Hamileliğin İlk Ayında Neler Yapmalısınız?

Öncelikle kendinize çok iyi bakmalı ve sağlığınıza dikkat etmelisiniz:

Gebelik sürecinde, kendinize çok iyi bakmanız ve özen göstermeniz gerçekten önemlidir. Bu süreçte kendinizi aşırı derecede yormamalı ve  ağır işler yapmamalısınız. Gün içerisinde uykunuza dikkat edin, uyumaya çalışın. Dinlendiri aktiviteler yapmayı tercih edin. Örneğin kitap okuyun.

Elbette başka çocuklarınız varsa onları da ihmal etmeyin. Onlara sevginizi mutlaka verin. Ancak onlarla beraber sizi yorgun ve bitkin düşürecek aktiviteler yapmayın. Gün içinde çocuklarınızın yapabilecekleri şeyleri onlardan isteyebilirsiniz.

Eğer çalışan bir anne adayıysanız, işyerinizde dinlenme imkanı bulmaya çalışın. Yorucu işlerden, işyerinizde de uzak durun. Hamilelikle günlük hayatınız arasındaki dengeyi zamanla  siz kuracaksınızdır.

Uyku Düzeni: Düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin. Mutlaka erken uyuyun ki yeteri kadar dinlenebilin.

Etrafınızla Olan İletişiminiz: Etrafınızda olan, size yardım etmek isteyen en yakınlarınızın, mesela annenizin, eşinizin, kardeşinizin, ablanızın vb. yakınlarınızın, size yardım etmesine izin verin. Ev işlerinizde sizlere yardımcı olmaktan eminiz mutlu olacaklardır. Eşinizden de bazı şeyler isteyebilirsiniz. Mesela başka çocuklarınız varsa onlarla dışarıda oyun oynaması gibi. Siz bir anne adayı olarak her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. Hayatınızın ritmi gebelik süecinde gebelik öncesine oranla çok farklı ve çok daha yavaş olmak zorundadır.

Yürüyüş yapmak: Aşırı hareketsiz kalmak yorgunluk gibi şikayetleriniz olmasına yol açabilir. Bu yüzden gün içerisinde düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer kendinizi düzenli olarak aşırı yorgun hissederseniz mutlaka doktorunuza başvurun.

Beslenme Düzeni: Hamileliğin ilk ayında vücudunuzdaki  demir, protein kalori ve benzeri maddelerin eksikliği sebebiyle zaman zaman kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bunun sonucunda da doktorunuzla görüşüp, bu maddelerin eksikliğini giderici bir beslenme programı hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz.

Çevre: Evinizde ve işyerinizde havalandırmanın ve ışıklandırmanın düzenine dikkat edin. Gürültülü ortamlarda bulunmaktan kaçının. Etrafınızdaki yakınlarınızın da bu konuda size karşı anlayışlı ve duyarlı olması için onları bilgilendirin, uyarın.

Diğer çocuklarınız: Eğer varsa, diğer çocuklarınızı ihmal etmeyin. Bütün ilginizi ve sevginizi yalnızca karnınızdaki bebeğe vermeyin. Diğer çocuklarınızın da ihtiyacı olan ilgiyi gösterin.

Psikolojiniz: Anne adaylarının hamilelikleri süresince psikolojik durumları değişkenlik gösterebilir. Bazen çok sinirli ve huysuz, bazen de aşırı duygusal olabilirler. Bunlar normal durumunuz göz önünde bulundurulduğunda olabilecek duygular olabilse de, eşinizle ve diğer çocuklarınızla olan iletişiminizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin.

Hamilelik öncesi çöpü bayan gerginlik yaşamaktadırlar. Hamilelik öncesinde hamile olduğunu düşünerek gerginlik yaşamaktadırlar. Hamilelikte gerginlik, strest hamileliğin ilk haftalarında belirti göstermektedir. Bu gayet de doğal bir durumdur. Hamilelik öncesi gerginlik hissi hakkında daha çok ve daha detaylı bilgiler almak için sitemize giriniz. Hamilelik sırasında gerginlik olacağı için hiç telaş yapmayın.

Korku ve biraz da duygusallık da olabilir. Hamile bayanların bazıları çok duygusal olabilir, eğlenebilir ve esprilere de pek dayanamazlar. Yani hamile adayları çok duygusal olmaktadır. Bu yüzden de hamile bayanları fazla üzmemeli ve fazla şakalar yapılmamalıdır. Gerginlik ile birlikte kesinlikle olabilir. Hatta bazı anne adaylarında paranoyolarda görülebilir.

Bu da onları aşırı streste sokmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Ama tabi her anne adaylarının yaşayacağı durum değildir. Sürekli gerginlik, hırçınlık ve çarpıntı da yaşayabilirler. Uyku problemleri de bayanların çoğunda görülmektedir. Uyku saatleriniz değişebilir ve uykunuzda geceleri kaçabilir. Hamile sürecinde gerginlik yaşayan bayanlar psikolojik sorunlar da yaşayabilirler. Hamile sürecinde kilo alımları da bayanları streste sokabilir.

Bu durum da bayanların psikolojisini oldukça etkilemektedirler. Ama anne adayları bir anda duygusallaşıp ve ağlayabilirler. Gebelik sırasında her anne adayı gerginlik yaşar. Hamilelik süresi boyunca sevdikleri kesinlikle sinirlendirmeyecek sözlerde bulunmamalı ve hamile bayanlara karşı sevgi göstermelidirler. Özellikle doğuma yakın aylarda destek olunmalı, yumuşak davranmalı ve heyecanlandırmalıdırlar.

Bu konu çok önemlidir. Hamile bayanlar sık, sık müzik dinleyerek kendilerini bu şekilde rahatlatabilirler. Aynı zamanda da müzik dinlemek de bebeği rahatlatır ve stresten uzak tutmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Çok ilgi çekici konular ile karşılaşacak ve resimli anlatımları ile de konuyu sitemizde çok daha kolay öğrenebileceksiniz. Bebek isteyenler değişik bir duygu yaşamaktadırlar. Sitemizde tüm bilgili içerikler ile sizleri beklemektedir.

Sitemize ücretsiz bir şekilde üye olarak hamilelik konuların da merak ettiğiniz her bilgiyi bulup öğrenebileceksiniz. Unutmayın ki hamilelikte gerginlik bebeği de germektedir. Buna çok dikkat etmelisiniz. Çok sinirlenmeyin ve çok gergin olmamaya özen göstermelisiniz. Doğum sırasın da rahat bir doğum gerçekleştirmek için gerginlik hissinden ve stresten uzak durmanız hem anne adayları için hem de bebekler için çok gereklidir.

 

Haftalara göre gebelik ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/haftalara-gore-gebelik/

Post navigation

Bir yanıt yazın