Bebek İshali

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

YouTube video

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin ishal olduğunu düşünüyorsunuz ve kakasının sıvı geldiğini fark ettiniz. Ancak öncelikle bundan emin olmanız gerekir. Yenidoğan bebeklerin kakası genellikle sıvı halde olmaktadır.

Eğer sıvı kakaya, ateş eşlik ediyorsa, huzursuzluğu ve emmede azalması varsa; evinizde aynı hastalığı geçiren başkaları varsa hızlıca doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

Çoğu zaman ağız yoluyla alınan mikropların mideye gitmesiyle hastalık süreci başlar. Vücut bağışıklığı mikrobu yenmek için kusar ve dışarıya atmaya çalışır. Eğer bu mikrop midenin altına, yani bağırsaklara doğru indiyse, vücut refleks olarak onu bağırsak yoluyla dışarı atmaya çalışıyor. İşte bu durumda ishal hastalığı oluşmaktadır.

İshal, mikroptan arındırmaya çalışan hastalıklardan biridir.

Bebeklerde İshal

Bu nedenle ishalin durdurulması hastalığın iyileştirmesini önlemektedir. Bırakın bebeğiniz bağırsak yoluyla mikrobun dışarıya atılmasını sağlasın.

Ancak ishale kusma da eşlik ederse, sıvı kaybı artarsa; bebeğinize su içirmeniz gerekmektedir. İshal ve kusma ile birlikte aşırı sıvı kaybı yaşanmaktadır. Bebeğinizin keyfini ve hareketlerini takip ederek susuz kalıp kalmadığını anlayabilirsiniz. Böyle durumlarda hızlıca doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

İshal hallerinde, bebeğe probiyotiğin ve zaman zaman çinkonun çok iyi geldiğini belirtebiliriz.

Bebeğimin ishali geçmiyor ne yapabilirim?

Bebeğinizin kendisi iyi olsa dahi, 1 haftadan fazla süren ishal durumlarında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Zekâ Gelişimine Destek Olan Besinler

Yürüteç Kullanmak Bebekler İçin Zararlı mı?

Doğum Sonrası Kaşıntı