Hamilelikte Omega-3 Almak Gerekir Mi?

Gebelikte iyi beslenmeden kastedilen uygun diyet bebeğinizin tüm bu gereksinimlerini karşılayan dengeli bir beslenmeyi gerektirir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu, “Bebeğinizin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için gerek duyduğu besin maddelerinden birisi de Omega-3 adı verilen yağ asitleridir. Omega-3 aynı zamanda sizin de kendi sağlınız ve hamilelik sırasındaki iyiliğiniz için gereklidir.”

Omega-3 Nedir ?

Omega-3 adı verilen maddeler biyokimyada çok zincirli doymamış yağ asitleri olarak adlandırılan yapı taşlarıdır. Balık başta olmak üzere bazı besin maddelerinde bolca bulunur. Bunlar aynı zamanda esansiyel besin maddeleri sınıfındadır. Yani insan vücudunda üretilmedikleri, buna karşın fiziksel ve zihinsel gelişim için varlıkları elzem olduğu için dışarıdan besinler yolu ile alınmaları şarttır.

Omega-3’lerin Değişik Türleri Var Mıdır?

Evet. Omega-3 belirli bir grup yağ asidine verilen genel bir isimdir. Üç ana tip omega-3 yağ asidi vardır.

Bu 3 değişik türün de vücutta değişik görevlerde rol aldığı düşünülmektedir.

 • Eicosapentaenoic acid (EPA): EPA temel olarak balık ve balık yağında bulunur.
 • Docosahexanoic Acid (DHA): DHA vücut fonksiyonları için en önemli olan yağ asididir ve temel olarak balıkta bulunur.
 • Alpha-Linolenic Acid (ALA): ALA en çok koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur ve vücutta önce EPA’ya daha sonra ise DHA’ya dönüştürülür.

Hamilelikte Omega-3 Bebeğin Gelişimini Etkiler Mi?

Son 10 yıl içerisinde Omega-3 yağ asitlerinin gebelikte hem bebek hem de anne açısından önemi çok daha iyi anlaşıldı. Yapılan çalışmalar Omega-3 yağ asitlerinin anne karnındaki bebeğin;

 • Beyin oluşumu ve gelişimi,
 • Görmeyi sağlayan retinanın gelişimi,
 • Sinir sisteminin gelişimi

aşamalarında önemli rol oynadığını göstermiştir. Gebelik sırasında yeterli miktarda Omega-3 alan annelerin bebeklerinin uzun dönemde dikkat toplama yeteneklerinin daha fazla olduğu ve benzer şekilde görme gelişimlerinin Omega-3 almayan annelerin bebeklerine göre daha iyi olduğu da ileri sürülmektedir.

Ayrıca Omega-3 alan annelerin bebeklerinin ileri dönemde daha az davranış problemi gösterdiği ve meme ile prostat kanserine yakalanma şanslarının daha azaldığı da ileri sürülmektedir.

Yapılan bir çalışmada 9 aylık bebeklerin problemle karşılaştığında çözme yetenekleri incelenmiş ve anneleri gebelik sırasında omega-3 alan bebeklerin bu konuda almayanlara göre anlamlı oranda daha başarılı olduğu gösterilmiştir. Aynı çalışmada Omega-3 alımının bebeklerin IQ düzeyi ya da hafıza yeteneklerini etkilemediği ortaya konmuştur.

Hamilelikte Omega-3’ün Anneye Faydaları Nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan preeklampsi, erken doğum ve doğum sonrası depresyon risklerini azalttığı düşünülmektedir. Gebelik sırasında besinler yolu ile yeterli miktarda omega-3 alınmadığında bebek gereksinim duyduğu bu maddeleri annenin depolarından kullanmaktadır.

Omega-3’lerin beyinde depolandığı düşünüldüğünden bu durumda tüm gebelik boyunca anne bir miktar beyin hücresi kaybına uğrayabilir. Omega-3 yağ asitlerinin aynı zamanda bebeğin büyümesine ve kilo almasına da yardımcı olduğu bu sayede düşük doğum ağırlığının önüne geçebildiği kabul edilmektedir.

Omega-3 Ne Zaman Alınmaya Başlanmalıdır?

İdeal olan kendi sağlığınız açısından da tüm yaşamınız boyunca yeterli miktarlarda omega-3 almanızdır.

Bebeğinizin gelişimi açısından ise son 3 ayda günde en az 250 mg Omega-3 alınması önerilmektedir. Bu dönem bebeğin beyin gelişiminin %70’inin gerçekleştiği devredir. Ayrıca sinir sistemi de gelişimini büyük ölçüde bu son dönemlerde tamamlar.

Omega-3 Kaynakları Nelerdir?

Omega-3’ler açısından en zengin besin maddeleri balıklardır.

Bunlar arasında en fazla Omega-3 içerenler ise;

 • Uskumru
 • Ringa balığı
 • Sardalya
 • Hamsi
 • Somon
 • Ton balığıdır

Bu balıklar arasında büyük olanlar civa başta olmak üzere bazı kimyasal çevresel faktörler tarafından kirletildiğinden küçük balıkların tercih edilmesi önemlidir. Ülkemiz açısından bakıldığında hamsi ve sardalya çok önemli ve değerli besin maddeleri olarak öne çıkmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri balık dışında diğer bazı besin maddelerinde de bulunmaktadır.

 • Ispanak, karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Keten tohumu
 • Ay çekirdeği
 • Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurta, ekmek, meyve suyu gibi besinler

ve bunların dışında belki de en önemlisi cevizdir.

Hamilelikte Omega-3 Almak Gerekir Mi?

Besinler yolu ile alınmakla birlikte gebelikte yeterli miktarda Omega-3 aldığınızdan emin olmak için doktorunuz gebeliğinizin 2. yarısında size balık yağı tabletleri almanızı önerebilir. Burada önemli olan balık karaciğerinden hazırlanmış ürünleri kullanmamaktır. Bunlar yüksek dozda A vitamini içerdiğinden bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olabilirler.

”Hamilelikte Beslenme” ile İlgili makalelerimizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Hamilelikte Beslenme: https://www.bebek.com/hamilelikte-beslenme/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

 • Benim almam gerekiyordu ama rahatsız etmemesi için çok balık yağı araştırdım, doktoruma da danışıp easyfishoil yetişkinler için olanını kullanmaya başladım çok memnunum çiğnenebilir jel formda

Bir yanıt yazın