Bebeklerde İshalle Başa Çıkmanın 5 Yolu!

Bebeklerde İshal İle Başa Çıkmanın 5 Yolu!

Bebeklerde İshal İle Başa Çıkmanın 5 Yolu!

Bebeklerimiz bizim kıymetlilerimizdir. Onların kılına ufacık bir zarar gelmesi bile bizi üzebilir; ancak bebekler hassastırlar ve her şeyden kolayca etkilenirler.

Nihayetinde anne karnındaki 9 aydan sonra dünyaya uyum sağlamak, o kadar da kolay değildir. Bu yüzden bebekler, türlü türlü problemlerle karşı karşıya kalabilirler. Bu problemlerden biri de bebeklerde ishaldir.

Bebeklerde İshal Nasıl Olur?

Yenidoğan normal bir bebeğin dışkısı, biz yetişkinlerinkine kıyasla daha yumuşak ve daha suludur. 

Bu nedenle, yeni doğan bebeğinizin ishal olup olmadığını anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Peki, bebeğinizin ishal olduğunu nasıl anlarsınız?

 • Anneler normalde bebeklerinin dışkılarını iyi bilirler. Sadece anne sütüyle beslenen yeni doğan bebeklerin günde 6-7 defa dışkılaması normaldir. Eğer bebeğiniz günde 8-10’dan fazla dışkılama yapıyorsa,
 • Bebeğin dışkısı bez tarafından emilebilecek kıvamdaysa,
 • Dışkıda normalden farklı bir koku varsa,
 • Kusma görülüyorsa,
 • Ateş yükseldiyse,
 • İştah azaldıysa,
 • Kakanın rengi normalden daha yeşil renkte ve sümüksü bir yapıdaysa,
 • Kakada kan varsa

Bu belirtilerin bir ya da birkaçı mevcutsa, bebeğiniz ishaldir denilebilir. Bu durumda bir an önce doktora gitmeniz gereklidir.

İshal, vücuttan fazlaca miktarda suyun ve bazı minerallerinin atılması demektir.

İnsan vücudunun yaklaşık %60’ının sudan oluştuğunu düşünürsek bu kayıp, dehidrasyon gibi daha ciddi sonuçlara neden olabilir. Bebeğinizde dehidrasyon belirtileri şu şekilde görülebilir;

 • Bebeğiniz daha az işemeye başladıysa,
 • İdrar rengi koyu sarıysa,
 • Agresif davranıyor ve sürekli ağlıyorsa,
 • Ağzında kuruluk varsa,
 • Gözlerde çöküklük varsa,
 • Ağlarken göz yaşı gelmiyorsa,
 • Bebekte halsizlik ve sürekli uykulu olma hali gözleniyorsa,
 • Bebeğin cildi elastikiyetini yitirmeye başladıysa,
 • Bıngıldakta çöküklük varsa.

Bebeğinizde bu gibi belirtiler gördüğünüz zaman vakit kaybetmeden onu doktora götürmelisiniz. Hafif derecede dehidrasyonda, su içerisinde şeker ve tuz karışımı su ihtiyacını gidermede etkili bir yöntemdir; ancak burada bebeğinizin yaşı ve durumu çok önemlidir. Bu nedenle mutlaka önce doktora danışılması gerekir.

ishalBebeklerde İshal Neden Olur?

Küçüğünüzün ishal olmasının birçok nedeni olabilir. Bebeklerde ishal nedenleri şu şekildedir:

Viral Enfeksiyonlar

Rotavirüs, bebeklerde bağırsaklarda enfeksiyona, dolayısı ile ishale sebep olabilen bir virüs çeşididir. Bebeklere 2-6 aylıkken rotavirüs aşısı yapılması, bu virüsle yaşanan ishal vakalarının azalmasında etkilidir.

Antibiyotikler

Yapılan en büyük hatalardan biri de çocuklarımıza yerli-yersiz antibiyotik vermektir. Öncelikle tekrar edilmesi gerekir ki, antibiyotikler yalnızca doktor tarafından verildiği takdirde kullanılmalıdır.

