Daha Sürdürülebilir Bir Dünya için Neler Yapabiliriz?

Daha Sürdürülebilir Bir Dünya için Neler Yapabiliriz?

Dünyamızın tek ve kaynaklarımızın sınırlı olduğu bir evrende yaşıyorken atıkların doğada yok olma süreleri sizi şaşırtabilir.

Cam şişelerin 4000, plastiklerin 1000 yıl metallerin ise doğada 100 yılda kaybolduğunu biliyor muydunuz? Peki ben neler yapabilirim dediğinizi duyar gibiyiz.

Sizin için günlük rutinlerimizde minik değişiklikler yaparak doğaya ve geleceğimize nasıl katkıda bulunabileceğin konusunda önerilerimiz var. Haydi gelin birlikte göz atalım!

1- Tek Kullanımlık Paketleri Tercih Etmeyerek İşe Başlayın!

Kullandıktan sonra çöpe atacağınız tek kullanımlık paketlerin hem cebimize hem de çevreye verdiği zarar yadsınamaz. Bu paketler yerine toplu halde satılan paketleri satın almayı tercih edebilir veya mümkünse tek kullanımlık olmayan ürünleri satın almaya gayret gösterebilirsiniz.

Ayrıca kendi paketinizi veya şişenizi kullanarak sürdürülebilir bir şekilde alışveriş yapabileceğiniz imkanları sağlayan birçok çevre dostu çözüm bulunuyor. İşte bunlardan biri de ebebek Deterjan Dolum İstasyonu!

ebebek Bostancı Deneyim Mağazasında bulunan Deterjan Dolum İstasyonu sayesinde kendi şişenizi götürerek 1,5 ML Leke Çıkarıcı, Deterjan, Yumuşatıcı, Likit Emzik Temizleyicisinden istediğinizi indirimli fiyatla temin edebilir ve sürdürülebilirlik hareketine siz de destek olabilirsin.

Daha Sürdürülebilir Bir Dünya için Neler Yapabiliriz?
2- Alışverişlerde Plastik Poşet Yerine Bez Çantaları Tercih Edebilirsiniz!

Yüksek oranda kimyasal barındıran plastik poşetler vücudumuzla ve temas ettiği gıdalarla kanser gibi sağlık sorunlarına da neden olabiliyor.

Geri dönüşüme tamamen uygun çevre dostu bez çantaları tercih edebilir, farklı renk ve desenlere sahip bez çantalarla alışverişinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.Daha Sürdürülebilir Bir Dünya için Neler Yapabiliriz?

3- Plastik Şişe veya Karton Bardak Kullanımınızı Sınırlayın!

Küçük plastik su şişelerinde suyunuzu veya plastik-karton bardaklarda kahvenizi satın almak yerine kendi termosunuzu kullanabilirsiniz.Daha Sürdürülebilir Bir Dünya için Neler Yapabiliriz?

4- Çöpleri Ayrıştırmayı İhmal Etmeyin!

Türkiye’de yetişkin bir bireyin her gün ortalama bir buçuk kilo çöp ürettiğini göz önünde bulundurursak bu çöplerin dönüştürülebilir olanlarını ayrıştırmak geri dönüşüme gerçekten büyük katkı sağlayacaktır.

Evinizdeki atıkları organik atıklar (yemek atıkları) ve katı atıklar (plastik,cam,metal gibi atıklar) olmak üzere 2 gruba ayırıp bu şekilde atıkları biriktirebilirseniz.

Peki atıkları biriktirdim nereye götürmeliyim dediğinizi duyar gibiyiz. Artık çok yaygınlaşan geri dönüşüm kutularına atıklarınızı bırakabilirsin. Hatta artık mağazalarda alışveriş yapmaya çıkmışken bile atıkları bırakabileceğin dönüşüm kutuları bulunuyor.

İşte ebebek Ambalaj Dönüşüm Kumbarası tam da bunun için ebebek Bostancı Deneyim mağazasında sizi bekliyor!

Cam, metal ve plastik atıklarını bu kumbaraya atarak hem geri dönüşüme katkı sağlamak hem de indirim kuponu kazanmak harika değil mi?

Ambalaj Geri Dönüşüm Kumbarası için hangi ürünlerin geri dönüşüme uygun olacağını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 https://www.e-bebek.com/ambalaj-geri-donusum-kumarasi-projesi-c8006

Daha Sürdürülebilir Bir Dünya için Neler Yapabiliriz?Daha Sürdürülebilir Bir Dünya için Neler Yapabiliriz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu 4 minik öneri ile alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yaparak sürdürülebilirlik hareketinin büyümesini sağlayabilirsiniz!

Hadi hemen siz de hayatınızda küçük değişiklikler yaparak dünyamız için büyük bir adım atın!

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuklarda Beşinci Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Bel Ağrısı Sebepleri ve Çözüm Önerileri

Çocuklarda Diş Çürümesinin 5 Nedeni ve Önlemleri