Hamilelikte Mide Yanması

Neredeyse tüm anne adaylarının hamilelikte yakındığı konu mide yanmasıdır. Mide yanması başlarda sorunsuz bir rahatsızlık gibi görülse de süreklilik halinde önemli sorunlara yol açabilmektedir.

Hamilelikte mide yanmasının sebebi nedir?

Hamilelik döneminde hormonların artış göstermesiyle ve rahmin büyümesiyle mideye bası yapılır. Bu bası; mide ağrısına, mide ekşimesine ve midede yanmaya neden olur. Hormon artışının etkisiyle mide ile yemek borusunun birleştiği, mide girişi gevşemeye başlar. Bu şekilde mide asidi yemek borusuna geçer ve yukarı çıkar böylece midede yanma hissi, yani reflü meydana gelir.

Reflü şikayetinde bulunan bireyler, bu hastalığı ‘ağıza acı su gelmesi’ olarak tanımlarlar. Rahmin günden güne büyüyüp mideye bası uygulaması açısından bu yakınmalar hamileliğin son aylarında artış gösterir. Bahsedilen yakınmalar ve mide yanması, ağza acı su gelmeden de ortaya çıkabilir.

Bazı anne adaylarında hamilelikten önce olmuş ya da hamilelik ile başlayan, gastrit ve ülser gibi sorunlar da ekşime ve yanma şikayeti olarak adlandırılabilir.

Aşağıda anlatacağımız noktalar uygulanmasına ve antiasit şurupları vb. ilaçlar kullanılmasına rağmen süre gelen mide ağrısı ve yanması size yol gösterici olmalıdır, kapsamlı bir tetkik için bir gastroenteroloji uzmanına görünmeniz gerekir. Ülkemizde insanlar arasında, bu şekildeki mide yanması şikayetleri, bebeğin saçlarına yorulur ve bu tür inanışlar asılsızdır.

Mide yanmasını ve ağrısını nasıl geçirebilirsiniz? Ne gibi önlemler alabilirsiniz?

1- Midenize çok fazla yüklenmemelisiniz. Bir oturuşta çok yemek yerine, sık ama az yemelisiniz. Akşam en geç 20:00’da yemeğinizi yemiş olun.

2- Mide yanması şikayetleriniz olduğu sırada ılık bir süt, yanmayı dindirebilir.

3- Aşırı yağlı, kızartma, baharatlı yiyecekler mide yanmanızı artırır. Bu tür ağır yemeklerden sakının.

4- Dar giysiler tercih etmeyin.

5-  Kesinlikle sigara tüketmeyin.

6- Kahve tüketiminde aşırıya kaçmayın.

7-Uyurken yüksek yastık kullanmaya özen gösterin.

8- Sadece doktorunuzun önerdiği asit giderici ilaçları kullanın.

Hamilelik döneminizde yediklerinize özen göstermeniz sağlığınız açısından büyük önem taşır. Tedbirlerinizi aldığınız ve yediklerinize dikkat ettiğiniz halde şikayetleriniz geçmiyorsa mutlaka doktorunuza danışın. Şikayetlerinizin süresini kesinlikle uzatmayın. Unutmayın, sağlığınıza önem verdiğiniz kadar bebeğinizin sağlığı yerinde olacaktır.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın