Hamilelikte Zararlı Kozmetikler

Hamilelikte Zararlı Kozmetikler

Hamilelik dönemlerinde anne adayları kendilerini daha iyi hissetmek için bakımlı olmak isterler. Hamilelik bakım ritüelini ertelemek için de bir neden değildir. Fakat bu dönemde kullanılan bakım ürünlerine özen gösterilmeli.

Risk taşıyan ve kimyasallar içeren ürünlerden uzak durulmalı. Doğal ürünler tercih edilmeli. Bu konuda bilinçli olmalısınız. Zararsız zannedeceğiniz ürünler hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu noktada mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Onun vereceği tavsiyeler doğrultusunda hamilelik döneminde kozmetik ürünlerin kullanımına devam edebilirsiniz.

Hadi gelin hep birlikte hangi kimyasal maddelerden uzak durmalıyız, bunu inceleyelim.

Hamilelikte Zararlı Olan Kimyasal Maddeler

Retinod

Retinod isimli kimyasal genel olarak akne tedavisi için kullanılan ilaçlarda görülür. Bu kimyasal çeşitli doğum kusurlarına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Hamilelik döneminde bu kimyasalın yer aldığı ürünlerden uzak durun. Doktorunuz da bu konu da sizlere yardımcı olacaktır.

Paraben

Paraben isimli kimyasal gündelik hayatımızda kullandığımız çoğu kozmetik ürününde karşımıza çıkmaktadır. Bu kimyasalın ürünlerin raf ömrünü uzatmak gibi bir etkisi vardır. Ayrıca düşük maliyetlidir. Bu nedenle birçok firma bu kimyasalı ürünlerinde kullanmaktadır.

Diğer yandan paraben kimyasalı kansere dahi sebebiyet verebilir. Egzama gibi deri hastalıklarına da neden olabilir. Hem anne hem de fetüs için olumsuz etkileri vardır. Hamilelik döneminde uzak durulması gereken bir kimyasaldır.

Formaldehit

Hamilelik döneminde kaçınmanız gereken birçok kimyasal madde vardır. Bunlardan bir tanesi de formaldehit kimyasalıdır. Bu kimyasal oje ve saç boyalarında bulunabilir.

Bu kimyasal kanser ve gelişimsel zehirlenmelere sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle bu kimyasalın yer aldığı ürünlerden mutlaka kaçınmalısınız. Bu dönemde organik ürünler tercih etmeli ve kullandığınız ürünlerin içeriklerini mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Oksibenzon

Oksibenzon isimli kimyasal çoğunlukla güneş koruyucu kremlerinin içerisinde bulunur. Bu kimyasalın yer aldığı ürünlerin aşırı kullanımı sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle de toksisite ve hormonal bozukluklara yol açabilir.

Hamilelik döneminde güneş koruyucu kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu nedenle de zink oksik ve titanyum diyoksit içeren ürünleri kullanmalısınız.

Phthalates

Phthalates isimli kimyasal genellikle parfümlerin içerisinde yer alır. Parfümlerin daha kalıcı olmasını sağlar. Aynı zamanda plastiklerin de daha esnek olmasını mümkün kılar.

Phthalates kimyasalının hayvanlarda üremeyi ciddi anlamda tehlikeye attığı ortaya çıkarılmıştır. İnsanlar ile ilgili olarak ise net kanıtlanmış bir durum yoktur. Bu kimyasalın yer aldığı ürünleri kullanırken yine de tedbirli olmalısınız.

Hamilelik döneminde bu ve benzeri kimyasalların yer aldığı parfüm ve plastiklerden uzak durmalısınız.

Metilbenzen

Metilbenzen isimli kimyasal genel olarak tırnak bakım ürünlerinde kullanılır. Dolayısıyla oje ve aseton gibi tırnak bakım ürünlerinde de sıklıkla karşımıza çıkabilir. Hamilelik döneminde bu kimyasalın yer aldığı ürünlerden uzak durmalıyız.

Metilbenzen de oksibenzon gibi gelişimsel toksisiteye sebebiyet verebilir. Bu da hamileliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Salisilik Asit

Hamilelik döneminde retionid isimli kimyasal gibi salisilik asit kimyasalının da ağızdan alınması riskler barındırır. Bu nedenle bu kimyasalların yer aldığı ürünleri kullanırken ağızdan almamaya özen göstermeliyiz.

Krem ve jel şeklindeki ürünler tercih edilebilir. Fakat o ürünlerde de salisilik asit oranı %20’nin altında olması gerekmektedir.Hamilelikte Zararlı Kozmetikler

Hamilelikte Sivilce İlacı Kullanımı

Hamilelik döneminde dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta sivilce ilaçlarıdır. Bu ilaçları kullanırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü sivilce ilaçlarının içeriğinde birçok farklı kimyasal madde kullanılmaktadır. Bu ilaçların bazıları ağızdan alınabilir. Bazıları ise krem ve jellerdir.

Anne adayları veya anne adayı olmayı isteyen kadınlar, bu ilaç ve kremleri kullanırken oldukça dikkat etmelidir. Çünkü bu tarz ilaç ve kremlerin bebek üzerinde ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Özellikle de hamilelik döneminde sivilcelerinizin çıktığını göreceksiniz. Bu konuda telaşa kapılmayın. İlk bulduğunuz ilaç ve kreme de sarılmayın. Doktor kontrolünde doğru ilaç ve kremler ile sağlıklı bir şekilde bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Sivilceleri Azaltmak için Öneriler

  • Yüzünüzü ellerinizle nazikçe yıkayın. Bunu günde 2 defa yapabilirsiniz. Kullanacağınız sabun ve temizlik ürününün mutlaka doğal olmasına özen gösterin. Ardından da havluyla nazikçe kurulayın.
  • Nemlendirici kremler kullanıyorsanız bu kremlerin yağsız olmasına özen gösterin.
  • Sivilceleri sakın ve sakın sıkmayın ve patlatmayın. Onlarla oynamayın. Bu, sivilcelerin daha da artmasına sebebiyet verir. Ayrıca kalıcı izler kalmasına neden olur.
  • Hamilelik döneminde beslenmenize de özen gösterin. Baharatlı ve acılı yiyecekleri yemekten kaçının. Bu tarz ürünleri yemek sivilce çıkmasına sebebiyet verir.
  • Hamilelik döneminde kullanacağınız bakım ve kozmetik ürünleri ile ilgili olarak mutlaka bir uzman doktora danışın. Çünkü bazı bakım ve kozmetik ürünleri ve ilaçlar hamilelik esnasında siz ve bebeğiniz için tehlike oluşturabilir. Kadın doğum uzmanınız ve dermatoloji uzmanınız ile hareket edin. Onlar size hamilelikte uygulayacağınız çözümler sunacaklardır.

Siz de bu konuda daha fazla şey merak ediyorsanız yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Ramazan ÇAKMAK  – İçerik Editörü

“Hamilelik” Konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Hamilelik: https://www.bebek.com/?s=hamilelik

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

İkiz Gebelik Hakkında Her Şey!

Hamilelere Yönelik Sağlıklı Atıştırmalıklar

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?