Çocuklarda Bisiklete Binmeyi Öğrenme Zamanı

Çocuklar Bisiklete Binmeye Ne Zaman Başlar?

Çocukluğumuzda çoğumuz bisiklete binmişizdir, ne zevkli şeydir o değil mi?

Size özgür olduğunuzu hissettiren ilk şeylerden biridir. Peki, sizce çocuğunuz da bu zevkli deneyimi yaşamayı hak etmiyor mu? Bazen düşe kalka bazen arkadaşlarla yarışarak yaşadığınız bu keyfi artık çocuğunuzla da paylaşmanın zamanı gelmiş olabilir.

Aa yok eğer siz hayatınızda bisiklete hiç binmediyseniz ve bu işi nasıl yapacağınızı da bilmiyorsanız o da önemli değil, işte size öğrenmek için bir şans, çocuğunuzla beraber bu işe başlayabilirsiniz. Ee hadi ne duruyorsunuz o zaman, hadi başlayalım… 😊

Bebeğinizin motor gelişimini nasıl geliştireceğinizi merak ediyorsanız mutlaka izlemelisiniz :

Üç Tekerlekli Bisikletler

İşe üç tekerlekli bisikletlerle (tricycles) başlayın:

Birçok çocuk için üç tekerlekli bisikletler bisiklet sürmek için ilk adım olmuştur.

Siz de işe üç tekerlekli bir bisiklet edinerek başlayabilirsiniz. “Bu tip bisikletler için uygun yaş nedir?” diye soracak olursanız oldukça erken bir yaş periyodunun bu bisikletler için uygun olabildiğini sizlere söyleyebiliriz.

Çocuğunuz yürümeye başlamadan önce bile bu tip bisikletleri kullanmaya başlayabilir ama yürüyebiliyor olması işinizi daha çok kolaylaştıracağı için bir süre daha bekleyebilirsiniz.

üç tekerlekli bisiklet

Üç tekerlekli bisikletlerde çocuğunuza öncelikle öğretmeniz gereken iki önemli şey var;

  • Biri ayağını yola sürterek yoldan hız kazanması ve yoluna devam ederken kendini durdurabilmesi. Bu aşamanın çok önemli olduğunu lütfen unutmayın, çünkü bu yaş periyodunda çocukların el kasları yeterince gelişmediği için el frenini sıkmak çocuk için kolay olmayacaktır, bu nedenle giderken durabilmesi için bu hareketi yapabiliyor olması oldukça gerekli.😊
  • Öğretilmesi gereken ikinci şey ise ilerlemek için pedalı çevrilmesi. Çocuğunuza pedal çevirmeyi öğretirken unutmamanız gereken şey onun hala bir çocuk olduğu ve bacak kaslarının, motor kabiliyetinin henüz çok gelişmiş olmadı, bu nedenle çok hızlı olamayacağı olmalıdır.

Çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretirken bunun bir zevk olduğunu asla unutmayın ve onu kendi gelişimine uygun olmayan hareket ve uygulamalara zorlamayın.

İki Tekerlekli Bisikletler

Ne zaman iki tekerlekli bisiklete geçmelisiniz?

Genellikle çocuklar 5-6 yaşlarına geldiklerinde iki tekerlekli bisikletler için hazır olurlar ama yine de şu işaretler önem vermelisiniz:

  • Çocuğunuz üç tekerlekli bir bisiklet kullanıyorsa ve artık dizleri bisikletinin ön kısmına çarpar hale geldiyse çocuğunuzun boyunun iki tekerlekli bir bisiklet için uygun olduğunu söyleyebiliriz.
  • Çocuğunuz öne ve arkaya doğru pedal çevirebilirse
  • Frenleri elleri ile kontrol edebiliyor, istediği zaman bisikleti durdurabiliyorsa ya da ayağını yola sürterek durmak için hamle yapabiliyorsa çocuğunuz için iki tekerlekli bisiklete binme zamanı gelmiştir demek!

iki tekerlekli bisiklet

Güvenlik önlemlerine dikkat! Çocuğunuz bisiklete binerken mutlaka ona kaska takmasını söyleyin ve çocuğunuza takabilmesi için bir kask alın. Başına alabileceği darbeleri önlemek için kaskın çok önemli bir güvenlik aracı olduğunu unutmayın, çocuğunuz “başına” kötü şeyler gelmeden önce mutlaka bir kask edinin.

Ve en önemlisi sabırlı olun…

İki tekerlekli bisiklete geçince en önemli sorun denge kurmak olacaktır.

Çocuklar ortalama 6 yaş civarında vücut dengelerini bisiklet üzerinde kurmayı başarırlar. Ama 4-9 yaş arası periyot vücut dengesinin sağlanmasında normal olarak kabul edilen aralıktır. Dolayısıyla “Benim çocuğum neden yapamıyor!” gibi olumsuz cümlelere odaklanmanıza gerek yok.

 

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.