Evinizde Bulunan Malzemeleri Kullanabileceğiniz 5 Oyun Önerisi

Evinizde Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz 5 Oyun Önerisi

Deniz Canlıları Oyunu

Evinizde bulunan malzemeleri kullanarak bebeğinizle okyanusun derinliklerine dalmaya hazır mısınız? Eğer hazırsanız bu oyun önerimiz tam size göre!

‘‘Deniz Canlılarını Bul’’ oyunu için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

YouTube video

Bu oyun bebeğinizin gelişim alanlarını nasıl destekliyor?

 • Fiziksel gelişim: Bebeğiniz bu oyunu oynarken yapıştırma, tutma, kavrama ve en önemlisi el-göz koordinasyonu kurma becerilerini geliştirir. Balıkları bulmaya çalışırken bardağı hiç kaldırmadan sürüklemesi gerekir ve burada hem kaba hem de ince motor el kası becerileri devreye girer.
 • Bilişsel gelişim: Bebeğiniz bu oyunu oynarken soyut düşünme becerisi gelişir. Balıkların köpüğün altında kaybolması ve bebeğinizin oyun sırasında bu balıkları bulması onun nesne kalıcılığı düşüncesini geliştirmesine destek olur. Nesne kalıcılığı, nesneleri beş duyu organımızla somut bir şekilde algılamadığımızda da bu nesnelerin var olduğunu biliyor olmamız olarak açıklanır.
 • Sosyal ve duygusal gelişim: Bebeğiniz bu oyunda farklı bir dünya ile karşılaşır. Birbirinden farklı deniz canlılarını bulmaya çalışır. Deniz canlılarını köpüğün altında buldukça kendisiyle gurur duyar ve özgüveni artar. Aynı zamanda, bebeğiniz yalnız başına yapabildiği ve yapamadığı davranışlara dair öz farkındalık geliştirir.
 • Dil gelişimi: Oyun sırasında bağlamsal sohbet ettiğinizde bebeğiniz canlılar dünyasına ve okyanuslara dair yeni kelimeler öğrenir. Deniz canlılarıyla ilgili senaryolar oluşturarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki soruları sorarak bebeğinizle sohbet edebilirsiniz.

Kırmızı balık en son ne yemiş olabilir?

Deniz yıldızının en sevdiği oyun ne olabilir?

Ahtapot ve yengeç bir araya geldiklerinde ne yapmak isterler?

Malzemeler:

Eğlenceli Nefes Egzersizi Oyunu

Eğlenceli pipetlerle oyun zamanı! Evinizde hızlı, kolay ve bir o kadar da eğlenceli bir oyuna ne dersiniz?

‘‘Eğlenceli Nefes Egzersizi’’ oyunu için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

YouTube video

Bu oyun bebeğinizin gelişim alanlarını nasıl destekliyor?

 • Fiziksel gelişim: Bebeğinizin nefesini kontrol edebilme becerisine katkı sunabilirsiniz. Aynı zamanda, pipeti kontrol etmeye çalışırken ağız ve çene kasları gelişir.
 • Bilişsel gelişim: Bebeğiniz, suyun üzerindeki parçacıkları hareket ettirebilmek ve onlara yön verebilmek için strateji geliştirir. Parçacıkların birbirine çarpmaması için hangi yöne doğru üflemesi gerektiğine karar verir.
 • Sosyal ve duygusal gelişim: Nefes kontrolüne katkı sunan bu oyun sayesinde, bebeğiniz kendisini ifade ederken dil becerilerini daha iyi kullanır ve iletişim sırasında kendisini daha iyi ifade eder. İlişki ve iletişim kurma becerisi ilerleyen dönemlerde öz yönetim becerilerine katkı sunar.
 • Dil gelişimi: Etkili konuşma becerisi için gereken yetkinliklerden biri de nefesi kontrol edebilmektir. Bu oyun sayesinde bebeğinizle nefes alma ve nefesini kontrollü bir şekilde geri verme egzersizi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Bayatlamış Gevrekten Kum Havuzu Oyunu

Evinizde bayatladığını ve çöpe atmayı düşündüğünüz bazı besinlerle oyunlar tasarlayabilirsiniz. Bayatlamış gevrekleri kullanarak bebeğinizin yutma riskine karşı güvenli kum havuzu yapmak da bu oyunlardan biri! 😊

‘‘Bayatlamış Gevrekten Kum Havuzu’’ oyunu için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

YouTube video

Bu oyun bebeğinizin gelişim alanlarını nasıl destekliyor?

