Doğum Sonrası Akupunktur İle Zayıflayabilirsiniz

Doğum sonrası kilolar her kadının derdi. Bu kilolardan kurtulmak ise annelerin en büyük arzusu. Zayıflamak için kullanılan yöntemlerden biri ise; akupunktur. Biz de akupunktur ile zayıflama konusunda akıllara takılan soruları Çamlıca Ömür Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Erdoğan Yürük’e yönelttik.

bebek.com: Akupunktur hakkında bilgi verir misiniz?


Dr. Erdoğan Yürük Günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce Çinliler tarafından hastaları tedavi gayesi ile kullanılan alternatif tedavi (vücudun ilaç kullanmadan kendi kendini tedavi etmesi) yöntemlerinden biridir. Temel felsefeye göre vücudumuzda üniversal bir enerji mevcuttur. Bu enerjiye YIN ve YANG ismi verilmektedir. Bu enerji vücutta denge halindedir. Bu dengenin herhangi bir şekilde bozulması hastalığa sebep olur. Bozulan dengenin tekrar sağlanması ile iyileşme sürecine girilir. Bu bozulan denge bazen vücudun kendi kendini onarması ile, bazen de tıbbi tedavi ile mümkün olmaktadır. Akupunktur kelime olarak akus (iğne) ve punktura ( batırma) anlamına gelir, ancak burada konu edilen iğne ilaç verilen iğne değil; çelik, altın, gümüşten yapılmış, sadece belirli noktalara batırılan iğnelerdir. Zayıflama gayesi ile çelik iğneler kullanılmaktadır. Akupunkturda vücutta mevcut olduğu varsayılan 12 meridyen üstünde mevcut noktalara iğneler batırılarak tedavi yapılmaktadır. Yalnız belirtmekte fayda vardır ki, bu mevcut meridyenlerin modern tıpta bilinen anatomi ile bir ilgisi yoktur.

bebek.com: Akupunkturun vücuda etkileri nelerdir?


Dr. Erdoğan Yürük Akupunkturun en büyük etkisi analjezik (ağrı kesici) etkisi olup, vücutta endorfin isimli madde salgılanması sonucu olur. İkinci etkisi, Dopamin isimli maddenin salgılanması ile oluşan sedasyon (sakinleştirme) etkisidir. Üçüncü etkisi, Hemostatik etki dediğimiz vücut düzenini sağlayıcı etkisidir. Diğer etkilerine gelince; bağışıklık sistemine tesir ederek bağışıklığı arttırıcı, psikolojik sistemine etki ederek rahatlatıcı, motor nöronlara tesir ederek motor iyileşmeyi sağlayıcı yani felçlere iyi gelici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

bebek.com: Akupunktur ile iyileşebilen hastalıklar var mıdır?


Dr. Erdoğan Yürük Günümüzde solunum yolu enfeksiyonundan, ağız, göz, sindirim sisteme hastalıkları da dahil bir çok hastalıkların tedavilerinde etkili olduğu belirtilmektedir. Kliniğimizde ayrıca zayıflama, iskelet hastalıkları ve romatizmal hastalıklarda da akupunktur uygulanmaktadır.

bebek.com: Akupunktur herkese uygulanabilir mi?


Dr. Erdoğan Yürük Epilepsi (sara hastalığı) olanlara, kalp hastaları ve kalp pili olanlara, kanser hastalarına, cerrahi müdahale gerektiren hastalıklara, çok yaşlılara ve ateşli hastalık esnasında, akupunktur tedavisi yapılmaz.

bebek.com: Akupunktur ile zayıflama nasıl oluyor?


Dr. Erdoğan Yürük İlaç içerek zayıflama son derece tehlikelidir. Bu nedenle hemen hemen bütün dünyada yasaklanmıştır. Beyinde seratonin salgılayarak tokluk hissi veren ilaçlar, iradeyi artırarak moral ve aktivasyonu artırıcı Amfetamin türevi olan ilaçların alışkanlık yapması ve beyindeki hasarları açısından, zayıflama gayesi ile kullanılması yasaklanmıştır. Öte yandan şişmanlığın yaşamdaki risk faktörü olduğu ortaya çıkmasından sonra kilo verme arayışları akaupunkturu ön plana çıkarmıştır. Akupunkturun yağlara direkt etki yaparak vücudun yağlarını eritme etkisi olmayıp, tokluk hissi vermesi nedeni ile zayıflamada kullanılmaktadır.

bebek.com: Akupunktur tedavisi nasıl yapılmaktadır?


Dr. Erdoğan Yürük Bu konu ile ilgili olarak, kliniğimizde akupunktur tedavileri şu şekilde yapılmaktadır. Vücudun ayak parmaklarına ve köprücük kemiği altına toplam 5 adet çelik iğne yarım santim batırılmakta ve ayaktaki iğnelere düşük dozda galvanik akım verilmektedir. Vücut AKUPUNKTUR’unda tedavi 20 dakika sürmekte, sonunda kulağa küpe elektrot denen ufak iğneler takılmakta ve bu tür tedavi sonraki günlerde haftada bir gün olarak tekrarlanmaktadır. Kilo verme yeterli seviyeye inince bu tedavi on on beş gün aralarla devam etmektedir. Yapılan tedavi vücut ve kulak akupunkturunun beraber tatbik edilmesi şeklindedir. Tedaviye başlayan hastalara özel steril iğne verilmekte ve tedavi süresince hasta yalnız kendi iğnesini kullandığından tedavi süresince mikrobik hastalık, AİDS, HEPATİT gibi bulaşıcı hastalık oluşması imkansızdır.

bebek.com: Akupunkturla kaç kilo vermek mümkündür?


Dr. Erdoğan Yürük Bizim uyguladığımız sistem ve beraberinde verilen diyet programı tatbik edildiği taktirde eğer metabolizmanız müsait ise ilk haftada yaklaşık 2-2,5 kilo verilmekte ve daha sonraki haftalarda bu miktar azalarak devam etmekte ve bir ay süresince toplam 6-8 kiloyu bulmaktadır. Şu konuyu belirtmekte fayda vardır ki; tedavinin sonunda vücutta herhangi bir komplikasyon, hastalık, sarkma ve başka yan etki oluşmamaktadır.

bebek.com: Akupunkturla zayıflamadan sonra kilo alınır mı?


Dr. Erdoğan Yürük Hangi sistemle olursa olsun dengeli beslenme bırakılırsa, aktivasyon azaltılır veya durdurulursa tekrar kilo alınmaktadır. Bu yüzden kilo verildikten sonra beslenme alışkanlığı değiştirilmediği sürece yeniden kilo alınması söz konusu değildir.

Sorularınızı erdoganyuruk@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Hamilelikte kilo alımı ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/hamilelikte-kilo-alimi/ 🤰🏻[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın