Bebeğiniz Geceleri Sıkça Uyanıyor mu?

Çoğu kişiden bebeklerin geceleri sıkça uyandığını duymuşsunuzdur. Bebeklerin uyku düzeni ile yetişkinlerin uyku düzeni farklıdır yani bizler gibi uyuyup uyanmasını bekleyemeyiz. Peki, ne tür sebeplerden dolayı bebek sık sık uyanır ve bu konuda neler yapılmalı?

Bebeklerin uyanmalarının birçok sebebi olabilir. Bunlardan biri ihtiyaç diğeri ise psikolojik bir neden olabilir. Bebeklerin sıkça uyanmasının nedenleri nelerdir ve bu konuda neler yapılmalı. Bunları sıralayacak olursak birincisi, aç oldukları için olabilir çünkü bebekler sık bu dönemlerde sürekli beslenirler ve bu ihtiyaçla yine uyanabilirler.

İkincisi, üşümüş veya sıcaklamış olabilirler. Üçüncüsü, anne sütünden alerji olmuş olabilirler. Dördüncüsü, bebek tam dalma aşamasında anne veya yanında onu uyutan kimse yanından ayrılırsanız bunu algılar ve uyanabilir. Beşincisi, yalnız kaldıklarını fark ettikleri için uyanabilirler. Altıncısı, bebek büyüme döneminde diş çıkartıyorsa uyanabilir. Yedincisi, tuvaletini yapmış olabilir.

Kısaca bu nedenlerden biri bebeklerin uyanmasına neden olmaktadır. Düzen, tabi ki çok önemli bu yüzden neler yapılmalı bebeklerin gece uyanmasının bitmesi için? İlk önce sizin anne olarak bir adım atmanız yani bu konuda bir karar vermeniz gerek. Ağladığında hemen gitmeyin ve susmasını bekleyin çünkü bu bebek için bir alışkanlığa dönmüş olabilir önemli olan sizin bir uyku düzeni oluşturabilmeniz.

Tabi ki, böyle yaparak çocuğa zarar vermiyorsunuz o da bir süre sonra alışacak ve bir düzen oluşmuş olacak biraz uzun sürse de. Tabii çok ağlıyorsa kendinizi bir bebeğinize gösterin ve tekrar dalmasını sağlayın. Unutmayın, siz kararlı olursanız bir düzen oluşturmaya yavaştan başlarsınız. Hem sizin hem çevrenizin hem de bebeğin açısından faydası olacaktır ne kimse bebek sesinden uyanmayacaktır ne de bebek uykusundan uyanıp zor bir şekilde tekrar uykuya dalmak zorunda olmayacaktır.

Bebeklerin geceleri sıkça uykudan uyandıklarını duymayanınız yoktur. Uyku, bir bebek için çok önemlidir. Uykusunu alması gerek çünkü diğer gün çok huysuz kalkabilir ve bu her iki taraf için hoş olmaz.

Tabi ki bebekler de nedensiz yere uykularından uyanmazlar. Psikolojik nedenleri veya ihtiyaçlarından dolayı uyanırlar. Sizin yapmanız gereken ağladıklarında biraz onarı bekletip seslerinin kesilmesini beklemek ki böylelikle bir düzen oturtturmuş olursunuz. Bu da hem sizin ve çevrenizin hem de bebeğinizin açısından çok iyi sonuçlar verecektir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Bebek sağlığı ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-sagligi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın