Gebelik Döneminde Göğüs Ağrısı

Hamilelik döneminde göğüste yaşanan değişiklikleri tüm anne adayları yaşıyordur. Bu ağrıların nedenini ve hafifletmenin yollarını merak ediyorsanız yazımızın tamamını okumanızı öneririz.

Gebelikte göğüs ağrısının nedenlerinedir?

Göğüslerinizde yaşanan değişim gebeliğinizin ilk belirtisi olarak kendini gösterir. Bu dönemde göğüsler büyüme gösterir ve göğüs hassasiyeti artar. Gebeliğin ilk ayından ikinci ayına kadar olan sürede bu hassasiyet ve göğüs ağrısı en üst seviyeye ulaşır ve gebeliğin 38. Haftasında göğüslerden akıntılar gelmeye başlar. Bu değişimler gebeliğinizin bitimine kadar devam ederken, bebeğinizi ilk emzirme anınıza kadar süre gelecektir. Göğüs şişkinlikleriniz ve ağrılarınız, progesteron ve östrojen hormonlarınızla alakalıdır ve gebelik döneminiz sırasında göğüslerinizde meydana gelen kan ve yağ depolanmasından kaynaklıdır. Depolanma sonunda süt salgılamaya başlarsınız. Bu hormonların artışıyla birlikte göğüste değişimler olduğundan gebeliklerde ilk haftalarda göğüs ağrısı artış gösterir. Bu dönemde ayrıca göğüs uçlarınız normale göre büyüme gösterebilir. Bu olay size rahatsızlık verebilir fakat bebeğinizin göğsünüzün ucunu tutması açısından faydalıdır. Gebelik döneminde göğüslerde oluşan bir başka durum ise göğüslerdeki damarlanmanın fazlalaşmasıdır. Bu damarlanmalar sağlıklı bir oluşumun habercisidir çünkü bu değişim bebeğinize vereceğiniz sıvıları ve besini kolayca taşımanız için vardır.

Göğüs ağrılarınızı nasıl hafifletirsiniz?

Göğsünüzde oluşum gösteren başkalaşım için  gebelik döneminize uygun sütyen takın. Böylece gebelik dönemine özel olarak göğüslerinizi destekleyici sütyen takarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Yine aynı şekilde gece ağrılarınızı dindirmek için, sütyen takarak uyuyabilirsin.

Bu durum süre geliyorsa ve uyku esnasında sizi rahatlatmıyorsa muhakkak pamuklu spor sütyenlerden giyinin. Göğsünüz için gerekli olan desteği sağlarsanız, büyük ihtimalle ağrılarınız hafifletir ve kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Göğüs ağrılarınızı hafifletecek başka yöntemler de vardır. Örneğin; bedeninizden daha büyük veya elastik sütyenler kullanmanız sizi rahatlatacaktır. Bu tekniklerin hiçbiri işe yaramıyorsa sütyensiz uyumayı deneyin.

Yukarıda sıraladığımız göğüs ağrınızı hafifletmeye yönelik tekniklerle sancısız bir gebelik dönemi yaşamanızı sağlayacaktır.

Göğüs ağrılarınızın ve sancılarınızın devamlılığı halinde hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Ağrılarınız o büyük gün gelip çattığında dinecektir. O zamana kadar sabretmeli ve ağrılarınızı hafifletme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey!

Gebelikte İmplant Uygulanır mı?

Hamilelikte (Gebelikte) Akıntı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!