Hamilelik Öncesi Nasıl Kilo Verilir

Hamilelikte alınan kiloları minimuma indirmek bir nebze mümkün. Gebe kalmadan önce kilonuza dikkat etmez, beslenme alışkanlıklarınızı düzene sokmazsanız, bu süreçte aldığınız kiloları doğumdan sonra vermek için daha fazla uğraşmanız gerekeceğini unutmayın.

Anne adayının doğumdan önceki yaşam tarzı ve beslenme şekli, çocuğunun ileriki hayatını etkilemektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenen anne, çocuğunun ilerde meydana gelebilecek, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirebilmek ve daha sonra yine sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak, bebeğinin sağlıklı gelişebilmesi için, anne adayının hamile kalmadan önce kilo vermesi oldukça önemlidir.

Hamilelik Öncesi Nasıl Kilo Verilir?

Öncelikle alkol ve sigara tüketiminiz varsa onları derhal bırakmalısınız. Anne olmak güç ve irade gerektirir.

Sakin bir hayatınız varsa, artık hayatınıza biraz hareket katma vakti gelmiş demektir. İmkanlarınız doğrultusunda spora başlayabilir ya da yürüyüşler yapabilirsiniz.

İdeal kilonun kişiden kişiye göre değiştiğini unutmayın. Bunun içinde bilimsel ölçümler gerekir. Sizde evde kendi ideal kilonuzu ölçebilirsiniz. Vücut ağırlığınızın, boyunuzun karesine bölünmesiyle elde edilir. Ortaya çıkan sonuç, 20- 25 arası ise, sağlıklı kilodasınız demektir.

Bel çevresindeki yağları unutmuyoruz. Beldeki yağlanmalar, organ çevresi yağlanması olduğu için birçok sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir.

Bel çevreniz 80 cm’den düşük olmalıdır. Eğer kadınlarda bel çevresi bu rakamı geçerse; şişmanlık, 88cm’yi geçerse obezite ortaya çıkmaktadır.

İdeal kilonuzu tespit eden bir diğer ölçüm şekli ise, deri altı yağ dokusu kalınlığıdır. Kolunuzun dirsek üstü arka bölümünü çekiştirdiğinizde gelen yağ kalınlığı 2 cm’yi geçiyorsa, vermeniz gereken bir takım fazla kilolarınız var demektir.

Gebelikte Uyulması Gereken Başlıca Beslenme Davranışları

Ana besin gruplarından vücudunuzun ihtiyacı doğrultusunda mutlaka tüketin.

Öğünlerinizi arttırın. Günde 8 öğün olabilecek şekilde kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Günde 2 buçuk 3 litre su içmeye özen gösterin.

Uyku düzeninizde oldukça etkilidir. Her gün 8-10 saat arası uyumalısınız.

Düzenli egzersiz yapmak sizi ideal kilonuza ulaştırabilir. Her gün en azından düzenli yürüyüşler yapın. İmkanınız varsa yüzme, hamile jimnastiği gibi sporlar yapın.

Çay, kahve ve asitli içecek tüketimiyle vedalaşın.

 

Hamilelikte beslenme ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-beslenme/

Post navigation

Bir yanıt yazın