Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılamak

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için neler yapmalısınız? İşte yapılması gerekenler:

Hayvanlar insanlar için büyük öneme sahip canlı grubudur, onlarsız bir yaşam düşünmek oldukça zor ve anlamsızdır. Çünkü insanoğlunun bilinen ilk tarihinden bugüne dek hayvanlar insanların hem en önemli yaşam kaynağı hem de en yakın dostu olmuştur. Çocuklarınızın da bu dostluktan pay alabilmeleri için onlara hayvan sevgisini siz aşılamalısınız.

Çocukların birçoğu küçük yaşlarında hayvanlara karşı korkusuzdur, bu nedenledir ki yetişkinlerin saatlerce düşünüp de cesaretlenemedikleri birçok davranışı küçük çocukların hiç tereddütsüz yaptığını görmek sıkça karşılaşılan bir durumdur. Çocukların sahip olduğu bu içgüdüsel davranışı çeşitli yanlışlarla beslemek hiç doğru değildir. Sahip oldukları korkusuzluk güdüsünü yanlış davranışlarla beslemek yerine onları hayvanlar konusunda doğru bilgilendirmek ve hayvanlarla olan dostluklarını güçlendirmek yapılacak en doğru harekettir. Nasıl mı yapacaksınız?

Neler Yapabilirsiniz?

İşe kendinizden başlayabilirsiniz. Size hayvanları sevmiyorsanız sevmeye başlayın demiyorum ama en azından çocuğunuza hayvanlar hakkında olumsuz düşüncelerinizi yansıtmayın, bu konuda korkusu olmayan çocuğunuza korku edindirmeyin.

Temizlik konusunda endişeleriniz varsa temizlik problemi en az olan hayvanları seçebilirsiniz, balık gibi…

Evinize bir hayvan alarak çocuğunuzun onunla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hayvanının bakımını öğrenerek hem hayvanlar hakkında bilgilenecek hem de sorumluluk sahibi olacaktır.

Çocuğunuzu hayvanat bahçesine götürün, burada hem farklı hayvanları görmüş olacak hem de onların yaşamlarını gözlemleyebilecektir. ?Çocuğunuzu sirke götürebilirsiniz, böylece çocuğunuz hayvanlarla insanların farklı şeyler yapabildiklerini görmüş olacaktır.

Çocuğunuza hayvanlar hakkında kitaplar okuyun ya da hayvanlar hakkında çekilmiş belgeseller alıp izlemesini sağlayın. Çocuklar için hazırlanmış animasyonlu belgesellerden yararlanabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar:

Çocuğunuza hayvan almadan önce onların konu hakkında ne kadar bilinçli olduğuna önem verin, çünkü çok küçük yaşlarda çocuklar hayvan bakımının getireceği sorumlulukları anlamazlar. Çocuğunuzun hayvanlar hakkında bilinçlenmesi 3 yaşından sonra tam olarak gerçekleşir.

Çocuğunuzun ya da aile üyelerinden birinin hayvanlara alerjisi olup olmadığına dikkat edin ve hayvan seçiminizi bu gerçeğe önem vererek gerçekleştirin.(Örneğin, tüy alerjisine karşı balık ya da kaplumbağa alınabilir.

Çocuğunuz hayvanlarla ilgilenirken mutlaka onların yanında olun ve onlara güvenlikle ilgili çeşitli açıklamalarda bulunun ama onları korkutmadan. (Örneğin, uyurken onları rahatsız etmemelerini söyleyin)

İDİL SEDA AK

Bebeklerle eğitim ile ilgili daha fazla içerik için https://www.bebek.com/cocuk/bebek-tuvalet-egitimi/

Post navigation

 • Merhaba,
  Yazınız için öncelikle teşekkürler. Belki aşağıdaki maddeyi güncellemeyi düşünebilir misiniz? diye sormak isterim.
  Hayvanat bahçeleri ve hayvanların kullanıldığı gösteriler, hayvanların sırf insanların eğlenmesi için doğal ortamlarından koparılmasını teşvik ediyor. Biz talep etmezsek, eğlence sektörü bu işe prim vermez.
  Bu madde yerine, “Çocuklarla yukarıda tariflemeye çalıştığım bilinci aşılayacak konuşmalar yapın” gibi bir madde koyabilir misiniz?
  Önerimi değerlendirebilirseniz çok çok memnun olurum.
  Sevgiler

  ? Çocuğunuzu hayvanat bahçesine götürün, burada hem farklı hayvanları görmüş olacak hem de onların yaşamlarını gözlemleyebilecektir. ?Çocuğunuzu sirke götürebilirsiniz, böylece çocuğunuz hayvanlarla insanların farklı şeyler yapabildiklerini görmüş olacaktır.

Bir yanıt yazın