Hamilelikte Kansızlığa Karşı Önlemler

Kansızlık özellikle kadınlarda çok sık rastlanan bir problem. Hamilelik sırasında ise çeşitli risk faktörlerine bağlı olarak görülme ihtimali artıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tıpta anemi olarak adlandırılan bu sorunun anne adaylarının % 50’sinde görüldüğünü belirtiyor.

bebek.com: Anemi nedir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Anemi kansızlık demektir. Vücuda gerekli oksijenin taşınması kırmızı hücrelerin içindeki hemoglobin adlı bir protein yolu ile gerçekleşir. Hemoglobin miktarındaki düşme kansızlığa neden olur. Gebelikte hemoglobin değerinin 10.5gr/100 ml olduğu seviye anemi için alt sınırdır.

bebek.com: Hamilelik döneminde kansızlık neden artar?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Anne organizması gebelikte besin maddeleri bakımından giderek artan bir istekle karşı karşıyadır. Beslenme yetersizlikleri kolaylıkla anemiye yol açar. Gebelerin %50 sinde anemiye rastlanabilir.

Hamilelikte Kansızlığa Karşı Önlemler

bebek.com: Hamilelikte görülen aneminin olası nedenleri nedir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

En önemli nedeni demir eksikliğidir. Demir eksikliği anemisinin en sık karşılaşılan sebebi ise yetersiz demir alımıdır. Demir hayvansal gıdalarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Folik asit yetersizliği de anemiye neden olur. Ayrıca vitamin eksikliklerini de anemi nedenleri arasında sayabiliriz.

bebek.com: Risk faktörleri nedir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Beslenme azlığı veya yanlış beslenme , çoğul gebelikler, birbirini izleyen sık gebelikler, gebelik kanamaları, gebelik bulantı ve kusmaları hamilelik döneminde anemi olma olasılığını arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

bebek.com: Belirtileri nedir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Anemi çok kolay belirti vermez. Bu sebeple pek çok kişi kendisinde kansızlık problemi olduğunun farkında değildir. Ancak bazı önemli belirtiler söz konusudur. Hamilelik döneminde görülen soluk yüz, yorgunluk hissi, iştahsızlık, halsizlik, nefes darlığı, ve ödemler en büyük belirtiler arasında bulunmaktadır.

bebek.com: Nasıl tanı konur?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Aneminin tanısını koymak zor değildir. Tanı koymak için kan sayımı yapılır. Hb değerinin 10.5 gr/100 ml’den küçük, eritrosit sayısı 3.5 milyon’dan küçük, hematokrit 35’den küçük, serum demiri 10.8mmol7l’den küçük ise kansızlık tanısı konur.

Hamilelikte Kansızlığa Karşı Önlemler

bebek.com: Tedavisi nedir?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Aneminin ağırlığı ve gebelik ayına göre tedavi planlanır. Genellikle erken gebelik aylarında ağız yolu ile tedavi tercih 7.aydan sonra gelişen anemilerde enjeksiyon yolu ile tedavi tercih edilebilir.

bebek.com: Hamilelikteki anemi komplikasyonlara neden olur mu?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Demir eksikliği anemisi hamilelikte bazı sorunlara neden olabilir. Bunların en önemlisi erken doğum riskindeki artıştır. Ağır anemi nedeniyle prematüre doğumların 3 misli, fetüs ölümlerinin 2 misli , ölü doğumların 6 misli arttığı görülmüştür.

bebek.com: Korunmak için nasıl önlem alınmalıdır?


Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu:

Gebelerin demir ihtiyacı 1230 gramdır. Bu açıdan ortalama 1010 gr hariçten demir vermek gerekir. İyi beslenmenin yanında demir takviyesi mutlak gereklidir.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın