cocuklarda-gorulen-goz-problemleri

Çocuklarda Görülen Göz Problemleri

En ufak bir rahatsızlıkta endişeye kapılan ebeveynler, bazı sorunları görmekte zorlanabilirler. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde büyütürken bazı sorunlar gözden kaçabilir ya da geçici gibi görünebilir. Bu problemlerden biri de çocuklarda görülen göz problemleri olarak karşımıza çıkar. Bazı miniklerin çok küçük yaşlarda gözlük taktığını ya da gözlerinde kaymalar olduğunu görebilirsiniz. Göz problemleri kolay fark edilemeyen fakat 2-4 yaş aralığında mutlaka kontrol edilmesi gereken bir sorundur. Çocuğunuzda böyle bir sorun varsa ya da daha fazla bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edelim.

Çocuklarda Görülen Göz Problemleri Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

Anne karnında başlayan gelişim sürecinde bebeklerin görme duyusu henüz gelişmemiştir. Işıkları algılayarak karanlık ve aydınlık ayrımını yapar, çok yakınındaki nesneleri ayırt edebilir. Fakat tam bir görme süreci 3-4 aylık süreçte tam bir şekilde oturmaya başlar. Erken doğan bebeklerde gelişimin henüz tamamlanmaması sonucu daha geç görme işlevi gerçekleşebilir.

Bu gelişim sürecinde bebeklikten itibaren göz testleri yapılmalı ve incelenmelidir. Çok minik yaştaki çocukların gözlük kullandığını ya da şaşılık gibi problemler yaşadığını görebilirsiniz. Genetik bir duruma bağlı olarak da gelişebilen göz problemleri, çocuklarda 3-6 yaş aralığında gözlemlenebilir. İlk 6 ay, 18. ay ve 3-6 yaş aralığında mutlaka göz kontrolleri yapılmalıdır.

İlk Muayene Ne Zaman Yapılmalı?

Doğduğu andan itibaren gelişim sürecini izleyen ebeveynler miniklerin göz problemlerini bakıldığı zaman göremeyebilir. Bu problemleri daha iyi anlayabilmek için mutlaka doktor kontrollerine göz testleri de eklenmelidir. Uzmanların yaptığı bir çalışmaya göre çocukların %5 ile %15’inde göz problemlerinin yaşandığı ortaya çıkmıştır. Bütün bu yüzdelik dilimdeki miniklerde sorunlar çok geç fark edilmiştir. Geç fark edilme gibi durumlarda göz problemleri ilerleyebilir bu nedenle düzenli bir kontrolle 2-4 yaş aralığında muayeneler yapılmalıdır. Yenidoğan ya da 1 yaşında olan bebeklerde bir sorun varsa daha erken bir muayene aksatılmadan yapılmalıdır.

Çocuklarda Görülen Göz Problemleri

Şaşılık, göz kapağında şişme, görmede problem gibi sorunlar çocuklarda görülebilen göz problemleri arasında yer alıyor. Sizin fark edemediğiniz birçok problem, yavrunuzun gözlerinde gelişim gösterebilir. Bu nedenle olası problemler hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça faydalı olacaktır.

 • Şaşılık

Halk arasında gözde kayma olarak da bilinen şaşılık, erken yaşlarda görülen göz problemleri arasında yer alıyor. Doğumdan hemen sonra ya da sonraki zamanlarda ortaya çıkabilir.

 1. Bir gözün diğerinden daha farklı olması ve aşağı, yukarı, yana ya da tersi yönlerde kaymış şekilde konumlanması.
 2. Çocuğun şaşı gözünde görme problemi yaşaması.
 3. Gözde kaymadan dolayı motor gelişimlerinde gerilemeler görülmesi.
 4. Ameliyat ya da gözlükler ile duruma erken müdahale edildiğinde geçici bir problem haline gelir.

sasilik

 • Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Gözün normal görme yetisini yerine getirememesi, bir diğer göze göre daha az görmesi sonucu ortaya çıkar. Göz tembelliği doktor muayenesi gerektiren ve küçük yaşlarda ebeveynlerin zor anladığı bir durumdur.

