Gebelikte Lekelenme

Her hamilelik aynı değildir, bazı hamilelikler vardır hiç sorun yaşanmamaktadır, bazı hamilelikler ise her anı her dakikasında farklı sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar bazen can sıkıcı bazen de sıkıntı yapılacak kadar sorun olmamaktadır.
Bazı hamilelikler vardır ki sanki hiç hamile değilsin ve dokuz ay hamile olmasına rağmen kadınlar adet görmektedir. Bu değildir ki, her hamilelikte böyle olur hayır olmaz, bazı kanamalar gebeliğin riskli olduğunu göstermektedir. Hamilelikte olan akıntı şekline ve de nedenine göre değişmektedir.
 Bu akıntılar enfeksiyon nedeni ile gelen beyaz akıntılar ise fazla bir önemi yok, ya da yürüme ve ya gülme gibi esnada gelen akıntılarda korkulacak bir şey yoktur, akıntının şekli kanama şeklinde eğer olursa işte bu bir sorundur. Çünkü hamilelik döneminde olan kanama genellikle bebeğin yaşamadığına işarettir. Hamileliğin başından beri küçük küçük olan kanamalar için doktora gidip, bebeğin sağlıklı olup olmadığını araştırın.
 Her hamilelikte bazen kanama ya da akıntı gibi birçok olay görülmektedir. Akıntıların birçoğunun nedeni ise enfeksiyon ya da üşütme gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Akıntı olan bir hamile bayanda kendini dinlemelidir ki, niye olduğunu, ne zamandan beri olduğunu bulmalıdır. Bunu bulması rahatlatır.
 Bazı akıntılar kan şeklinde olursa sıkıntı yarata bilir, bebekte bir sorun olduğu gözlene bilir, ama bu her zaman için ve her akıntı için geçerli değildir. Doğru bilgi almak için en kısa zamanda doktor muayenesinden geçin.
 Hamilelikte korkulan en kötü durum ise kanama, hamile kadının kanama olması bebekte sıkıntı olduğuna işarettir, çok nadir olsa da bazı kadınlar hamileliklerinde kanama olur ama bebekte sıkıntı olmaz. Her kadında olacak diye bir kural yoktur, hamile kalan bir kadın kanama olmaz, eğer olursa bebeğin düşük tehlikesi olduğunu göstermektedir.
 Bir hamile kadında dokuz ay on gün boyunca farklı sebeplerden dolayı akıntı olur, bu akıntılar illaki bebekte bir sorun olduğunu göstermez çünkü hamile kadında değişimler başlar rahim genişler vücutta değişimler oluşur. Ya da üşütme nedeni ile olan akıntı, enfeksiyona bağlı olarak da bu akıntılar olabilir.
 Bazen kanama olan hamile kadınlar doktora gitmemektedir, çevreden duydukları bazı detaylara inanıp da bunun normal bir şey olarak kabul ederler, ama hiçte öyle normal bir durum değildir, çünkü her kadında kanama farklı sebeplerden dolayı olmaktadır. Bu sebeplerin en doğrusunun doktorunuza danışarak bulabilirsiniz.
 Anne olmak, ilk bebeğinizin karnınızda olduğunu hissettiğiniz anda annelik içgüdüsü başlar bu yüzden kanama gibi basit sayılamayacak bir durumdur hem de hamile iken. Bu yüzden doktordan sıkıntı yok sözünü duyana kadar rahat olmayın.
Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamile Yastığı Seçim Rehberi

Hamilelik Döneminde Folik Asit ve Önemi

Hamileyken X-ray Cihazından Geçmek Zararlı mı?