hamilelikte-oksuruge-ne-iyi-gelir

Hamilelikte Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Öksürük Neden Olur?

Anne adaylarının öksürüğü diğer birçok kişide olduğu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

 • Alerji
 • Soğuk Algınlığı
 • Grip
 • Bronşit
 • Astım
 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi?

Anne adayları ne kadar dikkat etse de hamilelikte öksürük sorununu yaşayabilir. Bu durum bazen soğuk alıp üşütmekten, kimi zaman da alerjik etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Öksürüğün görülmesine neden olan faktörlerin başında nezle ve grip gelir. Öksürmek özellikle öksürük şiddetli ise anne adayının bebek için endişe duymasına neden olabilir. Oysaki şiddetli öksürüğün bebeğe bir zararı dokunmaz. Çünkü rahim içinde bulunan su bebeği korur. Hamilelik boyunca öksürme ve hapşırma gibi güçlü sarsıntılar karşısında bebek rahimde güvenli bir şekilde korunur.

Hamileliğin son zamanlarında şişlik ve gerginlik fazla olduğu için öksürük ve hapşırma sırasındaki basınç; anne adayında ağrılara sebebiyet vermektedir. Bu durumda oldukça doğaldır.

Hamilelikte Öksürükte İlaç Kullanılır mı?

Anne adayının hamilelik süresince ilaç kullanmaması gerekmektedir. Hamilelik boyunca ilaç kullanmak oldukça zararlıdır. Ancak ağır durumlarda doktora danışarak onun gözetiminde bir tedavi izlenmelidir. Anne adayının hamilelik öncesinde kullandığı ilaçları alması oldukça sakıncalıdır. Çünkü ilaç içindeki bazı maddeler bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle anne adayının kendi doktorunun kontrolünde
hareket etmesi en doğru olandır.

Hamilelikte Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hamilelikte Öksürüğe İyi Gelen Şeyler

Ağır olmayan durumlarda öksürük, evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle hafifletilebilir. Orta ve hafif şiddetli öksürük durumlarında önceliğiniz doğal tedavi yöntemleri ile iyileşme sağlamak olmalıdır.

 • Soğuk algınlığı ile seyreden öksürük varsa anne adayı bol sıvı tüketmeli ve istirahat etmelidir.
 • Nezle ve gripten korunmak için bol sıvı tüketimi ve C vitamini alımı ilerleyen dönemde yeniden hastalanmanızın önüne geçebilir.
 • Aç karnına  ılık suya bal ve limon katarak içmek boğaz yollarının yumuşamasına yardımcı olabilir.
 • Günde 2 kez ılık tuzlu su ile gargara yapmak da boğazınızı rahatlatabilir. Boğaz pastili emmek de boğazınıza iyi gelecektir.
 • Bitki çayları ile öksürüğün  iyileşmesine yardımcı olmak isterseniz;  kaynamış suyun içine ıhlamur, zencefil,kabuğu soyulmuş bir parça elma koyarak demlendikten sonra taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Arzunuza göre bu çayın içine biraz bal veya limon dakatabilirsiniz. Bu karışım boğazınızı yumuşatacak ve rahatlatacaktır. Ancak içeceklerin aşırı sıcak içilmesi de boğaz için zararlıdır. Bu nedenle içecekleri kaynar bir şekilde tüketmemelisiniz.
 • Zencefil tozu ve balı karıştırarak macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra aç veya tok farketmeksizin tüketebilirsiniz. Bu karışımda boğazınıza oldukça iyi gelecektir.Ancak doğal yöntemlerden fayda görülmediyse ve  1 haftanın üzerinde seyreden öksürük ve buna benzer şikayetler var ise doktorunuza danışmak en doğru olandır.

Hamilelikte Öksürük Düşüğe Neden Olur mu?

Bebeği koruyan amniyon sıvısı sayesinde, hamilelikte öksürük düşüğe neden olmaz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Gebelikte Kalp Sıkışması Nedir?

Hamileliğin Keyfini Çıkarın!

Kış Hastalıklarına Hazırlıksız Yakalanmayın