Hamilelikte Zararlı Kozmetikler

Kadınlar gebelik sürecinde de kendilerini iyi hissetmek için bakımlı olmak ister ve bu da onların en büyük hakkıdır. Fakat kozmetik ürünlerinde bulunan kimyasal maddelere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Bazı ürünlerin anne adayının karnındaki bebeğe bir zarar vermediği bazı deneylerle gösterilse de, bazı ürünlerin de gebelikte bebeğin gelişiminde olumsuz etkileri olup olmadığı bilinmemektedir.

Anne adaylarının kozmetik ürünlerinde karşılaştığı en büyük problem saç boyalarıdır. Yapılan araştırmalara gore; kalıcı ve yarı kalıcı boyalaların içersinde bulunan maddelerin, bebek gelişimi üzerinde bir etkisi görülmemiştir. Fakat tedbir amaçlı, gebelik süresi boyunca saçları boyatmamakta fayda var. Değişilklik yapmak, dip rengini ve beyazları kapatmak istiyorsanız hamileliğinizin ilk üç ayından sonra bitkisel boyalar kullanabilirsiniz.

Saç düzleştiricileri ise hiç tavsiye edilmemektedir. Çünkü bunlar, sodyum hidroksit ve bisülfit adı verilen kimyasal oluşumlardır. Saç düzleştirmleri hava ısı ve press yoluyla yapılması daha sağlıklıdır. Perma da ise, kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilmesi nedeniyle kana karışabilir. Bunun bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi saptanmasa da tamamen güvenilir olduğu da söylenemez. Doğum bitene kadar saçlarınızın doğal haliyle kalmasında fayda var.

Cilt bakım ürünleri, şampuan ve deodorant gibi ürünlerin de şimdiye kadar olumsuz bir yan etkisi olmadığı için rahatça kullanabilirsiniz. Hamilelik sürecinde makyajın zararlı olup olmadığı hep tartışılmıştır. Bu konuda herhangi bir araştırma mevcut olmasa da, makyajın gebe kadınlar ve bebekleri üzerinde olumsuz bir etkisine rastlanmamıştır.

Zararlı Kozmetiklere Karşı Ne Yapmalı?

Eğer, Melesma-Kloazma problem yaşıyorsanız mutlaka cilt doktoruna başvurun. Cildinizde, özellikle dudak, alın, yanaklar ve çenede kahverengi lekelerin oluşmasına “Gebelik Maskesi” adı verilir. Bu durum anne adaylarının yüzde doksanında görülür ve genellikle gebelik döneminin sonunda yavaş yavaş kaybolur.

Özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. 20 faktörlü bir güneş kremi kullanmanız, vücudunuzda oluşacak lekeleri önleyecektir.

Retinoid, anti-aging kremleri, nemlendiricilerde ve akne kremlerinde bulunur. Retinoid A vitamininin ön maddesi olduğu ve cildi yenileyen bir maddedir. Fakat retinoid içeren kozmetik ürünlerinden hamileliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bu madde, bebekte doğum kusurlarına neden olabilir.

Bu dönemde ojelerinizi silerken biraz daha dikkatli olmalısınız. Asetonun anne üzerinde bir etkisi olmasa da asetonu soluması, bebeğine zarar verecektir.

Kozmetik ürünleri satın alırken, çok fazla ürün değiştirmemeye özen gösterin ve özellikle hamile kadınlar için üretilen ürünleri tercih edin.

 

Hamilelikte bakım ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-bakim/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.