Hamilelikte Folik Asit

Gebelik döneminde vücudun besin değerlerine duyduğu gereksinim büyük artış gösterir. Doğal olarak bebeğin büyüyip gelişmesiyle hamilelikte besin değerlerine duyulan ihtiyaç doğru orantılıdır. Burada en önemli besin değerinden bahsetmek gerekir; Folik asit. Anne adayları folik asiti hamile kalmadan önce kullanmaya başlamalıdırlar. Folik asit bebeğin hücre ve sinir sistemi gelişiminde çok önemli rol oynar. Folik asiti her gün almanın bu kadar önemli olmasının sebebi vücutta depolanmıyor oluşudur.

Şimdi folik asitin ne olduğunu açımlayalım. Folik asit bir B gurubu vitaminidir. Suda çözünür. İki şekilde isimlendiriliyor. Bunlardan bir tanesi doğal besinlerde bulunan şekli; folat. Diğeri ise ilaçlar bulunan şekli; folik asit. Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip olan B vitamini türevidir. Özellikle genetik şifremizin yapıtaşları olan DNA yapımında görev alır.

Folik asitin hamilelikten önce ve hamilelik sırasında her gün kullanımı, oluşabilecek kromozomal anomalilerin önüne geçmekte oldukça etkili. Bebeğin vücunda protein sentezi, hücrelerin çoğalması ve kemik iliği oluşumu ve gelişiminde folik asit aktif rol oynar.

Hamilelik öncesi folik asit kullanılmasının önerilmesinin altında önemli bir sebep yatıyor. Hamilelik öncesinde bir çok kadında çeşitli nedenlerden dolayı folik asit eksikliği söz konusudur. Hamilelikle birlikte duyulan ihtiyaç bir anda artar ve folik asit yetmezliği problemini yaratabilir. Eğer hamilelik öncesi folik asit kullanımına başlanırsa bu olumsuz durumun önüne geçilebildiği görülüyor. Aynı zamanda folik asit vücutta depolanmadığı için alımının her gün yapılması gerekiyor.

Tabii ki herkesin aklına takılan soru, folik asit kullanımını ihmal edersek ve bebekte folik asit eksiliği olursa bu ne gibi sonuçlar doğuruyor? Öncelikle hamileliğin ilk ayında merkezi sinir sisteminde anormallikler ortaya çıkıyor. Bu dönemde anne adayı henüz hamile olduğunun farkında olmayabilir. Ancak folik asit desteği alınmamışsa 1/2000 oranında anomalinin ortaya çıktığı görülüyor. Folik asit alımı bu oranı %75’e kadar azaltabilir. Hamilelikten 3 ay önce folik asit kullanılması gerekmektedir.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın