Hamilelik ve Beslenme

Hamilelik dönemi, yaşamınız boyunca beslenmenize en çok hassasiyet göstermeniz gereken dönem. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için beslenme alışkanlarınızı gözden geçirmeniz, öğün aralıklarına dikkat etmeniz, gerekli mineral ve vitaminleri almanız gerekiyor.

Bu uzun süreçte belli bir miktarda kilo almış olmanız elbette normal, daha ince göründüğünüz günleri özlemeniz de.. Yeterli ve dengeli beslenmeyi destekleyecek bir yeme alışkanlığı edinmenizin, fazla kilolarınızdan daha kolay kurtulmanızı sağlayacağını mutlaka aklınızın bir köşesine not etmelisiniz.

Sebze, meyve, tahıl ürünleri ve kurubaklagiller (fasulye, bezelye mercimek vb.) doğru bir beslenme planının olmazsa olmazlarıdır. Bu besinleri tüketmeden önce, iyice yıkayarak üzerindeki zararlı kimyasallardan arındırmanız gerektiğini unutmayın.

Şekerli, unlu ve yağlı gıda ürünlerini olabildiğince az tüketmeniz, kahve ve çay tüketiminizi azaltmanız, kırmızı etten çok beyaz et tüketimine ağırlık vermeniz, kızartma yemeklerle aranıza belli bir mesafe koymanız gerekiyor. Unutmayın: siz ne yerseniz çocuğunuz da onu yiyecek.

Biliyoruz; mide bulantısı ve kusma 9 ay 10 günlük dönemin en tatsız anları. Öğünlerinizi sık sık ve azar azar tüketerek önlem almanızda fayda var.

 

Hamilelikte beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-beslenme/

Post navigation

Bir yanıt yazın