hamilelikte-soda-ve-maden-suyu-tuketimi

Hamilelikte Soda ve Maden Suyu Tüketimi

Hepimizin evinde bir köşede mutlaka maden suyu veya soda bulunur. Gerek ferahlatıcı bir içecek, gerekse yemeklerin üzerine mide yatıştırıcı olarak kullanırız. Hamilelikte maden suyu veya hamilelikte soda kullanımına tedirgin yaklaşıyor olabilirsiniz.

“Acaba hamilelikte soda içilir mi? Hamilelik sürecine bir zarar verir mi?” Gibi sorulara cevap arıyor olabilirsiniz.

Sodanın içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler vücudumuza çoğu açıdan faydalıdır. Hamilelikte en büyük şikâyetlerden biri de mide yanması ve hazımsızlıktır. Bu şikayetler için kullanılan maden suyu hamilelikte mideyi yatıştırmanın yanında başka faydaları da vardır. İçeriğinde neler var? Soda ve maden suyu ne kadar faydalı ne kadar zararlı? Bu ve bunun gibi merak edilen soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

 

Soda ve Maden Suyu Arasında Bir Fark Var mıdır?

Soda ve maden suyunu iki aynı şey olarak bilmekteyiz. Oysa ikisi de birbirinden farklı fakat birbirine çok benzeyen iki ayrı sudur. Birisinde vücudunuzun ihtiyacı olan mineraller varken diğerinin sadece sudan meydana geldiğini öğrenince çok şaşıracaksınız. İkisi arasındaki farklar aşağıdaki gibidir;

 • Maden suyu

İçeriğinde mineraller bulunan ve yer altı kaynak sularından elde edilen sulara maden suyu denilmektedir. Maden suları içerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler; magnezyum, demir, kalsiyum, sodyum gibi önemli mineraller bulunur. Vücudun ihtiyacı olan bu mineraller, maden suyu şişelerinde miktarları belirtilerek yer almaktadır.

 • Soda

Marketlerde üzerini okumadan maden suyu diye aldığımız soda, bilinenin aksine mineraller bakımından zengin bir su değildir. Maden suyu gibi doğal kaynaklı değil, yapay içerikli bir içecektir. Evlerinizde kullandığınız şebeke sularının arıtılması ile üretilir. Normal suya sodyum bikarbonat ve karbondioksit işlenmesi ile elde edilen bu sıvılar soda olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Hamilelikte Maden Suyu İçmenin Faydaları

Market alışverişlerinde ya da restoranlarda hiç dikkat etmeden içtiğiniz soda ya da maden suyu aslında sanılanın aksine birbirinden farklı iki ayrı içecektir. Bu birbirinden farklı iki sıvıdan; sodanın işlenmiş olduğu ve mineral içermediğini, maden sularının doğal kaynaklı ve mineraller bakımından zengin olduğunu göz önünde bulundurarak maden suyunun faydalarından bahsetmek mümkündür.

Gebelikte maden suyu tüketmek size ve bebeğinize hiçbir zarar vermez. Günde bir veya iki tane tüketebilirsiniz. Tansiyon hastalığınız varsa doktora başvurarak içmekte fayda var. Çünkü soda hazmı kolaylaştırmanın yanında tansiyonu da yükseltme etkisine sahip olabiliyor.

Aşağıda verilenlerde olduğu gibi hamilelikte maden suyunun faydaları ise asla yadsınamaz;  

 • İçeriğinde bulunan flor sayesinde dişlerinizi korur. Hamilelikte annelerin yaşadığı diş problemlerine (diş kırılmaları, diş çürükleri) iyi gelir.
 • Magnezyum ve kalsiyum mineralleri kemikleri güçlendirirken kaslarda meydana gelen kramp oluşumunu azaltır.
 • İçeriğindeki mineraller saç dökülmesini önle
 • Gebelik süresince süt ve süt ürünlerini tüketmekte zorlanıyorsanız, bu ürünlerden alamadığınız kalsiyumu almak hususunda yardımcı olur.
 • Hamilelikte sık yaşanan hazımsızlık, mide yanması ve midede ekşime sorunlarını rahatlatıcı etkiye sahiptir. Mideyi rahatlatmak için yemeklerden sonra tüketebilirsiniz.
 • İçinde bulunan sülfat sayesinde bağırsaklardaki emilimi kolaylaştırır.
 • Fazla hareket ve sık terleme ile vücut su ile beraber mineral ve tuz da kaybeder. Ancak gebelikte maden suyu tüketmek hem sıvı hem de mineral kaybını giderir.
 • Cildinize temiz bir görünüm verir.

 

Soda İçmek Hamilelikte Zararlı mı?

soda-icmek-hamilelikte-zararli-mi

Bütün anneler hamilelik sürecinde yediklerine dikkat eder. “Yediklerim ve içtiklerim bebeğime zararı verir mi?” sorusu neredeyse her öğün kafanızda dolaşıp durur. Akıllarda dolaşan bu soruların yanında “Soda tüketmek zararlı mı?” da sıkça aklınızdan geçer.

