Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Çocuğunuzun ağız sağlığı her zaman göz önünde bulundurmanız gereken ve belirli aralıklarla kontrol ettirmeniz gereken önemli bir konudur.

Çocuğunuzun gelişimi sırasında ağız bakımının doğru ve düzenli yapılması gelecekte daha sağlıklı dişlerinin olmasını sağlayacaktır. Dahası çürükleri veya çekilmiş dişleri olmadığı için dişlerinin görünümü açısından daha özgüvenli olacaktır.

Çocuklarda ağız bakımında dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Çocuğunuzun diş fırçalama alışkanlığı kazanması, diş hekimine düzenli gitmesi, doğru biçimde diş fırçalamayı öğrenmesi ve doğru beslenmesi çok önemlidir.

Bu süreçte tabii ki anne babaya büyük sorumluluk düşmektedir. Bu yazıda siz anne babalara çocuğunuzun ağız bakımı için dikkat etmeniz gerekenleri derledik.

Çocuklar Dişlerini Nasıl Fırçalamalı?

Çocuğunuzun sabah, öğle, akşam ve yatmadan önce toplam 4 kez dişlerini fırçalaması gerekiyor. Öncelikle eğer çocuğunuz 3 yaşından küçükse, dişleri diş macunu kullanmadan fırçalanmalıdır. Çünkü o yaşlarda çocuğun diş macununu yutma riski vardır.

3 yaşından büyük çocuklar için nohut büyüklüğünde diş macunu fırçaya sürülür ve yutmayı engellemek için ilk olarak dişe değdirilir.

Plak oluşumunun en yoğun olduğu yerler olduğu için önce dişlerin iç bölgeleri, ardından dış bölgeleri ve çiğneme bölgeleri etraflıca ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. Fırçalama sırasında her bir dişin tek tek fırçalanmış olması gerekir.

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Diş Fırçası ve Macunu Tercihi

Diş fırçası ve macununun doğru seçimi çocuklarda ağız bakımı için oldukça önemlidir. Bunun ilk sebebi florür içeren diş macunlarının çürümeye daha yatkın olan süt dişlerin çürümesini engellemesidir.

Florür son yıllarda tartışma konusu olsa da, uzmanlar küçük yaşlarda florürsüz diş macunu kullanan çocuklarda çürüme vakalarının daha çok görüldüğünü söylüyor. Bu nedenle çocuğunuz için florür içeren diş macunlarını seçmelisiniz.

Diş fırçası ve diş macunu seçiminde çocuğunuzun beğenilerini dikkate almak da diş fırçalama alışkanlığı kazanmasında önemli bir faktördür.

Çocuğunuzun ilgisini çeken tasarımlara ve figürlere sahip olan diş fırçalarını ve macunlarını seçmelisiniz. Günümüzde birçok marka çocuklar için tasarlanmış diş fırçası ve macunu üretmektedir.

Çocuğunuzun sevdiği süper kahraman ya da çizgi film karakterlerine sahip ürünler çocuğunuzun diş fırçalamayı daha eğlenceli bir aktivite olarak görmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak, diş macununun tadının da hoşuna gitmesi dişlerini fırçalamaya daha istekli olmasını sağlar.

Tadı rahatsız eden veya midesini bulandıran ürünlere bu durumlarda alternatif bulmanız gereklidir.

Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırma

Çocuğunuzun günde 4 kez diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmesi gerekiyor. Bu rutine bir çocuğun alışması ve düzenli olarak dişlerini fırçalaması elbette ki hemen gerçekleşecek bir şey değil.

Bu sebeple çocuğunuz bu alışkanlığı kazanırken sabırlı olmalısınız ve onu sert uyarılar yapmadan teşvik etmelisiniz. Bunun en iyi yolu ona anlayabileceği bir dille diş fırçalamanın önemini ve fırçalamadığında dişlerinin göreceği zararı anlatmaktır.

Bir diğer önemli yol ise diş fırçalamayı daha eğlenceli hale getirmektir. Çocuklar için tasarlanan diş macunları ve fırçaları diş fırçalamayı bir görev hissinden bir oyuna çevirebilir. Bunun yanısıra, çocuğunuzla birlikte dişlerinizi fırçalarsanız çocuğunuz bunu birlikte yaptığınız bir aktivite olarak görecek ve yalnız hissetmeyecektir.

Ağız Bakımında Beslenmenin Önemi

Çocuklarda ağız bakımının bir diğer önemli unsuru doğru beslenmedir. Çocuğunuzun, dişlerine zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir.

Özellikle süt dişleri korumak için abur cubur, şeker ve çikolatadan uzak durulmalıdır. Eğer yine de bu yiyecekleri tükettiyse arkasından detaylıca dişlerini fırçalaması diş sağlığı için çok önemlidir. Bunların yanında, dengeli beslenmesi diş sağlığı için de mühimdir.

Tüm vitamin ve mineralleri yeteri kadar almasının yanında diş sağlığını korumaya yarayan kalsiyum ve fosfor içerikli besinleri bol bol tüketmesi gerekir.

Diş Hekiminin Önemi

Diş hekimi çocuklarda ağız bakımı için şüphesiz merkezi bir rol oynar. Altı ayda bir, en geç yılda bir rutin kontroller için çocuğunuzu diş hekimine götürmelisiniz. Bu diş hekimini seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var.

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

İlk olarak çocuk diş hekimlerini tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz diş hekiminin çocuklarla iyi anlaşabiliyor olması, diş fırçalamayla ilgili tavsiyelerinde ikna edici olması gerekir. Ayrıca eğer çocuğunuz heyecanlıysa veya korkuyorsa onu doğru şekilde sakinleştirebilmesi çok önemlidir.

Çocukların dilinden anlamayan bir diş hekimi iyi bir diyalog kuramazsa çocuğun küçük yaşta diş hekimi fobisi geliştirmesine neden olabilir. Bu fobi çocuğunuzun bütün hayatını etkileyeceğinden gelecekte diş hekimine gitmede ayak diretmesi çok muhtemeldir. O sebeple diş hekimi gibi siz de çocuğunuz diş hekimine giderken mümkün olduğunca teskin edici olmalısınız.

Tüm bunlara ek olarak, çocuğunuz 6 yaşına gelene kadar ona bir ortodonti muayenesi yapılmalıdır. Bu muayene ile diş ve diş eti sağlığı, çene yapısı ve dişlerin estetik görünümü incelenir. Eğer ortodontik bir müdahale gerekiyorsa, bu durum ne kadar erken fark edilirse o kadar kolay müdahale edilebilir.

Bitirirken bu yazının sadece bilgilendirici olduğunu ve yazılanları uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini belirtelim.

İlhan Çamiçi

“Çocuklarda Ağız Bakımı” Konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Çocuklarda Ağız Bakımı: çocuklarda ağız bakımı – Bebek.com

Sevgiler.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Pasaklı (Dağınık) Oyun Nedir? Ne Değildir?

Çocuklarda Öz Güven Eksikliği

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu