Çocuklarda Bisiklete Binmeyi Öğrenme Zamanı

Çocuklarda Bisiklete Binmeyi Öğrenme Zamanı

Bisiklete binmek gerek yetişkinler gerek çocuklar için her zaman önemini ve faydasını korumuş çok eğlenceli bir açık hava aktivitesidir.

İster spor olarak ister eğlence amaçlı bir oyun olarak düşünülsün her yaştan insanı cezbederek kendisine çeken yararlı bir eğlencedir.

Yetişkinler gibi çocuklar da bu eğlenceli aktivitenin büyüsüne kapılarak bir an önce deneyim kazanmak ve bisiklet sürmeyi öğrenmek isterler. Bu noktada bebeveynlere çok önemli görevler düşer.

Bebeveynler çocukların olabilecek en güvenli şekilde bisiklet sürmeyi öğrenmeleri için gerekli güvenlik önlemlerini almalı ve çocuklarına bu deneyim için güvenli bir alan yaratmayı öğrenmelidir. Gelin bu keyifli sürecin ayrıntılarını beraber inceleyelim.

İdeal Yaş

Çocukların bisiklete binmeyi öğrenme zamanları incelendiğinde genel olarak ideal bir yaştan söz etmek imkansızdır.

Her çocuğun bilişsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal dünyası kendine özgü ve biriciktir.

Çocuk tüm bu değişkenler doğrultusunda çevresel faktörlerin ve uyaranların da etkisiyle kendisini hazır hissettiği zaman böyle bir talepte bulunacak ve bisiklete binmeyi öğrenebilmek için gerekli cesareti gösterebilme gücünü kendisinde bulacaktır. Bu noktada bebeveynlere düşen çocuk için olabildiğince keyifli ve konforlu bir alan yaratarak çocuğun bu süreçten en yüksek verimi almasını sağlamaktır.

Bunun yanı sıra günümüzde her yaş çocuğa hitap eden özel ekipmanlara sahip, bebeveyn kontrolünde ya da bireysel birçok farklı marka ve model bisiklet bulmak mümkündür. Bebeveynler çocuklarının yaşlarını, fiziksel ve bilişsel durumlarını göz önüne alarak çocuklarına en uygun bisikleti seçmeli ve süreci desteklemelidir.

Çocuğun yaşı ve  fiziksel becerileri göz önüne alınarak bisiklet tercihinde bulunulması hayati önem arz eder. Bisiklet satın alınmadan önce, uygun koşullar oluşturularak küçük bir deneme ortamı sağlanması ve bu deneyimin sonucuna göre bisiklet tercihinde bulunulması sürecin çok daha sağlıklı ilerlemesine olanak tanır.

Bisiklet Seçimi

Bisiklet seçimi bu süreçte bebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisidir.

Çocuğun yaşı, fiziksel ve duygusal özellikleri bu sorunun cevabında belirleyici bir rol oynar. Örneğin pedal çevirme kabiliyetini yeni yeni kazanmış çocuklar için bebeveyn kontrolünde tekerleri hareket eden bisikletler, bisikletle ilk tanışma ve çocukların özgüven kazanması açısından öne çıkar.

Ya da iki tekerlekli bisikletleri kullanmak için henüz deneyimi ya da yaşı az olan çocuklar için üç tekerlekli bisikletler, çocukların bu süreci öğrenebilmesi ve kendilerini geliştirebilmesi açısından önem taşır. Bu sebeple bebeveynlerin çocuklarını çok iyi gözlemleyip çocuklarının tüm özelliklerini dikkate alarak tercih yapmaları en sağlıklı sonucu verir.

Bazen 4 yaşında bir çocuk kendi fiziksel kabiliyet ve yatkınlığı sayesinde iki tekerlekli bisikletlerde rahatça dengede durup sürebilirken bazen 9 yaşındaki bir çocuk dengesini bulmakta ve sürüş gerçekleştirmekte zorlanabilir. Bunların hepsi çok doğaldır ve sürecin bir parçası olarak düşünülüp bebeveynler tarafından normal karşılanmalıdır.

Çocuklarda Bisiklete Binmeyi Öğrenme Zamanı

Bisiklete Binmeyi Öğrenme Süreci

Çocuğun istek, ihtiyaç ve eğilimleri doğrultusunda gerekli bisiklet seçimi gerçekleştikten sonra, bisiklete binmeyi öğrenme süreci başlar.

Bazen çocuklar fiziksel kabiliyetleri bazen de aşinalıkları sayesinde süreci çok hızlı tamamlayarak küçük birer bisiklet sürücüsüne dönüşürler.

Bazı çocuklar da desteklenmek ister ve gerekli özen ve sabır gösterilerek sürecin sonunda iyi birer bisiklet sürücüsüne dönüşürler. Bu noktada bebeveynler için en önemli nokta sabırlı olmaktır. Bisiklete binmeyi öğrenmek bazı çocuklar için zaman alır ve bu çocuklar için bebeveyn rehberliği son derece önem taşır.

Zor olsa da hem çocuklar hem bebeveynler için son derece keyifli olan bu sürecin en iyi şekilde atlatılabilmesinin ilk koşulu çocuğun özgüvenini kırmamak ve sabırla destekleyip teşvik etmektir.

Bebeveynler bazen bizzat eşlik ederek, bazen de uzaktan komutlarla yönlendirerek bu sürece destek olabilir. Ancak unutulmaması gereken çocuğun bu süreçte gerekli özgüveni kazanmasını sağlayarak kendi başına vücudunu koordine etmesine olanak tanımaktır.

Bu nedenle süreç içinde küçük yardımlar, çocuk ilerlerken ana kontrol çocukta olacak şekilde bisiklette hakimiyet kurmak bu süreç içinde çocuğa destek olarak güven kazanmasını sağlar.

Çocuklarda Bisiklete Binmeyi Öğrenme Zamanı

Tek başına bu deneyimden kaçınan çocuklar için de bebeveynler sabırla bir noktaya kadar destek olup, gerekli teşvik ve motivasyonu sağlamalıdır.

Bu süreçte en önemli noktalardan biri de çocuğun gerekli denge hissini bularak kendisini motive edip ilerlemesidir.

Bebeveynler bunu sağlayamayan çocuklar için bir noktaya kadar çocukların denge hislerini bulmalarına yardım etmelidirler. Böylece bu zor ama keyifli süreç her iki taraf için de son derece keyifli birer anıya dönüşecek ve hafızalardaki yerini alacaktır.

Güvenlik Önlemleri ve Aksesuarlar

En değerli varlığımız çocuklarımızın bisiklete binmeyi öğrendikleri bu süreçte çocuklarımıza manen ve fiziksel olarak ihtiyaç duydukları tüm desteği bebeveynleri olarak büyük bir özenle sunarız.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu süreçte çocuklarımıza gerekli güvenlik ekipmanları ile de destek olmaktır.

Kasklar, çeşitli koruyucu araçlar bu noktada bize yardımcı olur ve sürecin sorunsuz bir şekilde atlatılmasına olanak tanır. Bu nedenle bebeveynler bu hususta özellikle itina göstermelidir.

Senem Tokuş – İçerik Editörü

“Bisiklet” konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Bisiklet: https://www.bebek.com/?s=bisiklet

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Depremden Dolaylı Olarak Etkilenen Çocuklar ve Oyun

Pasaklı (Dağınık) Oyun Nedir? Ne Değildir?

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?