 1. Göz tembelliğinin nedenleri arasında; göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, yanlış odak, katarakt gibi problemler yer alıyor.
 2. Çocuğunuzda göz problemleri mevcut ise göz tembelliği yaşama olasılığının da yüksek olabileceğini unutmayın.
 3. Uzmanlara göre 7-8 yaşına kadar göz tembelliği tedavi edilmelidir.
 4. Tedavi yapılmadığı müddetçe göz tembelliği ilerleyerek görme kaybına sebep olabilir.
 5. Sağlam olan gözün kapatılması ve tembel olan gözün görmeye odaklanması sağlanarak tedavi edilmesi mümkündür. Ayrıca doktorunuz gözlük de verebilir.
 • Kırılma Sorunları Miyop Ve Hipermetrop

Her yaşta görülen gözün ışık kırma sorunu yani uzağı ya da yakını görememe, küçük yaşlarda da yaygın şekilde görülen bir problemdir. Teknolojinin sunduğu TV, telefon, tablet gibi materyallerin gözlerde oluşturduğu hasara bağlı olarak da ortaya çıkabilen miyop ve hipermetrop yaygın görülebilir.

 1. Yüksek dereceli görme bozuklukları, çocukluk döneminde gözlük kullanılması durumunda azalabilmektedir.
 2. Çocuğunuzun televizyona yakın oturması, kitabı yüzüne yakın tutması ya da uzağa bakarken göz kısması gibi belirtilerde miyop ve hipermetrop sorunu görülebilir.
 • Göz Kuruluğu ve Tıkalı Göz Kanalları

Çocukların sık sık gözünü ovuşturması, göz kızarmaları ve gözlerde akma enfeksiyonla bir tutulan bir problemdir. Fakat çocuklarda görülen göz hastalıkları arasında göz kanallarında tıkanma yer alıyor. 3-7 yaş aralığında ve her yaşta insanda görülebilen bir problemdir.

 1. Genellikle kısa süreli bir problem olarak görülen göz kuruluğu ve tıkalı kanallar, uzun sürüyorsa doktora görünmenizde fayda vardır.
 2. Bu süreçte çocuğunuza gerekli operasyon ya da göz damlaları ile tedavi uygulanabilir.
 3. Göz yaşarması ya da iltihaplanması tıkalı göz kanallarını her zaman işaret etmez. Bu nedenle doktorunuza danışmanızda fayda var.
 • Katarakt

Yalnızca ileri yaşlarda görülen bir problem gibi görünen katarakt, erken yaşlarda da görülebilir. Erken yaşta müdahale edilmediği sürece, körlüğe kadar gidebilen problemler görülebilir.

 1. Gözde sarı bir nokta veya tabaka gibi bir belirti görülebilir.
 2. Anne karnında annenin geçirdiği sağlık sorunlarına bağlı olarak gelişim gösterebilir.
 3. Annenin enfeksiyon geçirmesi veya kullandığı ilaçlar sonucunda bebekte katarakt görülebilir.
 4. İlk 6 ay ve 2 yaşına kadar olan süreçte tedavi edilmelidir. Tedavi geciktiği sürece görme kaybı ve bozuklukları yaşanabilir.

Çocuğunuzda Göz Problemlerini Anlamanızı Sağlayan Belirtiler

Çocuklarınızdaki göz sorunlarını anlamak bazen zor olabilir. Ev ortamında ya da okulda miniklerinizin bazı hareketlerine bakarak göz problemlerini anlayabilirsiniz. Bu problemlerin belirtilerine bakacak olursak:

 1. Daha iyi görebilmek için gözlerini kısma
 2. Televizyona çok yakın oturmak
 3. Kitabı yüzüne yakın tutmak
 4. Işık hassasiyeti
 5. Gözlerde kızarıklık
 6. Göz kapaklarında iltihap ve şişme (uzun süre)
 7. Gözlerde akıntı ve sulanma
 8. İki gözün birbirinden farklı görünmesi ve kayma

Bu gibi belirtiler çocuğunuzda da görülüyorsa mutlaka rutin bir kontrol ile uzmandan yardım almanızı öneririz. Bazı göz problemleri erken yaşta müdahale edildiğinde iyileşebilme göstermektedir. Bu nedenle yavrularınız iyi gözlemlemelisiniz.

Çocuklarda görülen göz problemleri doğumdan sonra ya da 2-6 yaş aralığında gözlemlenebilir. Evde anlaşılamayacak şekilde olan miyop yada hipermetrop gibi görme bozuklukları için çocuklarınızı mutlaka doktor kontrolüne götürmelisiniz. Gözle görülür bir sorun; şaşılık gibi ya da göz akması gibi problemlerde mutlaka çocuğunuzu gözlemlemeli ve doktora götürmelisiniz. 2-4 yaşlarda düzenli kontroller yaptırmanız gerektiğini de unutmayın.

Buradaki yazımız da dikkatinizi çekebilir: https://www.bebek.com/bebeklerde-goz-hastaliklari-belirtileri-ve-tedavisi/

Post navigation

Bir cevap yazın

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Bebek Kıyafetleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeğim Ne Zaman Balık Yiyebilir ve En Faydalı Balıklar Hangileridir?