Hamilelik Öncesi Vajinal Akıntı

Kadınlarda, hamilelik öncesi ve hamilelik esnasında vajinal akıntı sorunu çoğunlukla yaşanan bir problemdir. Bu akıntılar genelde, gebeliğe bağlı olarak meydana gelir. Çoğunlukla çok önemli bir sorun teşkil etmez. Ama bazı durumlarda önemli olabilmektedir. Gebelik esnasında oluşan bazı akıntılara, vajinal enfeksiyonlar neden olur. Bu enfeksiyonların meydana gelmesinin nedenleri ise bakteri ve mantarlardır. Akıntılar normal dönemde oluşabileceği gibi, üreme zamanında daha sık görülür. Her durumda da jinekolağa gidip, muayene olmakta fayda vardır.

Gebelikte bu akıntıların uzman bir doktor tarafından tespit edilip, müdahele edilmesi gerekiyor. Akıntının kokusu be rengine bağlı olarak doktor akıntının çeşidini bulabilmektedir.

Hem normal zamanlarda hem de hamilelik sürecinde en çok karşılaşılan akıntı, fizyolojik akıntılardır. Bunlar şeffaf ya da beyaz renkli olarak karşınıza çıkarlar.  Eğer akıntınız bu renklerde ve de bir şikayete sebep olmuyorsa, doktorunuz bu durumu fizyolojik akıntı olarak değerlendirir. Bu akıntı fazla koku yaymasa da hafif bir koku bırakır. Eğer renginde koyulaşma görürseniz doktorunuza başvurmalısınız.

En sık rastlanan vajinal akıntı, mantar enfeksiyonuyla meydana gelir. Rengi beyaz olan akıntı, sürekli kaşınma hissiyatı yaratır ve kişiyi rahatsız eder. Gebelikte mantar enfeksiyonun oluşmasının nedeni, bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle ph dengesinin değişmesidir. Mantar enfeksiyonunda, doktor krem ya da fitil önerebilir. Mantar enfeksiyonu gebelikte görüldüğü zaman önem arz eder. Bu yüzden bu sorunu doğum öncesinde halletmek gerek. Böylece anne adayı, daha sağlıklı bir doğum gerçekleştirecektir.

Cinsel yolla bulaşan bakterileri es geçmek olmaz. Bu bakteriler muhakkak akıntıya sebep olur. Cinsel beraberlik sırasında prezarvatif kullanmak bu yüzden de çok önemlidir. Korunduğunuz müddetçe, bakterilerden de korunursunuz.

Gebelikte Akıntılardan Korunun

Çok fazla şeker tüketmezseniz akıntıların önüne geçmeniz mümkün. Çünkü şekerli gıdalar mantar enfeksiyonunu tetikler.

Cinsel ilişki sırasında prezarvatif kullanın. Esanslı prezarvatifler yerine daha sade olanları tercih etmenizde fayda var.

Gebelik esnasında vajinanın içini suyla yıkamayın.

Vajina için üretilmiş olsalar da deodorant kullanmayın.

İç çamaşırı seçimlerinizde pamuklu iç çamaşırı tercih edin ve günde birkaç kere çamaşırınızı değiştirin. Günlük ped kullanımı da işinizi kolaylaştırabilir.

 

Hamilelikte testler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-testler/

Post navigation

Bir yanıt yazın