Bebeğimin Eşyalarını Nasıl Dezenfekte Edebilirim

Bebeğimin Eşyalarını Nasıl Dezenfekte Edebilirim?

Doğumunu dört gözle beklediğiniz, hastalanmasın diye gözünün içine baktığınız minik bebeğinizin etrafında gözle göremediğiniz birtakım tehditler bulunabilir. Bakteriler, virüsler, mikroplar gibi… Bağışıklık sistemi henüz oldukça zayıf olan minikleri bu tehditlerden korumak da anne ve babalara düşer. Bu nedenle çocuğunuzun kıyafetlerinin, oyuncaklarının, kısacası temas hâlinde olduğu bütün eşyalarının yeteri kadar hijyenik olduğundan emin olmalısınız.

O hâlde bebekli ailelerin en büyük sorunlarından biri olan hijyen konusunda evde ve dışarıda bebek eşyalarında dezenfeksiyon için neler yapabileceğinizi birlikte inceleyelim.

Bebeklerin Çevresini Temiz Tutmanın Önemi

Bebekler o kadar hızlı büyür ki; dişlerinin çıkması, dönmeye başlaması, emeklemeyi öğrenmesi, ilk adımlarını atması derken çoğu anne baba bu hızlı değişime yetişememekten yakınır. Oysa bebeğiniz büyürken sizin de onun güvenliğini sağlamanız, yavrunuzu bütün mikroplardan korumanız gerekir. Aksi hâlde bebeğiniz virüs ve bakterilerin sebep olduğu çeşitli hastalıklara yakalanarak hasta olabilir.

Bu noktada ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşer. Çünkü yavrunuz bir birey olarak hem içinde bulunduğu yuvayı hem de dışarıda olduğunuz anlarda çevresini keşfetmek amacıyla her şeye dokunmak, her şeyi ellemek hatta tatmak isteyebilir. Gelişimini desteklemek adına onun bu keşfetme serüvenini bölmeden ve ona fırsat vermek oldukça önemlidir. Bu yüzden çocuğunuzun çevresini temiz tutmalı, eşyalarının hijyenik olmasını sağlayarak ona güvenli bir ortam sunmalısınız.

Ev İçerisinde Bebeğimi Mikroplardan Nasıl Korurum?

Eviniz, sizin en güvenli yeriniz. Peki gerçekten de öyle mi?

Bebeğiniz en sevdiği oyuncağını elinden yere düşürdüğünde ve yerden alıp ağzına soktuğunda da aynı güveni hissedebiliyor musunuz?

Ev içerisinde çocukları mikroplardan korumak için yapabileceklerinizi şu şekilde sıralanabilir;

  • Bebeğinizin ev içerisinde vakit geçirdiği alanları temiz tutun.

Odasını, oyun alanını, gündüzleri nerede oynuyor, oturuyor, nereye dokunuyorsa tüm bu alanları (Koltuk, kanepe, minder, yatak, koltuk altları vb.) sık sık uygun temizlik ürünleri ile silip temizleyin. Gerekiyorsa dezenfektan ürünlere başvurun. Bu süreçte 100’den fazla yüzeyde kullanabileceğiniz Lysol Dezenfektan Sprey size yardımcı olacaktır. Özellikle emeklemeye başlayan bebekler, yerdeki mikroplara fazlasıyla maruz kalırlar. Bu yüzden düzenli aralıklarla yerleri temizlemek ve arada Lysol sıkmak bebeğinizin sağlığını korumak için oldukça faydalı olacaktır.

  • Bebeğinizin kıyafetlerini mikroplardan arındırın.

Minik yavrunuzun ilk temas hâlinde olduğu eşyalar, üzerindeki giysilerdir. Doğrudan tenine temas eden kıyafetlerinin bütün bakterilerden arınmış olduğundan emin olmanız gerekir. Sadece evde olduğunuz zamanlarda bunu sağlamak, çok daha kolay olabilir. Bebeğinizin kıyafetlerini, bebek cildine uygun cilt dostu bebek deterjanları ile uygun sıcaklıkta yıkayarak dezenfekte edebilirsiniz. Ancak öncesinde tüm virüs ve bakterilerin öldüğünden emin olabilmek için bir dezenfektan sprey kullanıp ardından çamaşır makinesinde yıkayarak daha da tedbirli davranabilirsiniz.

  • Bebeğinizin oyuncaklarını dezenfekte edin.

Çocuğunuzun oyuncakları tüm gün yerlerde sürünüyor olabilir. Yavrunuz bunları elleri ile tutar, ardından ya elini ya da doğrudan yerden almış olduğu oyuncağını ağzına götürür. Bu sebeple oyuncaklar da en az, temas hâlinde olduğu alanlar ve kıyafetleri kadar hijyen sağlanması gereken eşyalardır. Bu amaç doğrultusunda bebeğinizin tüm oyuncaklarını düzenli aralıklarla dezenfekte ederek virüs ve bakterilerin vücuduna girmesini önleyebilirsiniz.

Yıkanabilecek türdeki oyuncakları ılık sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayın. Yıkanması mümkün olmayan oyuncaklara ise 15-20 cm mesafeden bir dezenfektan sprey sıkarak kurumasını bekleyin.

  • Bebeğinizin ulaşabileceği kapı kollarını ve dolap kulplarını dezenfekte edin.

Gelişim çağındaki bebekler oldukça meraklı ve keşfetmeye isteklidir. Hareketlenmeye başladıkları dönemde erişebilecekleri bütün çekmece ve dolaplar ile kapı kolları mikroplara maruz kalabilecekleri eşyalar listesine girecektir. Bu sebeple yavrunuzun ulaşabileceği bütün dolap kapakları ve kulpları ile çekmece kulplarını belirli aralıklarla mikroplardan arındırmayı unutmayın.

Bunun için önce sabunlu bir bezle bu yüzeyleri silip ardından nemli bir bezle durulayabileceğiniz gibi dezenfektan bir spreyi doğrudan bu yüzeylere sıkıp 10-15 dakika kadar bekleyerek daha pratik ve hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Bebeğinizin mama sandalyesini dezenfekte edin.

Miniğinizin yemek yediği masa ve sandalyenin hijyenik olması, dezenfeksiyon hususunda en önemli konulardan bir diğeridir. Yemek yediği bu alanı temiz tutmanız, her yemekten önce mutlaka dezenfekte etmiş olmanız onu mikroplardan koruyabilmek açısından oldukça önemlidir.

Her öğünden önce yavrunuzun mama sandalyesinin masa ve koltuk kısmını silip temizleyin. Mikroplardan tamamen kurtulmak için dezenfektan ürünler kullanıp ardından tekrar nemli bir bezle silip kurulayın. Bakteri üremesini önlemek için yemeği bittikten sonra da aynı temizleme işlemlerini uygulamaya gayret gösterin.

Dışarıdayken Bebeğimi Mikroplardan Nasıl Korurum?

Ev ortamında bebeğiniz için hijyenik bir ortam oluşturmak çok daha kolayken dışarıya çıktığınızda bu durum gittikçe daha zor bir hâl alır. Hijyeninden emin olamadığınız ortamlar ve eşyalar, küçük meleğinizin sağlığı için büyük bir tehdit oluşturur.

Dışarıda olduğunuz zamanlarda bebeğinizi ve eşyalarını mikroplardan nasıl koruyabilirsiniz, kısaca bahsedelim:

  • Alışveriş merkezleri, kafe ve restoranların bebek odalarındaki alt değiştirme üniteleri ortak kullanım alanları arasında olduğundan yavrunuz için riskli yerlerdir. Alt değiştirme masasını kullanmadan önce mutlaka temizleyip dezenfekte edin. Miniğinizi buraya yatırmadan önce Lysol dezenfektan sprey sıkıp bir süre bekleyin, kuruduğundan emin olunca alt değiştirme rutininize başlayın.

 

  • Dışarıdayken bebeğinizin bakım çantası, hırkası, kıyafeti, oyuncağı gibi kişisel eşyalarını temizliğinden şüphe duyduğunuz masa, sandalye, bank, koltuk gibi yerlere koymak durumunda kalabilirsiniz. Bu eşyaları çantanıza geri koymadan ve bakım çantanıza temiz elleriniz ile dokunmadan önce mutlaka dezenfekte edin. Bunun için yanınızda mutlaka eşyaların yüzeylerine zarar vermeyen güvenilir bir dezenfektan sprey bulundurun.

 

  • Dışarıda kullanacağınız masa, sandalye veya mama sandalyesi gibi eşyaları kullanmaya başlamadan önce mutlaka dezenfekte edin.

 

  • Eve geri döndüğünüzde dışarıdaki mikropları eve taşıyıp bulaştırmamak için yavrunuza ve kendinize ait ayakkabı, çanta gibi eşyaları dezenfekte edip havalandırın. Üzerinizden çıkardığınız bütün kıyafetleri makineye atmadan önce mikroplardan arındırdığınızdan emin olun.

 

Bebekli ailelerin hijyen problemini çözmenin en kolay yolu Lysol Dezenfektan Sprey…Hem evde hem dışarıda 100’den fazla yüzeyde kullanarak bakteri ve virüslerin %99’unu yok edebileceğiniz bu ürün; hijyen ve dezenfeksiyon konusunda en az sizin kadar hassastır.  Yine de bu tür ürünleri kullanırken kesinlikle bebeğinizin üzerine doğrudan sıkmamaya dikkat etmeniz, sıktığınız eşyaların da iyice havalanıp kuruduğuna emin olmanız önemlidir.

Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz. Kullanmadan önce yüzeyin görünmeyin bir yerinde test ediniz. Test edildiği mikroorganizmaların tam listesi için ürün etiketine bakınız.

Post navigation

Bir yanıt yazın

En İyi Bebek Deterjanı Tavsiyeleri, 5 Ürünü İnceledik!

Bebeklerde Lanugo Tüyleri Nedir? Ne Zaman Dökülür?

İçe Çökük Göğüs Ucu Neden Olur? Çözüm Önerileri Nelerdir?