Çocukların Gelişiminde Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Önemi

Durmadan miyavlayan bir kedi, sahibi nereye gitse yanından ayrılmayan bir köpek, fanusunda bir o yana bir bu yana durmadan giden rengarenk bir balık ya da durmadan değişik sesler çıkararak öten bir kuş; hangimiz bu evcil dostlara karşı duyarsız kalabilir. Hele daha hayatı yeni tanımaya çalışan çocuklar için evcil hayvanlar büyük ilgi odağı olur. Hayvanlar, çocuğun kendisinden ya da anne ve babasından son derece farklı bir biçimde yürüdükleri ve ‘konuştukları’ için, çocukları deyim yerindeyse büyülerler. Evde bir hayvan beslemek çocuğun kendini sorumlu hissetmesine ve kendisiyle konuşulacak özel bir ‘dost’ edinmesine yardımcı olur. Çocukların hayvanlardan öğreneceği çok önemli şeyler olduğunu vurgulayan psikologlar evde bir hayvanla güçlü bir iletişim kuran çocuğun ileri yıllarda arkadaşlarına, yaşlılara ve hayvanlara olumlu davranışlar sergilediğini belirtiyor.

Özellikle sık sık öfke patlamaları yaşayan, mızmızlık yapan çocukların bu davranışları evde beslenen bir hayvanla en az düzeye indirilebiliyor. Araştırmalar ayrıca çocukla evdeki kedi yada köpek arasında kurulan iletişim sayesinde öğrenme ve dil becerisi geliştiğini gösteriyor. Uzmanlar evde hayvan besleyen çocukların okulda daha başarılı olduğuna, kişisel güvenin ve özsaygının daha gelişmiş olduğuna dikkat çekiyor.

Koruyucu Köpek Mi? Rengarenk Balıklar Mi?

Anne baba eve bir hayvan almaya karar verdiklerinde kendi yaşam biçimlerini gözden geçirerek besleyecekleri evcil hayvana karar vermelilerdir. Aileye, evin büyüklüğüne ve çocukların yaşına en uygun hayvan seçilmelidir. Pek çok aile sadık ve hareketli olmalarından dolayı kedi yada köpek beslemeyi tercih ederler. Oysa küçük bir bebeğin ilgisini evdeki hayvanın sesi ve hareketleri çeker. Bu yüzden rengarenk balıklar ya da değişik sesler çıkaran bir kuş tercih edilmelidir. Üstelik bu hayvanlar kedi ve köpeğe göre daha güvenlidir. Ne kadar sadık olsalar da kedi yada köpek küçük bebeklere zarar verebilir.

Ev hayvanları çocukların en iyi dostlarıdır ama çocuğun sağlıklı bir gelişim göstermesi için en azından dört yaşına kadar hayvanlarla yalnız kalmamasına dikkat edilmelidir. Örneğin üç yaşındaki bir çocuğa, eğer daha önce başka bir hayvan beslenmediyse başlangıç olarak tavşan, hampster, balık, kuş gibi bir hayvan alınabilir. Bakımları kolay ve zaman almadığından küçük çocuklar için bu tip küçük hayvanlar daha uygundur. Değişik renklerde, küçük, şirin bir tavşan beslemek küçük bir çocuk için çok keyifli olabilir. Tavşanın ev ortamında bakımı de oldukça kolaydır. Temiz bir ortam ve sağlıklı bir beslenme yeterlidir. Tavşan beslemenin maliyeti de oldukça düşüktür. Günde iki kere verilecek havuç, marul ya da yeşil salata beslenmesi için yeterli olacaktır. Yalnız çok fazla veya az beslemenin tavşanın ömrünü kısaltacağı da unutulmamalıdır. Diğer evcil hayvanlar gibi tavşanları da hastalık taşımamaları için belirli dönemlerde veteriner kontrolüne götürmek gerekir.

Yumuşacık tüylü bir kedi çocuk için eğlenceli bir arkadaş olabilir. Ancak kedinin asla bir oyuncak olmadığını çocuğa öğretmek gerekir. Sağlıklı ve aşıları yapılmış kediler çocuklara hastalık bulaştırmaz. Kedi eğer sokağa çıkıyorsa diğer kedilerden hastalık kapabilir ve bu da çocuğa geçebilir. Bu durum dikkatle izlenmelidir. Çocuğun kedinin dışkısını ellememesi gerekir. Eğer kedi sokaktan bulunup eve alındıysa mutlaka veterinere kontrol ettirilmelidir. Kediler mama dışında haşlanmış etle beslenebilir.

Köpekler evcil hayvanlar arasında en sadık olanlarıdır. Köpekler özellikle çocuklara karşı koruyucu duygular besler. Aileler eve bir köpek alıp beslemeden önce, bu sevimli hayvanla hayatı paylaşmak gerektiğini iyi bilmelidir. Köpekler kendilerini aile bireyi olarak görür ve ailenin de öyle görmesini ister. Aile fertlerinin kendine karşı beslediği duyguları çok iyi hisseder ve ona göre davranır. Diğer evcil hayvanların aksine köpek sahibi olmak büyük sorumluluk gerektirir. Düzenli olarak veterinel kontrolüne götürülmeli, aşıları ihmal edilmemelidir. Bütün gün evde olan köpekler için sabah ve akşam yürüyüşleri çok önemlidir.

Özellikle küçük bebekler için rengarenk balıklar son derece ilgi çekici olabilir. Küçük bir fanusta yaşayabilen balıklar bebeğin ilgisini daha çok cezbedecektir. Balıkların yaşadığı akvaryumun yeri ve suyu önemlidir. Filtre yoksa akvaryumun suyunun yarısı haftada iki kez değiştirilmelidir. Su oda sıcaklığında, temiz ve dinlenmiş su olmalıdır. Balıklara çok fazla yem verilmemelidir.
Eve bir hayvan almaya karar verdiğinde anne babalar evdeki çocuğuda buna hazırlamalıdır. Çocuklar zaman zaman bilmeyerek de olsa hayvanlara eziyet edebilirler. Kuyruğu yada tüyleri çekilen bir hayvan bundan hoşlanmayabilir ve zararlı bir davranışta bulunabilir. Çocuğa hayvanı korkutmadan ve sıkmadan nasıl davranması gerektiği öğretilmelidir. En önemlisi ev hayvanına karşı çocuk saygılı olmayı bilmelidir.

Bakım, Sağlık Ve Koruma

Ev hayvanları beslemek ve sevmek için harika yaratıklardır ama hastalık kapmak da bir o kadar kolaydır. Özellikle küçük çocukların olduğu ailelerde bazı tehlikeler olabilir. Ev hayvanlarından geçebilecek bazı hastalıklar arasında saçkıran, uyuz, tırmalama, mide-bağırsak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları sayılabilir. Astım, egzama gibi rahatsızlığı olan kişilerin evde hayvan beslemelerini uzmanlar tarafından uygun bulunmaz. Bu yüzden bazı sağlık koruma önlemlerini almakta fayda vardır. Gerek çocuğu gerekse tüm aileyi bundan korumak için hayvanların temiz tutulması çok önemlidir. Köpek dışkıları evin herhengi bir yerine yapılmışsa temizlenmeli ve naylon torbaya sarılarak hemen atılmalıdır. Dışkının yapıldığı yer dezenfekte edilmelidir. Kedinin tuvaletini yapacağı kum ya da toprak dolu kap sık sık temizlenmelidir. Ayrıca çocuk bu alandan uzak tutulmalıdır. Kuş kafeslerinin ise düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması gerekir. Hayvanların mama kapları boşalır boşalmaz temizlenmeli ve ailenin bulaşık kaplarından ayrı yıkanmalıdır. Kedi ve köpek gibi ev hayvanlarının düzenli aralıklarla fırçalanmaları, köpeklerin belli aralıklarla yıkanmaları gerekir. Hangi ev hayvanı olursa olsun alınır alınmaz sağlık denetiminden geçirilmelidir. Kedi ve köpeklerin aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Herhangi bir ısırık yada çizik olduğunda o bölge hemen temizlenmelidir aksi halde çocuk hemen enfeksiyon kapabilir. Çocuğun güvenliği için hayvanlardan gelecek tehlikeler ve bunların çözümü anne baba tarafından bilinmelidir. Çocukla girdikleri her etkileşim kontrol altında tutulmalıdır.

Küçük Dostlara İlk Yardım

Ev kazaları bizim için olduğu kadar bizimle aynı ortamı paylaşan evcil dostlarımız için de geçerlidir. Evde beslenen hayvanının hayatı tehlikeye girdiğinde ilk yardım uygulamayı bilmek gerekir. Bunun için öncelikli olarak hayvanlar için de bir ilk yardım çantası bulundurulmalıdır. Çantanın içinde gazlı bez, merhem, cımbız ve resimli bir ilk yardım kitabı bulunmalıdır. Hayvanlar için de ağız kapalı burundan teneffüs yöntemi öğrenilmelidir. Hayvanlara insanların kullandığı ilaçlar kesinlikle verilmemeli, veterinerin numarası el altında bulundurulmalıdır. Her zaman en kötüsüne hazırlıklı ve soğukkanlı olunmalıdır.

Evcil hayvanlarda en sık rastlanan olayların başını araba kazaları çeker. Böyle bir durumda ilk olarak nefese bakılmalı, nefes yoksa ağız kapalı burun teneffüsü yapılmalıdır. Kan varsa yaralar sarılmalı, kalp atmıyorsa ritmik kalp masajı uygulanmalı, dili mavileşmiş ya da beyazlaşmışsa battaniyeye sarılıp hemen veterinere götürülmelidir.

Hayvanlarda rastlanan bir başka acil olayı ise böcek sokmaları oluşturur. Hayvanlar böcek sokmalarına alerjik reaksiyon gösterirler. Baygınlık, kusma, salya, aşırı tırmalama, ağız şişkinliği görülebilir. Bunlar yoksa, böcek iğnesini bir cımbızla çıkarmak ve soğuk kompres yapmak yeterlidir.

Hayvanın yabancı bir cisim yutması da sıkça rastlanan olaylardandır. Hayvanın gırtlağına yabancı bir cisim kaçmışsa onu sakinleştirmeye çalışıp hemen veterinere götürmek en iyisidir. Bilinç kaybı varsa, parmak boğaza sokulup nefes borusu açılmaya çalışılmalıdır. Hafif darbelerle göğse vurulup, ağız kapalı burundan suni teneffüs yaptırılmalıdır.

Kedilerin başına gelen kazalarda ilk sıraları yüksek bir yerden düşme alır. Düşen kedi asla elle kaldırılmamalı, altına yavaşça bir karton sürülmelidir. Isı kaybını önlemek için üzeri örtülüp, hemen veteriner çağrılmalıdır.

Evcil hayvanların yaşayabileceği bir başka kaza türünü de zehirlenmeler oluşturur. Belirtileri, kusma, ishal, titreme, hızlı soluma, alışılmışın dışında ağız kokusu olabilir. Hayvan bu belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden veterinere götürülmelidir.

Ev Hayvanı Ölürse

Çocuklar ölüm kavramını anlayamazlar ve evde beslediği hayvanının ölümü onları çok üzebilir. Ancak yaşam döngüsünü öğrenmeleri duygusal gelişimlerini hızlandırır. Böyle bir durumda;

• Çocuğun kederlenmesine ve ağlamasına izin verilmeli, ölen hayvan konusunda onunla konuşulmalıdır.

• Olanak varsa ölen hayvan için küçük bir gömme töreni yapılabilir.

• Çocukların belleklerinin güçlü olduğu unutulmamalıdır. Duygularını dile getirmesine, içini dökmesine olanak verilirse acısını daha çabuk unutacaktır.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Bebek gelişimi ile ilgili içerikler için https://www.bebek.com/bebek-gelisimi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın