bebeklerde zeka gelişim

Bebeğinizin Zeka Gelişimi Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin Zeka Gelişimi Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğunun sağlıklı olduğu kadar aynı zamanda zeki olmasını hangi anne baba istemez… Erken yaşta attığınız bazı adımlar, çocuğunuzun zihinsel yeteneklerinin gelişmesine yardımcı oluyor

Ona Kitap Okuyun

Çocuğunuza bebeklikten itibaren anlamasa da kitap okuyun. Kitap okumanın dil gelişimine büyük etkileri olduğu bilinen bir gerçek. Öte yandan çocuğunuz biraz büyüdüğünde onun da kitabın resimlerine bakmasına izin vererek birlikte okuyun. Böylece hem hayal gücünü hem de öğrenme kabiliyetini geliştirmiş olursunuz.

Yaşayarak Öğrenmesine İmkan Tanıyın

0-2 yaş insan zekasının en çok gelişim gösterdiği dönemdir. Bu yaş dönemlerinde mutlaka gelişimlerini destekleyici aktivitelerde bulunmasını sağlayın. Oyun grupları onun sosyalleşmesini, dil gelişimini ve öğrenme kapasitesini artırır. Çocuğunuzun yaşayarak öğrenmesine imkan tanıdığınızda başarabildiklerinize siz de şaşıracaksınız.

En Önemli Faktör: Anne Sütü

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu anne sütü alımı ile zeka gelişimi arasında ciddi bir ilişki olduğu görülmüş. Bu yüzden bebekleri özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek ve 2 yaşına kadar da emzirmeye devam etmek son derece önemli.

Emzirme konusunda sizlerin yanınızdayız! BİREBİR ÜCRETSİZ danışmanlık için tıklayın:

https://www.bebek.com/emzirme-destek-projesi/

Beslenmeye Dikkat!

Kolin çocuk beslenmesinde çok önemli bir besindir ve beyin gelişimini destekler. Kolinin en çok bulunduğu besin yumurtadır. Bunun yanında kuru baklagillerde, sütte ve kuruyemişlerde de kolin bulunur. Öte yandan çocuğunuzun bilişsel gerileme ve hafıza kaybına karşı beynini korumak için somon, ton balığı, sardalye gibi Omega-3 içeren balıkları yedirmek de faydalıdır. Ayrıca demir içeren besinler de zihinsel fonksiyon için önemlidir. Kırmızı et, tavuk, ıspanak, baklagiller, kuru meyveler demir açısından zengindir.

Kolin ile ilgili tüm detaylar için tıklayın:

https://www.bebek.com/kolin-nedir-faydalari-nelerdir-nelerde-bulunur/

Uyku Düzeni Önemli

Çocukluğun her döneminde yeterli ve kesintisiz uyku, bedensel gelişim kadar beyin gelişimi için de son derece değerlidir. Çocuğunuzun kaliteli uyku almasını sağlamak için gerekli ortamı oluşturmaya özen gösterin.

Birlikte Müzik Dinleyin

Zeka ve müzik arasında bağlantı olduğu bilinir. Özelikle klasik müzik, çocukların beynini uyaran nota dizeleri nedeniyle çok etkilidir. Klasik müzik dinleyerek büyüyen bebeklerin IQ’sunun daha arttığını ortaya koyan çalışmalar mevcuttur.

YouTube video

Post navigation

Bir yanıt yazın