Antibiyotikler, virüslere değil bakterilere etki ederler. Eğer gittiğiniz doktora bu konuda güven duymuyorsanız, güvendiğiniz bir başka doktora da danışabilirsiniz. Kötü bakterileri hedef alan antibiyotikler, aynı zamanda bağırsaklarımızdaki iyi bakterilere de etki edebilir. Bu da demek oluyor ki, eğer bebeğinize antibiyotik veriyorsanız ishalin sebebi bu olabilir.

Alerji

Bazı bebeklerin süte karşı alerjisi olabilir. Bebek, anne sütüyle besleniyor olsa dahi, annenin tükettiği süt ürünlerindeki herhangi bir maddeye karşı alerji geliştirebilir ve ishalin sebebi olabilir. Bunun dışında, ek gıdaya başlayan bebeğinizin herhangi bir yiyeceğe karşı alerjisi de olabilir.

Dikkat! Ek gıdaya başlarken ilk kez verilecek olan bir yiyeceği yalnız başına vererek bebeğinizi gözlemlemelisiniz. Eğer herhangi bir etki görüyorsanız, o besine karşı alerjisi olabilir.

Parazitler

Bebeklerimizin temizliğine özen göstermemiz sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Bebeğin dışkısının herhangi bir şeye temas etmesi, herhangi bir vasıtayla parazitlerin bebeğe geçmesine neden olabilir. Ayrıca siz de ellerinizi sık sık yıkamalı, hijyeninize özen göstermelisiniz. Aksi takdirde bu parazitler, bebeklerde ishalin sebeplerinden biri haline gelir.

Bunların dışında ek gıda ile birlikte bebeklere verilen meyve suları, bebekteki laktoz hassasiyeti, bebeklerde gıda zehirlenmesi ya da kulak enfeksiyonu gibi başka hastalıklarla meydana gelen enfeksiyonlar da bebeklerde ishalin sebebi olabilir.
Bebeklerlerde ishal nasıl geçer? Videomuzu  izleyebilirsiniz.
YouTube video

Bebeklerde İshal İle Başa Çıkmanın 5 Yolu!

Bir şekilde bebeğinizde ishal durumu yaşandı. Öncelikle bebeğiniz henüz 3 aylık veya daha küçükse, mutlaka hemen doktora götürmelisiniz.

Daha büyük bebeklerinizde ise 12 saat boyunca ishali gözlemeli, iyileşme görmüyorsanız doktora götürmelisiniz. Bunların dışında daha hafif bir durum söz konusuysa, bebeklerde ishal ile başa çıkabileceğiniz ve bebeğinizin ishal olmasını engelleyebileceğiniz bazı şeyleri yerine getirebilirsiniz:

 • Öncelikle ishalin, bebeğinizde sıvı kaybı yarattığını bilmelisiniz. Bu nedenle bebeğinizin bol bol sıvı alması gerekir. Eğer sadece anne sütü ya da formül sütle besleniyorsa, o şekilde beslemeye devam edin.

Bu sürede bebeğinizi asla memeden kesmeyin. Henüz katı gıdaya geçmediyse de bu aşamada geçmeyin. Doktorunuza bu konuda danışın, doktorunuz bebeğinize elektrolit çözeltisi vermenizi de söyleyebilir.

 • Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece çiğ et ürünlerinden, asitli içeceklerden ve hazır gıdalardan uzak durun. Yani bebeğinizin sağlığı için sizin de sağlıklı beslenmeniz gerekir. Aldığınız sebze ve meyveleri iyice yıkayın. Maalesef çoğu zaman aldığımız sebzelerin doğal olduğundan emin olamıyoruz. Bu nedenle, özellikle de yeşil sebzeleri sirkeli suda yıkayarak zirai ilaçların olabilecek olumsuz etkilerini bir nebze de olsa giderebilirsiniz.
 • Bebeğiniz ek gıdaya başladıysa ona muz, şeftali ve elma yedirmek ishaline olumlu etki yapabilir. Bunun yanında pirinç lapası, patates püresi ve muhallebi gibi katı yiyecekler de ishale iyi gelecektir. Bebeğinize yoğurt da verebilirsiniz. Yoğurtta bulunan canlı bakteriler bağırsaklarımıza faydalıdır. İsterseniz yoğurdu kendiniz de mayalayabilirsiniz. Ayrıca kefir de probiyotik içerdiğinden bebek için oldukça faydalı olacaktır.
 • Bebeğinize bir doktora danışmadan, sağdan soldan duyduğunuz bitkisel veya başka karışımları vermemelisiniz. Bu şekilde bebeğinize yarardan çok zarar verebilirsiniz.
 • Bebeğinizin ellerini sık sık yıkamalısınız. Daha önce de bahsettiğimiz üzere ishal, parazitlerden kaynaklanıyor olabilir. Kaynağı o olmasa da bebeği her durumda parazitlerden korumak gereklidir. Siz de bebeğinizin bezini her değiştiğinizde, ona banyo yaptırdıktan sonra, ona yemek hazırlamadan önce ve onu kucağınıza almadan önce ellerinizin temiz ve yıkanmış olduğundan emin olun.

Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. İshalle gelen dışkının bebeğinizin teni ile uzun süre temas etmesi durumu daha da zorlaştırabilir. Bu şekilde bebeklerde pişik olabilir.

Bebeğinizin altını değiştirirken altının iyice temizlendiğinden emin olmalısınız. Özellikle kız bebeklerde, önden arkaya doğru temizlik yapılmalıdır. Böylece dışkıdaki parazitlerin başka yerlere bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Bebeklerde ishal nasıl geçer ve bebeğim ishal ne yapmalıyım diye soracak olursanız; eğer hafif derecede ishal varsa bebeklerde ishal tedavisi için bebeğinizin hijyenine, beslenmesine ve bol su tüketmesine (yalnızca anne sütü ile ya da formül süt ile besleniyorsa bunları tüketmeye devam etmeli) özen gösterirseniz bebeğiniz kısa sürede iyileşecektir; ancak eğer dışkısında kan varsa, dışkılama sıklığı çok fazlaysa, yüksek ateş ve dehidrasyon belirtileri görülüyorsa muhakkak bir doktora gitmelisiniz.

Bu gibi ihmaller maalesef kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Diyetisyen Beyza Uyan

Ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Yöneticisi, Emzirme Danışmanı Beyza Uyan. Sizler için çeşitli konularda içerikler üretip aklınıza takılan soruları cevaplıyorum. En güvenilir kaynaklardan güncel bilgileri tarayıp sizinle buluşturuyorum. Ben Kimim? Haliç Üniversitesi - Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 senesinde mezun oldum. Çapa Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Medistate Hastanesi, ve çeşitli Diyetisyen kliniklerinde stajlarımı tamamlayıp mesleki deneyim kazandım ve 5 senedir ebebek bünyesinde çalışıyorum. Sertifikalar: * 6. Ulusal Sağlıklı Yaşam Sempozyumu 1. Yaşam İçin Beslenme ve Spor Kongresi-Acıbadem Üniversitesi * Beslenme AkademisiBeslenme Akademisi-Bahçeşehir Üniversitesi * İstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumuİstanbul Beslenme ve Diyetetik III. Öğrenci Sempozyumu-Haliç Üniversitesi * Diyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz KullanımıDiyetisyen Yolunda Öneriler ve Diyetlerde Ceviz Kullanımı-California Walnut Board & Commission * Obezite Diyetisyenliği KursuObezite Diyetisyenliği Kursu * Sporcu Diyetisyenliği Kursu

Post navigation

Bir yanıt yazın

Sadece Annelerin Anlayabileceği Karikatürler!

Hiperaktif Çocuklarla Nasıl İlgilenilmelidir?

Bebek Diş Fırçası Seçerken Bilmeniz Gerekenler