Hamilelik Öncesi Uyuşturucu Kullanımı

Eğer sağlıklı bir gebelik ve doğum gerçekleştirip, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız, hamilelik öncesi bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekiyor.

Ülkemizde uyuşturucu kullanımı oranı net olarak bilinmese de, diğer ülkelerden daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

Uyuşturucunun annede; AIDS, akciğer enfeksiyonları, hepatit ve psikiyatrik hastalıklara neden olabilmektedir.

Gebelikte kullanılan uyuşturucu; doğumsal özürler, bebekte gelişim geriliği, bebeğin ileriki hayatında çeşitli sağlık problemlerine ve ani ölüm sendromlarına yol açar.

Kokain

Kokain, burun yolu ya da koklanarak kullanılan bir uyuşturucudur. Bir kere kullanıldığında, kişinin bağımlı olma ihtimali oldukça yüksektir. Hamilelikte ve öncesinde kullanılan kokain bebeğe ulaşacağı için, bebeğin kan basıncını ve kalp hızını arttırır. Bu da düşük problemine yol açabilir. Bunun dışında erken doğum, ani bebek ölüm sendromu gibi riskleri de vardır.

Esrar

Esrar kullanımı anne adayında ve baba adayında kısırlığa neden olabiliyor. Özellikle anne adaylarında, yumurtlamayı engelleyici etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden esrar kullanımında hamile kalma ihtimali oldukça düşüktür.

Hamilelik esnasında kullanılan esrar, bebeğin gelişimini etkiliyor. Bebekte gelişim geriliği ve ani ölüm sendromuna neden olabilmektedir. Bebek üzerindeki etkileri kullanılan dozun miktarına bağlıdır. Genellikle esrar kullanan anne adaylarının bebeklerinde doğumdan sonra öğrenme bozukluğu görülmektedir. Fakat esrar kullanan insanların bir çoğu, sigara ve alkol de kullandığı için, esrarın zararları tam olarak belirlemek zordur.

Emzirme döneminde esrar kullanımının bebek üzerindeki yan etkileri tam olarak belirlenememiştir. Net olan durum, esrar kullanımının anne sütünün kalitesini azaltıp süt ile bebeğe geçtiğidir.

Eroin

Eroin ve narkotik sınıfında yer alan diğer maddeler, yumurtlamayı baskıladığı için, kadının yumurtlamasını da zorlaştırmaktadır. Gebelikte kullanılan eroin, erken doğuma, bebekte gelişim geriliğine ve ani bebek ölümlerine neden olmaktadır. Eroin kullanımı nedeniyle, annenin AIDS virüsüne yakalanma riski ve bu virüsü bebeğine geçirme ihtimali oldukça yüksektir.

Gebelikte kullanılan eroin sonucuyla, çocuk ilerleyen yaşlarda bağımlılık belirtileri gösterebilmektedir.

Amfetamin

Hamilelik öncesi ve hamilelikte kullanılan amfetamin, kokaine benzer etkiler ortaya çıkarır. Gebelikte düşük, erken doğum ve düşük riski artmaktadır. İhtimallerden biri de bebeğin amfetamin bağımlı olarak doğmasıdır.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın