Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik döneminde cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Çünkü bebeğin içinde bulunduğu sıvı yapı, tüm etkileri içerisine hapsedecek formdadır. Cinsel ilişkide bebek üzerinde baskı oluşturmayacak pozisyonları tercih etmek gerekir. Bazı görüşler hamilelik döneminde hiç ilişkiye girilmemesini öngörür. Bu, aslında bebeği daha olumsuz etkiler. Çünkü ilişki esnasında anneden salgılanan serotonin hormonu, bebeğin gelişimine doğrudan katkı sağlar. Bu hormon çift arasındaki sevgiyi de artırdığından, bebeğin ruhsal olarak da sağlıklı bir aile ortamında doğmasını destekler. Baba adayları bu dönemde, ilişki süresince eşlerine hassas davranmalıdır. Ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Çünkü bebek üzerinde oluşabilecek baskılar, sağlıklı bir hamilelik için çok ciddi risk faktörü oluşturur.

Hamilelik döneminde cinsel ilişkinin riskli durumları var mıdır?

Birçok kadın hamilelik döneminin ilk aylarında, daha hamile olduğunu öğrenmeden cinsel yaşamını sürdürmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminin ilk günlerinde bile cinsel ilişki içinde bulunmanın, düşük için zemin oluşturduğunu ifade etmek doğru olmaz. Ancak araştırmalar daha önce düşük yapmış, türlü tedavi yöntemleriyle hamile kalmış, ilk aylarda vajinal kanamaları olan ve düşük tehdidi teşhisi almış, daha önceleri servikal yetmezlik tanısı almış, genital bölge enfeksiyonu bulunan hamile kadınların, kadın doğum doktorunun izin verdiği ikinci bir süreye kadar, cinsel ilişkide bulunmalarını önermemektedir.

Hamilelik dönemi boyunca bir engel bulunmadığı takdirde ve bazı pozisyonlarda hamileliğin son ayına kadar, cinsel ilişki yaşanmasında bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki esnasındaki hormon salınımlarının, hamileliğin son bir ayında rahimde kasılmalara neden olacağı düşünülerek, cinsel ilişkide bulunulmaması önerilmektedir. Ancak yine de, bu konu ile ilgili net bir saptama bulunmamaktadır. Yapılan bir takım çalışmaların sonuçları, cinselliğin hamilelik döneminde de normal yaşamda olduğu kadar yoğun ve serbest yaşanabileceğine işaret etmektedir. Anne adaylarının, bu konuyla ilgili doktor önerilerine uymalarında büyük yarar vardır.

 

Hamilelikte cinsellik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-cinsellik/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.