Hamilelikte Kalça Ağrıları

Hamilelik, kadınlar için hem keyifli hem de zor bir süreç olarak geçirilir. Artık iki canlı veya daha fazla canlı oluşunuz, sizi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkileyecektir. Hamilelik psikolojisine şuan için girmemekle birlikte, “Çok farklı bir dünyanın kapısını araladınız, hoş geldiniz” demek yeterli olacaktır J

Hamilelik boyunca vücudunuzun değiştiğini, bebeğiniz büyüdükçe, organlarınızın sağ ve sol kenarlara sıkıştığını, göğüslerinizdeki değişimi yaşadıkça, hem şaşıracak hem de sevineceksiniz. Bu değişikliklerin yanında tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz ki, bu sürede herhangi bir mineralden vücudunuz mahrum kalmasın. Vücudunuzun da ağırlaşmasıyla birlikte bir de vücudunuzda eksikliği hissedilen bir mineral veya besin bulunursa, ağrılarınızın çekilmez olması normal olacaktır.

Hamilelikte kalça ağrıları çok sık duyulan bir rahatsızlık olarak bilinir. Her hamile kadının kalça ağrıları yaşaması muhtemeldir. Kalça ağrıları genellikle son 3 ayda görülür. Bu ağrıların en önemli sebebi ise, vücudunuzun kendini doğuma hazırlamaya başlamış olmasıdır. Bu ağrılar en çok bebeğin olduğu bölgeye yakın olan tarafta hissedilir.

Hamilelik süresince vücudunuz sizin gördüğünüz değişimlerin yanında hormonal olarakta değişiklik gösterecektir. Bu dönemde vücudunuz, bağ dokunuzun; hem yumuşamasını hem de rahatlamasını sağlamak için bazı hormonlar üretecektir. Hormonların işlevi ise eklemlerinizin ve pelvis kemiklerinizin arasında bulunan bağların esnemesine yardımcı olmaktır. Bahsedilen kemiklerin elastik seviyesinin yükselmesi, doğum sırasında bebeğinizin vücudunuzdan rahatça çıkmasını sağlayacaktır. Hatta bu dönemle sadece kalça ağrıları değil, vücudunuzun duruş pozisyonunun değişmesinden dolayı, beliniz de ağrıyacaktır.

Hamilelik sürecinde kalçalarınızın ağrımasına sebep olan bir diğer madde ise, o bölgede bulunan siyatik sinirlerine uygulanan baskıdır. Hacmi genişlemeye başlayan rahim, siyatik sinirlerine baskı yapmaya başlar ve kalçanızda yahut uyluk kemiğinizde karıncalanma ve uyuşmalar hissedebilirsiniz.

Hamileliğinizin her haftasında, ilk defa hissedeceğiniz ve kendinizde ilk defa göreceğiniz çok sayıda değişiklik olacaktır. Bu değişiklikler zamanla yani doğum tarihinin de yaklaşmasıyla yoğunlaşacaktır. Bu durum anne adayı yani sizin hem hoşuna giderken hem de ağrılar sebebiyle canınızı sıkan bir süreç olacaktır.

Ağrılarınızın, olduğunuz dönem veya haftaya göre size ağır geldiğini düşünüyorsanız, kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Bu ağrılar doğumun habercisi olmakla birlikte, yukarıda bahsettiğimiz gibi eksik bir mineral yahut vitamin dolayısıyla da hissediliyor, olabilir.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın