annelere-oneriler

İlk Defa Anne Olacaksanız Dikkat! Burada Bazı Mesajlarınız Var

Kadınların, kendilerini bildi bileli en sık duydukları cümle “Anne olunca anlarsın”dır. Gönül, ebeveyn olmadan da anne ve babalığın kıymetini her kadın ve erkeğe öğretebilmek ister; fakat bu muhteşem duyguyu tecrübe etmeden maalesef mümkün olmuyor. Ebeveyn olduktan sonra tabiri caizse avare geçirdiğiniz yılları özlerken, bir de bakmışsınız ki siz anne baba adaylarına ahkâm kesmeye başlamışsınız. Sanki yüzyıllardır ebeveyn olmuşçasına tüm tecrübelerinizi aktarmak için can atacaksınız; fakat öncesinde tecrübeli annelerin size birkaç tavsiyesi olacak.

Yeni Annelerin Bilmesi Gerekenler

1- İlk Altın Kural: Eleştirmeyin!

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren hayalinizde yarattığınız bebeğe kavuşacağınız günü sabırsızlıkla beklersiniz. Çevrenize sürekli, uyku düzenini kuracağım, her yemeğe alıştıracağım, her istediğini almayacağım, benim bebeğim kesinlikle şımarık olmayacak gibi cümleler kurmaya başladınız bile değil mi? Hayalinizde kurduğunuz bebek karşınıza çıkmadığında üzülmek istemiyorsanız her bebeğin sürprizlerle birlikte geldiğini kendinize hatırlatın. Özellikle alışveriş merkezlerinde ağlama krizi eşliğinde yerlere yatmış çocuklar gördüğünüzde, sakın ha sakın ne kadar şımarık bir çocuk diye eleştirmeyin.

Tabii siz bebeğinizle alışveriş merkezine gitmeyeceksiniz değil mi? 🙂 

elestirmeyin

2- Lohusalık Var, Uyarmadı Demeyin!

Tecrübeli anneler, size lohusalığın nasıl bir şey olduğunu ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya başlayınca göz devirmeye başladınız değil mi? Aklınızdan ne kadar da abartıyor cümlesi geçmeye başladı bile. Doğurduğunuz gün beyninizde tilkiler dönmeye başlayınca keşke hepsini dinleseydim derken bulacaksınız kendinizi. Hamilelikle değişen hormonlarınızın düzene girmeye çalışması lohusalıkta sizi psikolojik olarak çok zorlar. Eğer elinizde terlikle evinizden insanları kovalamak istemiyorsanız; ruh halinize iyi gelen, sizi neşelendirecek ve ev işlerinde yardımcı olacak kişileri etrafınızda tutmakta yarar var.

Lohusalik

3- Eşinizi Her Konuda Bilgilendirin

Bin bir zorlukla bebeğinizi uyuttunuz ve hemen yatağa girip elinize kitabı aldınız. Tam keyif yapacakken eşiniz salondan çıkageldi ve uyumadan önce bebeği kontrol edeyim dedi. Emin olun o bebek yüzde doksan ihtimalle uyanacaktır. Bunun olmasını engellemek için bebeği siz kontrol etmek isteyeceksiniz; fakat sırtınızdaki yükü azaltmak adına eşinize sessiz olmanın püf noktalarını anlatmanız daha yararlı olacaktır.

baba-olmak

4- Davetlerden Kaçmanın En Kolay Yolu

Bir yere davetlisiniz ve kendinizi pek iyi hissetmiyor ve evde tembellik yapmak istiyorsunuz. Çözüm basit! “Bebeğim ateşlendi.” bahanesi böyle durumlarda hayat kurtarır. Çocuklu arkadaşlarınızın buluşmaları ektiği zamanları hatırlıyor gibisiniz değil mi?

annelik-rahatlik

5- Oyuncak Alırken İki Kez Düşünün

O çok sevdiğiniz müzikli, yüksek sesli, çıngıraklı, vurmalı, ışıklı oyuncakları alırken bir kez daha düşünün. Bebeğiniz büyük bir zevk ile onlarla oynarken kendinize neden kulak tıkacı almadığınız için pişman olacaksınız.

oyuncak-alirken-dikkat

6- Bugünün İşini Yarına Bırakmayın

Doğum iznine çıktıktan sonra bir iki hafta boşluğunuz olduğunu ve tüm hazırlıklarınızı, gezmenizi, kendinize vakit ayırmanızı o zamanda yapacağınızı söylediğinizi duyar gibiyiz. İsterseniz bunu bir kez daha düşünün. Doğumun ne zaman olacağını maalesef hiç birimiz bilemeyiz. Eğer izne çıktığınız günün ertesi sabah bebeğinizi kucağınıza aldığınızda ufak bir şok geçirmek istemiyorsanız öncesinde bütün işlerinizi halletmenizi tavsiye ederiz.