 • Fiziksel gelişim: Bayatlamış gevrekleri mutfak robotunuzdan geçirirken güvenli bir şekilde bebeğinizden destek alabilirsiniz. Böylelikle, tuşa basma, kavrama, çekme ve karıştırma becerilerine katkı sunabilirsiniz. Aynı zamanda, bebeğiniz oyuncaklarıyla kumda oyunlar kurarken ince motor kaslarını kullanabilir.
 • Bilişsel gelişim: Bebeğiniz bu oyun sırasında kumdan farklı şekiller inşa edebilir ve hayal gücünü geliştirebilir. Üstelik, malzemelerin farklı fonksiyonlarda kullanıldığını görerek özgün düşünme becerisine katkı sunar.
 • Dil gelişimi: Bebeğinizle bağlama dayalı sohbetler gerçekleştirebilir ve bu sayede onun dil gelişimine yatırım yapabilirsiniz. Aşağıdaki sorulardan faydalanabilirsiniz.

Kumdan ne inşa edelim?

Sence bu kamyon ne kadar kum taşır?

Kumların rengi ne?

Malzemeler:

Duyguyu Taklit Et Oyunu

Mutfağınızdaki baharatlık setini eğlenceli bir oyun için basket sepeti yapmaya ne dersiniz? Duygular ve basket heyecanı bir arada!

‘‘Duyguyu Taklit Et’’ oyunu için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

YouTube video

Bu oyun bebeğinizin gelişim alanlarını nasıl destekliyor?

 • Fiziksel gelişim: Topu yuvarlayarak bir kabın içine atmaya çalışırken el-göz koordinasyonu devreye girer. Aynı zamanda, dengeli bir atış için küçük ve büyük el kaslarını kullanır, bu sayede fiziksel gelişimi oldukça desteklenir.
 • Bilişsel gelişim: Topu kutunun içine atabilmek için strateji geliştirir ve deneme-yanılma yöntemiyle topu atacağı hızı belirler. Oyun sırasında farklı renkleri ve duyguları öğrenebilir.
 • Sosyal ve duygusal gelişim: Duygulara hitap eden eğlence ve heyecan dolu oyunumuz bebeğiniz duygu dağarcığına katkı sunarak onun sosyal ve duygusal gelişimine oldukça katkı sunuyor. Duyguları tanıma, anlamlandırma ve duyguyu ifade etme becerileri destekleniyor. Aynı zamanda, topun isabet ettiği duyguyu taklit ederek tekrarlama becerisi gelişiyor.
 • Dil gelişimi: Oyun sırasında birbirinden farklı altı duygu hakkında sohbet edebilirsiniz. Sohbet sırasında bebeğinizi daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. Aşağıdaki sorulardan faydalanabilirsiniz.

Seni en çok ne üzer?

Arkadaşlarınla oyun oynadığında nasıl hissedersin?

Oyuncağın kırıldığında nasıl hissedersin?

Heyecanlandığında tepkin nasıl oluyor?

Malzemeler:

Eğlenceli Küpleri Maşayla Yakala Oyunu

Renkli buz küpleri ve maşa kullanarak hem bebeğinizin farklı gelişim alanlarına katkı sunabilir hem de evinizde eğlenceli dolu anlar yaşayabilirsiniz. 😊

‘‘Eğlenceli Küpleri Yakala’’ oyunu için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

YouTube video

Bu oyun bebeğinizin gelişim alanlarını nasıl destekliyor?

 • Fiziksel gelişim: Bebeğinizin parmak kaslarını güçlendirebilmesi harika bir oyun! Tutma, kavrama, sıkma, dengeli taşıma, bir noktadan diğer noktaya aktarma gibi küçük kas becerilerini geliştiren bu oyunumuzda hem eğlence hem de kalem tutmaya hazırlık bir arada. 😊 Erken yıllarda küçük kaslarını dengeli bir şekilde kontrol edebilen çocuklar ilerleyen yıllarda kalem tutma becerisini de hızlıca kazanabiliyor.
 • Bilişsel gelişim: Küpleri düşürmeden diğer kaseye aktarmak için gereken strateji geliştirir. Tek seferde ne kadar küp taşıyabileceğini keşfeder.
 • Sosyal ve duygusal gelişim: Küplerin aktarımını düşürmeden yaptıkça özgüveni artar ve kendisiyle gurur duyar.
 • Dil gelişimi: Oyun sırasında sayı saymayı, renkler hakkında konuşmayı ve sohbet etmeyi unutmayın! 😊

Malzemeler:

Keyifli oyunlar! 🙂

Uzm. Feyza Yeliz Bayındır

ebebek'in Erken Çocukluk Eğitimcisi

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuğunuza Evcil Hayvanının Öldüğünü Nasıl Açıklarsınız?

Çocuklar Kumbaravan ile Tiyatrosuz Kalmasın

Çocuklarda Öz Güven Eksikliği