Gebelik Döneminde Sivilce Oluşumu

Gebelik döneminde bazı nedenlerden dolayı siz anne adaylarında sivilcelenmeler medyana gelir. Bu aknelenme ve sivilcelenme durumu gebelik döneminde genellikle tüm anne adaylarında görülmektedir.

Gebelikte sivilcelenme nedeni nelerdir?

Gebelik döneminde bazı hormonlarda artış meydana gelir ve buna bağlı olarak cildinizin yağlanma seviyesi artar. Bu durum cildinizde sivilcelenmeye ya da hali hazırda bulunan sivilcelerde artışa sebep olmaktadır. İstisnai durumlarda bazı anne adaylarında sivilcelerin azaldığı görülebilmektedir. Gebe anne adaylarında androjen hormonu artış gösterdiğinden, bu hormon ciltteki yağ bezlerini tetikler ve bu da deride yağlanmanın artmasına sebep olur. Bu şekilde bakteriler arttığından sivilcelenmeye zemin hazırlanır. Bu dönemde sivilcelerin seviyesi; şiddetli, orta ve hafif olarak seyreder. Bazı anne adaylarında belirli bir ayda ya dönemde görülebilir ve geçebilir ya da doğuma kadar sivilcelenme sürekli hale gelebilir.

Sivilcelenmeleri nasıl azaltabilirsiniz?

Öncelikle cildinize, lif veya havlularla sert bir temasta bulunmayın. Bu tahrişe sebebiyet verdiğinden sivilcelenmeyi de artırabilir. Yüzünüzü yıkadığınızda hafif hareketlerle yıkayın ve yıkadıktan sonra havlu ile yine hafifçe nemini alın. Gün içerisinde 2 defa, cildinizi temizleyici ürünlerle ya da sabun ile yıkamaya özen gösterin. Cildi nemlendirici kremler kullandığınızda, bu kremlerin fazla yağlı olmamasına dikkat edin.

Halk arasında bilinen yanlış bir şey de sivilceleri sıkmaktır. Kesinlikle sivilcelerinizi sıkıp, patlatmayın. Bu hareket sivilcelerinizin geçmesine değil aksine çoğalmasına sebep olur ve cildinizde iz bırakabilir.

Gebelik döneminizde sivilce önleyici kremler, ilaçlar veya bakım ürünleri gibi şeyleri kesinlikle uzman bir doktora sormadan kullanmamalısınız. Aynı zamanda yine bu dönemde sivilcelenmeyi önleyici tabletler tiroid hormonlarınızın çalışmasına olumsuz etki eder ve kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin içinde bulunan kimyasallar bebeğinizde, kusurlu doğma gibi olumsuz etkiler yaratabilir. Bu durumda tabii ki bebeğinizin sağlığı, sivilcelenmelerinizden daha büyük öneme sahiptir.

Yüz güzelliği denen şey gelip geçicidir, bebeğinizin sağlığı her şeyden önce gelir. Siz siz olun kendinizi de bebeğinizi de riske atmaktan kaçının ve bu dönemin hormonsal getirilerini kabullenin. Sivilcelenmeler sizi çok rahatsız ettiğinde ise kendi doktoruna ve uzman dermatologlara danışmayı unutmayın. Sağlıklı kalın.

Post navigation

Bir cevap yazın