son-gune-birakmayin

7- Her Süt Yapar Dediklerini Yemeyin

Sütüm artar deyip mutfakta ne varsa mideye indirmeye çalışmayın. Emziriyorum sütüm artsın bahanesiyle ne kadar tatlı, börek, çörek ve hatta bol şeker ilave edilmiş hoşaf varsa tükettiğinizi biliyoruz. Bu size ekstra kilo ve sağlıksız bir vücut vermekten başka bir şey yapmaz. Şimdi elinizdeki tahin pekmeze bandırdığınız ekmeği bir kenara bırakın ve hemen bir salatalık veya kereviz sapı kemirmeye başlayın. Sütü artırmanın en güzel yolu bol bol emzirmek ve yeteri kadar su içmektir unutmayın.

emzirme-icin

8- Emektar Çamaşır Makinesi

Evde en iyi dostunuzdan biri çamaşır makinesi olacaktır. Bu muhteşem teknolojik aleti buldukları güne her gün şükredeceksiniz. Çişli, kakalı ya da yemek lekeli kıyafetleri yıkarken, bir yandan da bebeğinizi hipnoz edercesine eğlendiren makinenizi öpesiniz gelecek.

camasir-makinasi

9- Herkesten Önce Yardımınıza Komşunuz Koşar

Ekmek almaya gittiğiniz günleri bile özleyeceğiniz zamanlara hoş geldiniz. Bu yüzden komşularınızla aranızı iyi tutmak sizin için belki de en önemli şeylerden biri olmalı. Bebeğinizi 5 dakika da olsa emanet edebileceğiniz ya da sizin için marketten acil ihtiyaçlarınızı alacak komşularınızın olması büyük bir nimettir. Hele ki bebeğiniz olmadan önce üst kattaki çocuklu aileden çok şikâyetçi oluyorsanız bir an önce kendinize gelmenizi tavsiye ederiz. Birkaç ay sonra onların sesini duymamakla kalmayacak, gece bebeğinizin çığlıklarının onlara gidip gitmediğinden endişeleneceksiniz. Emin olun bu yollardan geçtikleri için anlayışla karşılayacaklardır.

komsuluk

10- Doğum Maceranız Herkesi Heyecanlandırmayabilir

Erkekler için askerlik macerası neyse kadınlar için doğum hikâyesi de odur. Bunun bilincinde olup konu ile çok alakası olmayan insanları sıkmak istemiyorsanız belli başlıklar haricinde detaylara fazla girmemenizde yarar vardır. Özellikle doğumun süreci hakkında iyi ya da kötü tecrübelerinizi anlatırken temkinli olun. Belki çocuk sahibi olmak isteyen arkadaşlarınız öğrendiği bilgiler yüzünden birkaç ay kendine gelemeyebilirler.

herkese-anlatmayin

11- Plansız Yaşamaya Alışın

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hata nedir diye bir araştırma yapılsa, o da bebeğine güvenip plan yapmaktır olacaktır. Bebeği uyuttuktan sonra eşinizle vakit geçirmeyi planlıyorsanız o bebek ya uyumaz ya da siz tam birbirinize sarılmış film izlerken en heyecanlı sahnesinde uyanır. O gün evde hiçbir işiniz yokken uyumayan bebeğinizin, gezmeye gideceğiniz gün sürekli uyuyası tutar. Özellikle doktor randevusu olduğu gün tam randevu saatinde yatağında mışıl mışıl uyuyacaktır. Moralinizi bozmayın ve okul çağına geleceği günlerin hayalini kurarak bir süre doğaçlama planlarla hayatınızı devam edin.

plansiz-hayat

12- Erkek Bebek Sahibi Ebeveynler Dikkat!

Eğer bebeğiniz erkekse kendinize bir yağmurluk almanızı tavsiye ederiz. Bebeğinizin bezini her açtığınızda, özellikle de ilk aylarında üstünüze, etrafına ve hatta kendi suratına çişini yapacak, unutmayın.

erkek-bebek

13- Diğer Bebeklerle Kendi Bebeğinizi Karşılaştırmayın

Arkadaşlarınızın bebekleri çok uslu, sürekli uyuyor, her şeyi yiyorlar mı? Eve döndüğünüzde bebeğinizin isyan çığlıklarını duydukça o arkadaşlarınızla görüşmek istemeyeceksiniz. Ancak, ne kadar kısa sürede bebeğinizin her huyunu kabullenirseniz ebeveynliğiniz o kadar kolay geçer. O minik suratı ve boncuk gözleriyle size bakarken tüm zorlukları bir kerede unutacaksınız, bunu da hatırlatalım.

bebeginizi-karsilastirmayin

Post navigation

  • Geri bildirim: İlk Doktor Randevusunda Anne Adaylarını Neler Bekliyor?

Bir yanıt yazın

Bebek Anne Karnında Kaç Hafta Kalmalı?

Epiduralli Normal Doğum Nasıl Olur?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı