Hamilelikte Abur Cubur Tüketimi

Hamileyim ve istediğim her şeyi yemeliyim diye düşünüyorsanız yanıldığınızı söylemeliyiz. Bebeğinizin gelişimi için gereken besinleri elbette almalısınız ancak sadece canınız çektiği için tükettiğiniz abur cuburları mümkün olduğunca az dozlarda tüketmelisiniz. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmenin birinci koşulu kendi sağlığınızı korumanız. Ayrıca yediğiniz her yiyeceğin bebeğinize de ulaştığını, onun gelişiminde rol oynadığını unutmayalım. Siz vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız bebeğiniz de o kadar iyi beslenir; yediğiniz zararlı besinler ise onun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Kadın doğum uzmanları ve beslenme uzmanları hangi trimesterde nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili size yardımcı olabilir.
Hamilelikte kilo alımını aza indirmek, sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilmek  için hangi trimesterde olunursa olunsun uzak durulması tavsiye edilen gıdaları ise uzmanlar şöyle sıralıyor:
Gazlı İçecekler: Kandaki karbondioksit miktarını artırarak oksijen oranını düşürürler. Özellikle fazla dozlarda alındığında bebeğe giden oksijen miktarını azaltır.
Kızartmalar: Kızan yağda pişen sebzelerin kanserojen olduğu birçok araştırmada kanıtladığı için uzmanlar bunun yerine çiğ zeytinyağı tüketilmesini öneriyor.
Maden suyu, soda: Bu tür içecekler içinde bulundurdukları tuz miktarı nedeniyle ödeme sebep olabilir. Bunların yerine yemeklerinizi aynı dozlarda fakat daha yavaş yiyerek ve fazla çiğneyerek tüketirseniz soda ihtiyacınız azalacaktır.
Beyaz un: Un yerine daha fazla vitamin, mineral ve lif alabileceğiniz kepekli gıdaları ve az şekerli meyveleri tercih ederseniz aynı zamanda tok kaldığınız süre de artacaktır.
Şekerli şuruplar: Yapay şeker yerine kendiliğinden şeker içeren meyveleri günde bir ya da iki porsiyon tüketebilirsiniz.
Çay-kahve: Kafein ve tein kandaki kalsiyum miktarının kemiğe ulaşmadan vücuttan atılmasına neden olduğu için kemik gelişimini, beraberinde diş sağlığını olumsuz yönde etkiler.
Anne adayının bu yiyeceklerden hamilelik sırasında olduğu gibi emzirme döneminde de uzak durmasında fayda var. Bebeğiniz bu dönemde de doğrudan sizin kanalınızla besleneceği için tüketeceğiniz sağlıksız yiyecekler gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.
Hamilelikte beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-beslenme/

Post navigation

Bir yanıt yazın