Genel olarak hamilelikte soda içmek anneye ya da bebeğe bir zarar vermez. Ancak bazı özel durumlarda hamilelikte soda içmenin zararları da olduğu unutulmamalıdır.

 • Tansiyon veya şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlığı bulunan anne adaylarının doktoruna başvurarak tüketmesi gerekir. Çünkü sodanın tansiyon yükseltme etkisi vardır. Tansiyon ve kan basıncınızı etkileye
 • Tüketimi her ne kadar hazmı kolaylaştırıyor olsa da aşırı tüketimi şişkinlik hissi verebilir.

 

Hamilelikte Soda İçmenin Faydaları

Soda doğal bir kaynak suyu olmadığı için içerisinde genelde mineral veya vitamin barındırmaz. Ancak yine de hiçbir faydası yok da denemez. Hamilelikte sodanın faydaları:

 • Hazımsızlık problemi yaşayan hamileler için hazmı kolaylaştırma etkisine sahiptir.
 • Bazılarında ekstradan mineral ve vitamin ilavesi olabilir.

Hamilelikte Soda ve Maden Suyu Nasıl Tüketilir?

Normalde tüketirken herhangi bir dikkat gerektirmeyen çoğu besin gebelikte özen ister. Bu nedenle gebelikte soda ya da maden suyu tüketirken aşağıdaki konularda dikkatli olmanız beklenir.

 • Her iki suyu da tüketirken, doğal olmalarına dikkat edin. İçerisinde katkı, aroma ve boya içeren maddeler bulunan ürünlerden kaçının.
 • Şişeleri almadan önce içindekiler kısmından, mineral oranlarına ve sodalarda bulunan sodyum oranlarına bakın.
 • Aromalı tat arıyorsanız yapay aroma yerine evde limon ya da diğer meyveler ile karıştırarak doğal aroma elde etmeyi tercih edin.
 • Günde 1-2 tane soda veya maden suyu tüketebilirsiniz. Size ve bebeğinize bir zararı yoktur.
 • Sodayı genellikle mide hazmını kolaylaştırmak için tüketin.
 • Maden suyunu mineralleri için tüketin.
 • Tansiyonunuz yüksekse doktora sormadan tüketmeyi
 • Maden suyunu yemeklerle birlikte tüketmek, bağırsaklarda emilimi kolaylaştırır.
 • Soda yemeklerle birlikte tüketilmemelidir. İçeriğinde bulunan bikarbonat, midedeki gazı arttıracaktır. Bu da daha fazla rahatsızlık etkisi demektir.

Hamilelikte Maden Suyu-Soda Su İhtiyacını Giderir mi?

Maden suyu ya da soda içmek ancak belli bir yere kadar vücudun su ihtiyacını giderir. Ne kadar sıvı gıda tüketirseniz tüketin vücut daima suya ihtiyaç duyacaktır. Bunlara soda, maden suyu, meyve suyu gibi ürünler de dahil olmak üzere suyun yerini herhangi bir sıvı tutmayacaktır.

Hamilelikte su tüketimi oldukça önemlidir. Günlük 3 litre su tüketilmesi tavsiye edilir. Sodayı fazla içmeniz durumunda sodyum ters etki olarak susuzluk yaratabilir. Susuzluğunuzu gidermek için yapacağınız en iyi şey su içmek olacaktır.

Günlük düzenli olarak su tüketmeye dikkat etmelisiniz. İdrar renginiz yeteri kadar su tüketip tüketmediğinizi size gösterecektir. İdrarınız koyu renkli ise yeterince sıvı almadığınız anlamına gelir. Açık renkli bir idrar ise yeterli miktarda su aldığınızın göstergesidir.

Hamilelikte maden suyu ve sodanın bir zararı olmadığını, yalnızca tansiyon gibi kronik bazı rahatsızlıklar varsa sorun yaratabileceğiniz unutmayın. Soda yapay gazlı bir içecek iken maden suyu ise içerisinde bulunan magnezyum, demir, sülfat vb. faydalı mineraller sayesinde sağlıklı bir sıvıdır.

İkisini birbirine karıştıranlardansanız, hamilelik boyunca aldığınız her şişenin üzerini mutlaka okumalısınız. Böylece mineral değerlerini karşılaştırarak dilediğiniz ürünü; midedeki hazmı kolaylaştırmak, kemikleri güçlendirmek, hamilelikte demir ihtiyacını karşılamak, süt içmeyen bir bireyseniz kalsiyum ihtiyacını karşılamak ya da dişleri güçlendirmek amacıyla kullanabilirsiniz.

 

“Gebelik Döneminde Maden Suyu ve Soda İçilir mi?” Konulu yazımızı da okumak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.bebek.com/gebelik-doneminde-maden-suyu-ve-soda-icilir-mi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

15. Hafta Gebelik

Hamilelikte Radyasyona Uğrama Ne Kadar Zararlıdır?

Cinsiyet Partisi Nasıl Yapılır?