Hamilelik Hangi Evrelerden Oluşur

Hamilelik birden bire ortaya çıkan bir durum değildir. Bir canlının dünyaya gelebilmesi için evreler bir araya gelerek süreci tamamlarlar. Cinsel ilişkiden öncesinden başlayan bu durum bir bebeğin yaklaşık gebelik ile beraber 40 haftalık yolculuğunun ardından mutlu son ile tamamlanır. Bebeklerin doğumuna kadar birçok evre gerçekleşmektedir. Dölleme, hamilelik ve doğum olarak da ayırabileceğimiz bu süreç aslında daha fazla evreden meydana gelmektedir. Bu evreler nelerdir?

Döllenme Evresi

Evreler arasında ilk evreyi dölleme olarak ele alınabilir. Adet kanamasından sonra serbest kalan yumurta erkeğin spermi ile buluşmaktadır. Bu buluşmada binlerce sperm bulunmasına rağmen hızlı olan sperm bu yarışı kazanmaktadır. Sperm yumurta ile buluştuktan sonra yumurtanın dışında bulunan zar kısmını eritir ve yumurtadan içeriye girer.

Zona Pelusida Evresi

Bu yumurtanın iç kısmında bulunan ve yumurtanın iç kısmındaki hücrenin etrafını çevreleyen bir zardır. Evreler arasında spermin aşması gereken bir duvar olan bu zar sadece sperm tarafından delinecek şekilde yaratılmıştır. Bu zar sperm tarafından yine eritilerek içeriye girer. Bu gebelik süreci öncesinde başka bir evreyi oluşturur

Gen ve Kromozom Evresi

Bu bir çok kişi tarafından biyoloji dersinde işlenmiş bir konudur. Unutmuş olanlar için hatırlatmakta fayda var. İnsanların hücrelerinin çekirdek içerisinde 46 kromozom bulunur. Bu kromozomların 23 tanesi canlının annesi tarafından 23 tanesi ise baba tarafından verilir bebeğe. Yumurta hücresinin sperm tarafından döllenmesinden sonra kromozomlar ile kodlama evresi gelir. Kodlama evresinde yumurtanın 23 kromozom kodu ile spermin 23 kromozom kodu birleşir. Buna genetik kodları da diyebiliriz.

Bu birleşme 46 kromozoma sahip yeni bir hücrenin oluşmasını sağlar. İşte gebelik sürecinin başladığı an bu andır. Hatta bu kromozomlar cinsiyeti belirlemekte fakat bireyler bunu çok sonra öğrenebilmektedir. Bu döllenmiş hücre rahimin iç kısmına gelir. Buradan sonra canlıyı oluşturan işlemler başlamış demektir. Bundan sonra bebeğin gelişim süreci başlamaktadır.

Hamilelik

Gebelik süreci annenin bir kaç hafta içerisinde öğreneceği bir evredir. Anne hamilelik sürecinde bebek gelişimi gün gün artacaktır. Doğum sürecine kadar gelişme devam edecektir. Doğum 40 hafta süren bir macera sonunda gerçekleşecektir.

 

Haftalara göre gebelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/haftalara-gore-gebelik/

Post navigation

Bir yanıt yazın