Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı

Hamilelikte bulantı en sık yaşanan şikayetlerdendir. Özellikle ilk aylarda, siz anne adaylarının %90’ı bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Bu şikayeti çok kafayı takmamanızı öneririz, çünkü mide bulantısını psikolojik etkenler de tetikleyebilir.

Hamilelikte neden mide bulantısı yaşarsınız?

Bu dönemde mide bulantısının en önemli sebebi tabii ki, hamileliğe bağlı artış gösteren hormonlardır. B-HCG adındaki hormonun armasıyla birlikte mide bulantısı başlar ve yine bu hormonlar 12. haftanın sonunda mide bulantısı şikayetleriniz de azalma olur. Bunların dışında hamilelik döneminizde yine mide asidinde artış, kokulara duyarlılık, sürekli yorgunluk ve halsizlik hali, stres, aşırı duygusallık gibi etmenler mide bulantınızın olmasına sebep olabilir.

Hamilelik bulantılarınız ne başlar ve biter?

Bu bulantılar genelde hamileliğinizin ilk ayında başlar fakat bazı anne adaylarında bu süre  değişiklik gösterip daha da uzayabilir. Genellikle hamileliğin 12. ve 13. haftasından sonra bulantılar hafifleyerek sona erer. Bu süreç ender de olsa uzun sürebilir ve hatta doğuma kadar devam edebilir. Bazı anne adaylarının bir başka endişesi de hamilelik döneminde hiç bulantı yaşamamasıdır. Hormonsal olaylar bünyeden bünyeye farklılık gösterebildiğinden; mide bulantısı, kusma gibi şikayetler yaşanmayabilir. Bu olay, bebeğinizle ilgili bir problem olduğunu göstermez.

Hamilelikte bulantıların ve kusmanın fazla olması bebeğiniz için zararlı mıdır?

Mide bulantılarınızın fazlalığı, hamileliğiniz ve bebeğiniz açısından hiçbir problem yaratmaz. Hamileliğinizin ilk haftalarında bulantı şikayetlerinden ötürü çok yemek yiyemezsiniz ve kilo almayabilirsiniz, üstelik zayıflaya da bilirsiniz. Bu durumların hepsi olağandır. Böyle durumlarda aklınıza bu tür şikayetlerin bir süre sonra geçeceğini getirin ve rahatlayın. Böylece hamileliğinizi daha rahat ve sağlıklı şekilde sürdürebilirsiniz.

Hamilelikte bulantılarınızı azaltmak için ne yapmanız gerekir?

1- Hamileliğiniz boyunca yağsız ve hafif yiyecekler tercih etmelisiniz.

 2- Yine aynı şekilde midenizde şişkinlik yapmayacak yiyecek ve içecekleri tüketmelisiniz.

3- Uyandığınız gibi bisküvi, leblebi, galeta tarzı yiyecekler yemek bulantılarınızı kesecektir.

4- Gün içerisinde ekmek, yağsız pirinç pilavı, haşlanmış patates gibi besinler bulantılarınızı hafifletir.

5- Yoğurt, peynir gibi süt ürünleri midenize iyi gelir.

6- Zencefil, nane gibi bitki çayları midenizi rahatlatır.

7- Sıvı gıdaları yemek arasında tüketmelisiniz.

8- Baharatlı, yağlı ve gazlı yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Bütün bunların yanı sıra bol bol dinlenip kendinizi stresten uzak tutmanızda fayda vardır. Aynı zamanda yine uzunca süren şikayetlerinizde doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin. Doktorunuzun önermediği ilacı, haberi dahilinde olmayan (bitkisel dahi olsa) herhangi bir şeyi kullanmayın. Bu dönemde bulantılarınız olsa da, anneliğin de hamileliğin de keyfini çıkarmaya bakın.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Hemoroid Sorunu

Gebelikte Bitki Çaylarına Dikkat!