Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Aşılar

Gebelik döneminde anne adayına yapılan aşılar, anne adayının ve karnında taşıdığı bebeğinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Gebelikte Yapılması Tavsiye Edilen Aşılar

Hepatit B Aşısı

Anne adayının taşıyıcı olması durumunda, doğum gerçekleştikten sonra, bebeğine mutlaka en geç 12 saat sonra hepatit B aşısı yapılmalıdır. Eğer anne taşıyıcı ise, doğum sırasında bebeğine geçme olasılığı vardır. Fakat taşıyıcı olan anne adayı değil de baba ise, annenin doğumdan önce bu aşıyı yaptırması gerekir. Çünkü eşi hepatit b taşıyıcısı olan kadınların bu hastalığa yakalanma riskleri vardır. Eğer anne gebe kalmadan önce bu aşıyı yaptırmadıysa, muhakkak gebelik sürecinde yaptırmalıdır.

Grip Aşısı

Grip, her yıl kendini değiştirir yeniler ve karşımıza çıkar. Bu yüzden kendini yenileyen bu enfeksiyon için her yıl aşı olunmalıdır. Hamile bir kadının, grip aşısı yaptırmasında hiçbir problem yoktur. Emzirme dönemindeki bir kadınında da grip aşı yaptırmasında bir sıkıntı yoktur. Bu aşıdan sonra kişi, yaptırdığı yıl içerisinde gribe yakalanmaz. Eğer üst solunum rahatsızlıkları gibi durumlar görülüyorsa, bu tamamen tesadüftür.

Tetanoz Aşısı

Eğer anne adayı, daha önce tetanos aşısı olmadıysa, gebelikten önce veya gebelik döneminde muhakkak bu aşıyı yaptırmalıdır. Eğer kadın hamileyse aşıyı, gebelik döneminin ikinci ve üçüncü üç ayında bu aşıyı yaptırabilir.

Eğer anne adayı, gebelik döneminden önce tetanos aşısı olduysa, yaptırdığı aşının üzerinden 10 yıl geçmemişse, hamileyken bu aşıyı yaptırmasına gerek yoktur. Eğer yaptırdığı aşının üzerinden 10 yıl geçtiyse, anne adayına tek doz aşı yapılmalıdır.

Tetanos, yeni doğan bebeklerin ilk zamanında ölüm riski taşıdığı için bu aşıyı oldukça ciddiye almanızda fayda var.

Meningokok Aşısı

Bu aşı annede oluşan, menenjit salgını nedeniyle yapılır. Anne ve bebeğine hiç bir zararı olmamakla birlikte her ikisini de çok iyi korumaktadır.

Hepatit A

Canlı virüs aşısı olduğu için gebeliğin her döneminde yapılmamaktadır.

Kuduz Aşısı

Eğer anne adayı, şüpheli bir hayvan tarafından ısırılıyorsa, kuduz aşısı yaptırmasında hiçbir problem yoktur. Böyle bir durumda çok geç kalmadan en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Gebelikte Asla Yapılmaması Gereken Aşılar

Kızamık, su çiçeği, kabakulak, kızamıkçık, BCG

 

Hamilelikte testler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-testler/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.