Hamilelikte Felç Geçirmek

Felç, beyin damarlarında oluşan tıkanma yahut ani kanama yaşanması sonucu, vücudun bir kısmını hareket ettirme yetisini kaybetmek anlamına gelir. Halk arasında inme olarakta bilinir. İnmeye neden olan ana mekanizma beyinde bir bölgede beslenmenin bozulmasına sebep olur. Yaşandığı zaman acilen tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Felç durumları, vücudun bir tarafında birden güçsüzlük, kolda ve bacakta uyuşma, şiddetli baş ağrısı, görme bozuklu, konuşamama, konuşulanları anlayamama gibi belirtileri vardır. Ağır yaşanan inmelere koma ile sonuçlanabilir ancak her zaman görülmez.

Hamilelikte felç olma riskini artıran faktörler

  • Sigara
  • Alkol
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp kapak hastalıkları
  • Trombofili
  • Diyabet
  • Obezite
  • Sağlıksız beslenme, hareketsizlik

Hamilelik döneminde felç olmak risk taşır mı?

Hamile olmayan kadınlara oranla, gebe olan kadınlarda felç olma riski daha sık görülür. Hamilelik süresince inme riskinin fazla olmasının sebebi ise gebelikte hiperkoagulabiliteye yatkınlık olması, hemokonsantrasyon, kardiyovasküler sistem değişiklikleridir. En sık sebebi ise preeklampsi, eklampsi ve HELLP sendromu’dur. Hamilelik süresince anevrizma arteriovenöz malformasyon, preeklampsi gibi sebeplerden dolayı hemorajik inme meydana gelebilir. Serebral venöz sinüs trombozu, kalp kapak hastalıkları ve preeklampsi gibi sebeplerden dolayı da iskemik inme oluşabilir.

Hamilelik sonrasında yani lohusalık döneminde de felç açısında belirgin bir risk artışı görülür. Hamileliğe bağlı olan inmelerin, yarısı denilebilecek derecede bu dönemle ilgilidir. Hipertansiyon ve sezaryen gebelik-postpartum dönemde, inme riski daha da artar.

Gebelikte oluşan felç ile gebe olmayan kişide ki felcin tedavisi birbirine benzer. Ağır preeklampsi yahut HELLP durumu varsa, buna bağlı olarak özel bir tedavi uygulanır. CT genel olarak tanıya ilk adım olarak kullanılsa da MR’ın hamilelikte güvenli olması ve bazı durumlarda daha duyarlı olması avantajdır.

Felcin, hamilelik süresinde görülme riskinin artış gösterdiği, araştırmalar ile belirlenmiştir. Hipertansiyon ve komplike gebeliklerde daha fazla oranda görülür. İnme erkeklere oranla, kadınlarda daha sık görülür.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın