Hamilelikte Apandisit Ağrısı

Apandisit “apandis” denilen karın içi organın ani iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Akut apandisitte erken dönemde karında orta kısımda-göbek çevresinde devamlı bir ağrı hissi olur. Ağrıyla beraber gelen dışkılama hissiyle hasta dışkılasa bile rahatlamaz.
Gebelikte akut apandisit şikayetleri ile kliniğe baş vuran hastalarda erken tanı ve tedavi hem anne hemde bebek için hayati öneme sahiptir. Bu durumda genel cerrahi uzmanı ve kadın doğum uzmanının uyum içerisinde çalışmalarının önemi büyüktür. Gebeliğin ilk üç ayında ve erken ikinci üç ayında apandisit belirtileri ve bulguları, hamilelik dönemi dışındaki apandisit belirtileri ve bulguları ile benzerlik gösterir. Fakat gebeliğin ileri ki dönemlerinde görülen ağrı büyüyen rahmin sebebi ile yer değiştirir ve sağ alt kadrandan, sağ üst kadrana doğru çıkar ve o bölgede yerleşir. Bu ağrı hamileliğin son aylarında bel ağrısı zannedilebilir. Apandisit ağrısı gebeliğin erken döneminde sağ alt karın ağrısı olarak hissedilir. Doktor muayenesinde ya da doktora giderken uyaran bir hareket ile veya elle yapılan muayene ile hissedilen ağrı kendini sıkan hamile kadınlarda daha seyrek görülür. Apandisit patlaması oranı gebe olmayan kadınlara oranla hamilelik dönemindeki kadınlarda daha fazladır. Bu nedenle hamilelik döneminde görülen apandisit belirtileri mutlaka dikkate alınmalı ve doğru teşhis konulup acil tedavi edilmelidir.
Hamilelik döneminde bel ağrıları önem taşımaktadır. Gebeliğin ilk aylarında ağrı daha çok gebe olmayanlarda olduğu gibi bel ve karnın sağ alt kadranında olur ancak ileriki aylarda rahimin büyümesine bağlı olarak ağrı daha yukarılarda olmaktadır.  Bu durumlar gebelerde bel ağrılarına sebep olabilir. Gebelikte D vitamini eksikliğine bağlı olarak bel ağrısından çok; leğen kemiği ve kalça bölgesinde ağrılar gelişebilir.
Ayrıca hamilelikte ortaya çıkan şikayetler apandisit patlaması ya da safra kesesi iltihabının belirtileri ile karıştırılabilir. Çünkü apandisit sorunu en çok şişkinlik, bulantı ve kusma gibi hamilelik şikayetleri ile kendini gösterebilir. Rahmin üstünde hissedilen ağrılarda gebe kadınlarda yanlış düşüncelere sebep olabiliyor. Hamilelikte acil ameliyat gerektiren bu sorunlar ise, anne ve bebeğe zarar vermeden ameliyatla çözülebilir.

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte K Vitamini

Hamilelikte Nar Tüketimi: Gebelikte Nar Faydalı mıdır?