hamilelik-testleri-hangi-gunlerde-pozitiflesir

Hamilelik Testlerinin Doğruluk Oranı

Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bunu öğrenmenin en erken yolu gebelik testi yaptırmaktan geçer. 4 gün döllenmiş yumurta, insan koryon ganodotropini (hCG) denilen bir hormon salgılamaya başlar. Bu hCG hormonu, vücut suyu içerisinde vücudun dokularına yayılır. İlk başta kanda bulunabilmekte, çok kısa bir süre sonra da idrarda teşhis edilebilmektedir. Hamilelik testlerinin çoğu, kan örneğinden daha kolay alındığı için idrar örneği ile yapılır. hCG hormonunun varlığı birçok idrar tahlili tipi yöntemi ile tespit edilir. Pek çoğu hCG ile hCG antikoru arasında bulunan bir reaksiyona dayalıdır. İlk reaksiyonun gerçekleştiğinden emin olabilmek için ikinci bir reaksiyon mutlaka gereklidir. Bu reaksiyon çoğunlukla bir renk değişimidir. Kadınların bir kısmı evde yapılan gebelik testlerini tercih ederler. Bunlar, eczaneden alınabilecek paketlerdir.

Genellikle bu test tüplerinin içinde idrarla karışan bir solüsyon yer alır. Teste göre değişen şekilde birkaç dakikadan birkaç saate kadar sonuç belli olur. Sonuçta hamileyseniz test tüpünde koyu bir halka oluşur. Testin markasına göre renk de değişim gösterebilir. Eğer gebelik testini evde yapacaksanız, mutlaka talimatlara uyun. Ayrıca testinizi ister evinizde yapın ister laboratuvarda, günün ilk idrarı daha doğru sonuç verir. İdrar testlerinin doğru sonuçlar vermesi: Doğru sonuçlar almanız, talimatları ne kadar doğru izlediğinize bağlıdır. İlk kez kullanacaksanız deneyimsiz olmanız ve doğru sonuca ulaşamamanız çok normaldir. Üstelik hiçbir test kusursuz değildir. Ayrıca bu testler, özellikle hamileliğin ilk günlerinde uygulanıyorsa, hamile olsanız bile negatif sonuçlara ulaşmanıza sebep olabilir. Sebebi ise; hCG düzeylerinin ilk başta düşük olması ve tespit edilemiyor olmasıdır. Bu sebepten herhangi bir gebelik testinin pozitif sonucu, negatif sonucundan daha güvenlidir. Evde yapılan testler, tarama testi olarak kabul edilmelidir. Test sonucunuz negatif çıktığı halde hamilelik belirtileri gösteriyorsanız, doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Sonuç pozitif çıkarsa, onaylanması ve doğum öncesi bilgi ve bakım için yine doktorunuza görünmeniz gerekir. Gebeyseniz ve regliniz 4-7 gün kadar geciktiyse, yapılan idrar testlerinin sonucu yüksek ihtimalle pozitif çıkacaktır. Eğer regliniz 2 hafta kadar geciktiyse doğruluk oranı “kesin”e çok yakındır. Eczaneden aldığınız gebelik testlerinin sonuçları, adetin gecikmesinden 10 gün sonra yapılırsa ise hata payı yalnızca %5’tir. En sık olarak kullanılan testler, idrara dayalı olanlardır. Fakat kimi durumlarda, daha kesin olması ve daha erken teşhis edilebilmesi için kan testleri tercih edilmektedir.

 

Hamilelikte testler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-testler/

Post navigation

  • Merhaba şüpheli ilişkiden 36-40 saat kadar sonra Ella hap kullandım , normal regl dönemimde kanamam oldu 3-4 gün kadar yoğun bir kanamaydı fakat okuduğum kadarıyla kimi kadınların yerleşme kanaması da bu kadar süreyle yoğun olarak sürebiliyormuş . Emin olamadığım için iki adet gebelik testi aldım reglimden 6-7 gün kadar sonra birincisini uyguladım sonuç negatif , iki gün sonra ikincisini uyguladığımda ikinci çizginin olduğu yerde tuhaf bir renk dağılması oldu silik bir çizgi de oluştu sonradan acaba bu durum testin bozukluğuyla mı alakalı yoksa gebelik söz konusu mudur

Bir yanıt yazın

İltihap Çocuk Olmasına Engel midir?

Çikolata Kistleri (Endometriozis)

Gebelikte Röntgen Çektirmek Neden Riskli?