Çocuğunuz sizinle mi uyumak istiyor?

Siz de geceleyin günün yorgunluğunu atmak, uyumak için içine girdiği o sımsıcak yatağı kabusa dönüşenlerden misiniz? Evet doğru tahmin ettiniz yataktaki üçüncü kişiden bahsediyoruz. Önceleri ona sarılıp yatmak hoşunuza gitmişti ama artık her gece yatağınıza gelen bu davetsiz misafir kabusunuz olmaya başladı. Siz yatağın iki kenarda düşmeye yakın yatmaya çalışırken o minik canavar ortada yayılarak mışıl mışıl uyuyor. Bir de bu davetsiz misafirin uykunuzun en tatlı anında sizi havaya fırlatan savurduğu tekmeler de işin cabası. Bu tip sorunlardan yakınan ailelerin sayısı bir hayli fazla. Çoğu anne baba uykusuzluktan şikayet ediyor ve bunun sebebi geceleri ısrarla yanlarında yatmak isteyen çocukları.

Bebek doğduktan sonraki ilk aylarda annenin yanında yatıp yatmaması anneye bağlıdır. Ancak bebek doğduğu andan itibaren kendi yatağında yatmaya başlarsa, ilerde tek başına uyuma zorluğu çekmez. Anneyle yatıyorsa 7. Aydan itibaren en geç 1 yaşına kadar kendi yatağına alıştırılmalıdır. Bebekler gün içersinde yalnız yatıyorsa gece de bunu becerebilirler. Geceleri kısa süreliğine uyanır sonra tekrar uyurlar. Doğduktan bir kaç hafta sonra bebek yatağına uyanıkken bırakılabilir. Ancak emzirmek ya da kucakta sallamaktan kaçınmak gerekir çünkü bu hareketler ona uykuyu çağrıştırabilir. Bunun yerine yanına sevimli bir ayıcık koymak ya da ona hafif bir müzik dinletmek uyumasına yardımcı olacaktır. Zamanla bu melodiler bebeğe uyku saatinin geldiğini anımsatacaktır. Dört aydan sonra bebekler gece beslenmemelidir. Gece beslenmesine alışan bebekler gece sık sık uyanabilirler.

Neden Beraber Yatmak İsterler?

Sürekli anne babasıyla beraber yatan çocuklar, zamanla onlardan ayrılamayarak kendi kendine yetme özelliğini kazanamazlar. Bu beraber uyuma isteği yaşla bağlantılı olabilir. 2-3 ve 6-7 yaşlarındaki çocuklar, çeşitli kabuslar görmeye ve korkmaya başlarlar. Anne babalarının yanına giderek bu korkularından kaçmaya çalışırlar. Bir diğer neden de 3-6 yaş yaşlarındaki çocukların kendilerini büyük bir tutkuyla karşı cinsteki ebeveyne adaması olabilir. Kendi cinsindeki ebeveyni kıskanan çocuk onu rahatsız etmenin yollarını arar ve bu amaçla anne babanın en özel mekanı olan yatağı seçip, aralarında uyumak ister.

Aile Yatağının Olumsuz Yönleri

Uzmanlar birlikte uyumanın birçok olumsuz etkisi olduğuna dikkat çekiyor.

Küçük bir çift kol ve bacak tarafından tekmelenip, itilmek, bu küçük misafirden korunmaya çalışmak anne babanın uykusunun bölünmesine yol açıyor. Bu da doğal olarak ertesi güne olumsuz yansıyor.

Çocuğun anne babasının yanında yatması uyku problemlerini çözmek yerine arttırıyor. Çocuk kendi yatağından hoşnut olmayı ve tek başına uykuya dalmayı öğrenemiyor.

Çocukla beraber uyumak sadece uykusuzluğa yol açmıyor. Eşler arasındaki özel hayat ta zedeleniyor.

Araştırmalar, ebeveynleriyle uyuyan çocuklarda, bağımlılık oluştuğunu gösteriyor. Çocuk gerektiğinde anne babadan ayrılamıyor.

Bazı çalışan anne babalar, gün içinde çocukla birlikte olamadıklarını düşünüp birlikte uyumaya izin veriyorlar. Gece birlikte olduklarını düşünüp, gündüz onlarla vakit geçirmek için daha az çaba harcıyorlar.

Anne babanın, yatağını çocukla paylaşması, bireylerin rollerinin ve statülerinin karışmasına yol açıyor. Bu karışıklık çocuğun rol kavramını benimsemesini ve kendine özgü kişilik geliştirmesini önlüyor. Onun bağımsız ve dengeli bir şekilde gelişmesini engelliyor.

Ne Yapmalı?

Çocuğun kendi yatağında yatmasını sağlamak için ona baskı yapmamak gerekiyor. Ona sevgi ve anlayışla yaklaşmak sorunu çözmede yardımcı olabilir.

Çocuk gece uyandığında anne baba onu yatağına almamalıdır. Eğer ağlıyorsa yanına gidip sırtını okşamak ve her şeyin yolunda olduğu mesajını vermek en iyi yöntemi oluşturuyor. Çocuğunuza sakinleştikten sonra kendi yatağınıza dönmek zorunda olduğunuzu anlatın.

Bu konuda tutarlı olmak gerekiyor, bir gece yanınıza alıp diğer bir gece onu reddetmek yanlış bir tutumdur. Kararlı davranın.

Ne kadar yorgun olursanız olun ona karşı sabırlı ve anlayışlı davranın. Aksi davranmak yerine onu kendi yatağına götürün. Böylece çocuk geri çevrildiği hissine kapılmaz.

Çocuklar karanlıktan korkabilir, odasındaki ışığın yanmasına izin verin. Bu kendini güvende hissetmesine yardımcı olur.

Gün içinde yatakta onunla oyunlar oynayın. Bebeklerini kullanarak, gece annesinin yanına giden çocukları canlandırın. Çocuğu, bebeği tekrar yatağa koyması için teşvik edin.

Kendinizi suçlu hissetmeyin. Onun kendi başına uyumasını öğrenmesi, sizin daha rahat uyumanızı değil, aynı zamanda onun da daha rahat uyumasını sağlayacak ve özgüvenini geliştirecektir.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı