Hamilelik Kalbinizi Nasıl Etkiliyor?

Gebelerin kalp ve damar sağlığı için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Gebelik kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisi… Hem duygusal hem de fizyolojik olarak pek çok değişikliği beraberinde getiriyor.  Kendisini nelerin beklediğini bilmeyen anne adayı  bu duruma uyum sağlamada güçlük yaşayabiliyor. Kalp ve Damar Cerrahı Op.Dr. Orçun Ünal, hamileliğin bütün vücutta değişikliklere neden olduğu gibi kardiyak sistemde de birçok değişikliğe neden olabileceğini belirtiyor ve  değişiklikleri hakkında bir çok önemli noktanın altını çiziyor.

Hamilelikte kardiyak sistemde ne gibi değişiklikler olur?

Gebelikte kardiyak sistemdeki değişiklikler; kan hacminde, kalp yükünde ve kalp hızında artıştır. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde eforla gelen nefes darlığı, halsizlik, uzun süren çarpıntılar, ayak bileklerinde aşırı şişme gebeliğin tetiklediği bir kalp rahatsızlığının önemli bir habercisi olabilir. Mitral kapak sarkması gibi bazı kalp problemleri,  hamilelik döneminde tehlike yaratabilir ve doğum sırasında antibiyotik kullanımını gerektirebilir. Doğumsal kalp problemleri gibi diğer kalp hastalıkları,  ciddi biçimde gebelerin sağlığını etkileyebilir. Doğuma bağlı olmayan gebelikle ilgili en sık ölüm nedeni gebelik kalp hastalıklarıdır.

Kalp hastalıkları gebelikte sık görülür mü?

Kalp Hastalıkları, tüm gebeliklerin %1’ni etkiler. Romatizmal kapak hastalıkları en sık tip olmak üzere, gebeliğin en sık karşılaşılan kardiyak komplikasyonu kalp kapak hastalıklarıdır. Gebelikle ilgili riskin derecesini kalp kapağı lezyonların ciddiyeti belirler. Bu hastaların kabaca %90’ı, gebelik boyunca artan kardiyak yükün artmasına bağlı olarak giderek kötüleşen obstrüksiyonla (kapakta daralma) sonuçlanabilen mitral darlığa sahiptir. Ciddi kapak darlığı veya ritm bozukluğu olan gebelerde kalp yetmezliği riski artmıştır.

Gebelerin kalp ve damar sağlığı için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

• Gebelikte aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalı
• Ağır efor gerektirecek işler yapılmaması gerekiyor
• Gebelik öncesinde var olan kalp hastalığı olan anne adaylarının gebelikleri sırasında yakından izlenmeleri gerekir. Kardiyolog ve kadın doğum uzmanlarının birlikte çalışması gereken gebeliğin sonunda özellikle doğum sırasında oluşan ani değişikliklerin olası olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekir.
• Gebelikte kilo alımına dikkat edilmesi gerekiyor. Fazla kilo alımı vücutta su tutulumunu arttırabileceği için kalbin yükünü arttırmaktadır.
• Aneminin sadece kendisi bile kalp yetmezliğine neden olabileceği için gebelikte anemi olan hamilelerin Demir takviyesi ve diyetle beslenmelerini düzenlemeleri gereklidir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.