Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Kadın vücudu, her ay doğal bir şekilde olası bir gebelik dönemine hazırlanıyor. Kadınlar, yaklaşık 35 – 40 yıl süresince rutin olarak belli zaman aralıklarında regl oluyor.

Bu zaman dilimi içinde kadın, ortalama olarak ayda 70 saat düzenli adet kanaması geçiriyor.

Bu rutin gelişme, kadın hayatının sadece iki döneminde değişiyor. Bunlardan ilki gebelik dönemi, ikincisi ise emzirme dönemi.

Bu dönemlerde adet kanamasının olmamasının nedeni ise, hipofiz bezi. Bu bez nedeniyle beyin ve yumurtalıklar tarafından, regl gelişimi bastırılıyor.

Adet Kanaması Nedir?

Normal dönemlerde reglin nasıl gerçekleştirildiğini biliyor musunuz?

İşte yanıtı: Rahim iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın, gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşuyor.

Eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülüyor. Daha sonra rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılıyor. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanmasına menstürel siklus – adet düzeni denirken; işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması adı veriliyor.

Adet Kanaması Ne Kadar Sürer?

Adet kanaması süreci, adet kanaması ve akıntısının vücut dışına atılması oldukça karışık bir süreç. Bileşik bir hormon grubu tarafından işareti verilen ve beyin tarafından kontrol edilen süreç, genellikle gebelik hariç, her ay gerçekleşiyor.

Kadınlar, yeni bir yumurtanın oluşmasından önce adet görüyorlar. Bu işlemin dört aşaması var. Bir adet döngüsü ortalama 28 gündür fakat bu kişilere göre değişiyor.

Adet döngüsünün 25 – 35 gün arasında olması normal kabul ediliyor. Adet döngüsü, çeşitli uzunluklarda olabiliyor. Yumurtlama dönemi ile adet kanamasının gerçekleştiği günlerin arası, yaklaşık 14 gün olmakla birlikte 11 ile 16 gün arası da olabiliyor.

Doğum Sonrası Adet Görme

Hamilelik sonrası, lohusalık döneminde yeniden rutin regl kanamalarının başlaması, uzun bir dinlenme ve radikal hormon değişikliği sonrasında yaşanıyor.

Hormonların tekrar faaliyete geçmeleri de çok kısa bir süre içinde olmuyor.

Emzirmeyen kadınlarda adet kanamaları nasıl oluyor?

Gebelikten sonra eğer anne emzirmiyorsa, regl en erken 2 hafta sonra başlıyor.

Doğum sonrası ilk adet düzensiz mi olur?

Gebelik sonrası görülen ilk adet genellikle düzensiz oluyor.

Doğum yaptıktan sonra ortalama 6 hafta sonra ilk yumurtlama,  8 – 14 gün sonra ise ilk regl dönemi başlıyor.

Doğum Sonrası Adet Düzenli Midir?

Doğum sonrası regl düzeni, ancak 2. ya da 3. regl döneminde normale dönüyor.

Kadınların yüzde 20 ile 30´unda ilk regl kanamasından önce yumurtlama olmuyor. Bazı kadınlarda ise, ikinci regl dönemi çok kısa sürebiliyor.

Ancak bunun için endişelenmek doğru değil. Çünkü üçüncü regl döneminde bu durum tamamen düzelebiliyor. Sezaryen doğum sonrası görülen adet zamanının normal doğumdan farklı değildir.

“Emzirme bitmesine rağmen 1 yıldır adet olamayan kadınlarda önce gebelik testi yapılmalı. Sonrada progesteron hormonu belli süre verilerek adet görmesi sağlanmalıdır. Buna rağmen görmezse inceleme derinleştirilir.”

Emzirmek Doğum Sonrası Adet Olmayı Geciktirir Mi?

Bebeklerini emziren kadınların adet kanamaları, emzirmeyenlere oranla daha uzun süre gecikiyor. Bunun nedeni ise, bebek anneyi emdikçe göğüs uçlarının etkilenmesi ve süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesi.

Bu da folikül gelişimini sağlayan hormonların salgılanmasını önlüyor. Eğer bebek düzenli bir şekilde emziriliyorsa, emzirme süresince foliküller dinlenmeye çekildiğinden, gebe kalma riski yüksek olmuyor.

Yani, eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa, yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor.

Bilim adamları, prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglinin geciktiğini düşünüyorlar.

Tabii ki tüm bunlar emzirmeyi kesmeye bir sebep değil…

Sizler bu konu hakkında nasıl düşüncelere sahipsiniz? Doğum sonrasında gördüğünüz ilk adet belirtileri nelerdi? Doğum sonrası görülen adetin miktarı, ağrısı ve yoğunluğu hakkında aklınızda sorular var mı?

Vücudunuzda gördüğünüz değişiklikleri ve hissettiğiniz farklılıkları önce doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatır, sağlıklı ve mutlu günler dileriz!

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

13 Yorum

 1. Merhaba ben çok sık emzirmiyorum ama ginde 3-4 defa emziriyorum ayriyetten ek gıdada veriyorum oğlum 4 aylık 5 aylık olmasına 10 gün var ve bende çok sık bacakta çatı ağrısı ve bel ağrısı var ne zaman adet olurum ?

 2. Merhaba ben ilk bebeğimi emzirirken hamile kaldım ama bilemedim şuan ikinci bebeğimi emziriyorum bebeğim 4aylik oldu ve hala adet olmadım ara ara birer damla halinde geliyo ama kanamam olmuyo sebebi nedir

 3. Merhaba, bebegim 4 aylık ve emziriyorum. Bugun adet oldum. Agrim olmadi. Normal adetlerden bir farki yok.

 4. 2 bebegim arasi cok az. oglum 1 yasindayken hamile kaldim ve ilk dogumumdan sonra 7. ayimda adet oldum . suan ikinci dogumumu yaptim 7. ayima girdim hala adet olmadım. bebeğim ek gidaya cok alisamadigindan emzirme sıklığım fazla. adet im ne zaman olabilir acaba emzirmem adeti geciktiriyor mu?

 5. Merhabalar bebeğim 2 aylık oldu ve ben adet gördüm her zamanki adetlerim gibi şiddetli bi ağrısı yok bebeğimi de emziriyorum ek gıda almıyor adetim erken mi olmuş bi sıkıntı mı var bilemedim ?

 6. Merhaba bebeğim 9 aylık oldu ama hala adet olmadım.ek gıdaya geçtik ama yinede çok sık emiyor.bundan kaynaklı olabilirmi yada bu kadar uzun zaman adet olamamam normalmi??

 7. Benim bebeğim 1 bucuk yasında ve bnhiç adet görmedim doktor normaldir dedi 2 yasına kadar napmalıyım bde bebegim emiyo sadece aksamdan sabaha kadar gunduz emmiyo kendisi istemiyo

  1. Benim oğlum üç aylık sütüm kesildi ve kırkım çıktıktan sonra 3-4 kez adet oldum adet olmama demek ki cidden sütle alakalı 😞 sütün kesilmesi çok kötü bir duygu Allah kimseye vermesin

   1. Kuru incir tüket faydasını görürsün hoşaf olarak tüket suyunu iç ben faydasını gördüm süt arttırıyor

 8. meraba 10 aylık bebeğim var bu ay adet donemimimde normalde 20 21 araliklarla adet olurken bu ay adet dönemime 5 gün kala kanamam oldu acaba hamile olabilir miyim?

 9. Merhaba bebeğim 6 aylık oldu . Ben hala adet görmedim endişeleniyorum . Rahim içimde sertleşme var regl yaklaştığı için mi sertleşti acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.