleden sonra ve akşamları nedensiz yere attığı çığlıkları ve ağlamayla karışık sızlanmaları açıklamak için kullanılan bir terimdir. Eğer bebek gün boyunca sakinken akşamları huzursuz oluyorsa, bunun sebebi çoğunlukla yorgunluktur. Bebeğiniz büyüdükçe akşamları kendi kendine sakinleşmeyi öğrenecektir.
Ancak bazı bebekler, sadece yorgunluk olarak tanımlanamayacak çok daha şiddetli bir mide rahatsızlığından sıkıntı çekerler. Bebeğiniz dizlerini karnına çekiyorsa, karnı şişse , yüksek bir perdeden ağlıyor/çığlıklar atıyorsa, ona sarılmanıza ve rahatlatmak için yaptıklarınıza rağmen sakinleşemiyorsa muhtemelen koliktir. Kolik atakları, onu her besleyişinizden sonra veya sadece akşamları gelebilir.
Uzmanlar ilk haftalarda beslenme ile ilgili katı bir rutin uygulamayı önermiyor. Ancak bebeğinizin sindirimini daha iyi çalıştıracağından her seferinde azar azar beslemek yerine tam olarak doyurmak kesinlikle çok daha iyi bir yöntem. Unutmayın, biz yetişkinlerin sindirimi için de tüm gün birşeyler atıştırmak yerine düzgün bir beslenme daha iyisi.

Bebeğinizi biberonla beslemeye başladıysanız, doğala en yakın emzirme şeklini sunan bir biberon kullanmaya dikkat edin. En iyisi anti-kolik valfi olan biberonları seçmektir. Bu tip biberonlar havanın miniğinizin karnına gitmesini engellerken, biberonun içine dolmasını sağlar. Bu sayede bebeğiniz doğala en yakın şekilde emecek ve sütün akışını kontrol edebilecektir. Philips Avent biberonların koliği azalttığı ve engellediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Bebeğiniz beslenirken AVENT emzik eteğindeki valfler esneyerek, şişeye hava girmesine olanak veririr. Dolayısı ile vakum oluşmasını engeller. Bu, bebeğin biberonu anne göğsünü emdiği şekilde emebilmesini sağlar. Çıkan ıslık benzeri hafif sesi dinleyin ve hava kabarcıklarının sütün yüzeyine çıkarak patladığını görün. Bu, havanın bebeğin midesine değil biberonun içine gittiğinin garantisidir.

Aslında koliğin gerçekte neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Her ne kadar bebeğinizi fazlaca sıkıntıya soksa da bunun ciddi bir durum olmadığını biliyoruz. Kolik semptomları bebeğiniz büyüdükçe, yaklaşık 3 – 4 aylıkken kendiliğinden geçecektir.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir Yorum

  1. Kolik yada gaz probleminden dolayı sürekli ağlayan bir bebeği rahatlatmak için yapılacak en etkili şey battaniyeye koyup karşılıklı sallamaktır. İşe yaradığını, rahatladığını göreceksiniz, yada çingene beşiğinde sallamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı