neden-emeklemiyor

Bebeğim Neden Emeklemiyor?

Bebekler dünyaya geldikleri ilk andan itibaren, önce doktoru sonra da annesi tarafından sarılıp sarmalanır. Anneler, bebeklerini kucaklarına alıp onları kokladıkça onlara kopmayacak güçlü bir bağla bağlanırlar. Bebekler de annelerinin ilgi ve sevgisi ile mutlu ve huzurlu olur, kendilerini güvende hissederler. Ancak bebekler kucağa alınma işini bir süre sonra biraz abartıp sürekli kucaklanmak isteyebilirler. Çünkü kucaklanan bebekler, anneleriyle birlikte ev içinde gezerken evin başka yerlerine gidip, ulaşamadıkları yerlere ve eşyalara ulaşma şansı bulurlar. Evde gezme konusunda anne ve babaya bağlılık emekleme sürecine kadar devam eder. Bu nedenle ebeveynler heyecanla bebeklerinin emeklemeye başlamalarını beklerler. Ancak 1 yaşını aşmalarına rağmen hala emeklemeyen bebekler ebeveynlerde ciddi bir kaygıya sebep olur.

Bebekler Ne Zaman Emekler?

Bebeğim Neden EmeklemiyorEbeveynler minik bebeklerinin gelişim dönemlerini heyecanla araştırıp, takip ederler. Gelişim dönemleri ile ilgili aşamaları ise bebekleri üzerinde gözlemleyip bebeklerinin gelişim seviyeleriyle karşılaştırma yaparlar. Bebekler ne zaman emekler sorusu da anne ve babaların bebek gelişimiyle ilgili çok merak ettikleri sorulardan biridir.

Uzmanlara göre bebekler, 5 ile 6. aylar arasında desteksiz oturmaya; 7 ile 10. aylar arasında da emeklemeye başlarlar. Ancak bu zaman dilimi ortalama bir veridir. Çünkü her bebek özeldir ve gelişimde bireysel farklılıklar vardır. Gelişimde bireysel farklılıkların olması demek, her bebeğin belli bir ay ya da yaş döneminde farklı özellikler gösterebilmesi demektir. Bazı bebekler 6. ayda emeklemeye başlarken, bazı bebekler 11. ayda emeklemeye başlayabilir. Çünkü bir bebeğin emekleyebilmesi için kaba motor gelişiminin yeterli düzeye gelmesi gerekir. Örneğin, kol ve bacak kaslarının ve kemik uzunluklarının yeteri kadar gelişmesi gerekir. Fiziksel olarak yeterli olgunluğa gelmek, bebeğin emekleme eylemini gerçekleştirebilmesi için yeterli değildir. Bebek, aynı zamanda psikolojik olarak da hazır olmalıdır. Bebeğin emeklemeye karşı istekli ve yeterli motivasyona sahip olması gerekir.

Emeklemeyen Bebekler Sizi Şaşırtıp, Direkt Yürüyebilir

Bebeklerin ortalama 7-10.aylar arasında emeklediğini, ancak gelişimde bireysel farklılıklar olabileceğini daha önce de belirttik. Bu sebeple 11. aya, hatta 1 yaşına geldiği halde fiziksel olarak herhangi bir rahatsızlığı bulunmamasına rağmen emeklemeyen bebekler ebeveynleri tedirgin edebilir. Böyle bir durumda panik yapmaya gerek yok. Çünkü bazı bebekler oturdukları yerde oynamaktan memnun olup uzaktaki oyuncaklara ulaşmaya pek de hevesli olmaz ve emeklemek için çabalamaz. Hatta bazen bebekler emeklemeden direkt olarak yürümeye bile başlayabilir.

Bebeklerin ortalama 14 ile 15. aylarda yürümeye başladıklarını düşünürsek; ortalama 15. aya, yani yürümeye başlama yaşına kadar emeklemeyen bebekler, tüm performansını yürümeye saklıyor olabilir. Bu yüzden bebeğiniz emeklemiyorsa panik yapmayın. Bebeğinizi gözlemleyin ve fiziksel, ortopedik ya da nörolojik bir rahatsızlığı olmadığından doktor onayı ile eminseniz, sabırla bebeğinizin emeklemesini ya da yürümesini bekleyin.

bebegim-emeklemiyor

Bebeklerin Geç Emeklemesi ya da Emeklememesinin Olası Sebepleri

Bebeğinizin emekleme yaşına gelmesine rağmen hala emeklemiyor olması bir problemin olduğu anlamına gelmediği gibi her şeyin yolunda olduğunu da garanti etmez. Bebeğinizin emeklemiyor olması doğal gelişim sürecinin bir parçası olduğu gibi ciddi bir problemin habercisi de olabilir. Bebeklerin emeklememesinin olası sebepleri aşağıdakilerden biri olabilir;

  • Bebeğinizin kaba motor gelişimi tamamlanmamış olabilir. Yani bebeğinizin el, kol, bacak kasları ve kemikleri yeteri kadar güçlenmemiş olabilir.
  • Yaşına göre kilosu ortalamanın üzerinde olan bebekler emeklemeyebilirler. Çünkü fazla kilolu bebekler hareket etmekte zorlanırlar ve zorlandıkları için emeklemeye karşı motivasyonlarını kaybederler. Bu bebeklerin emekleme ve yürüme eylemlerini gerçekleştirmeleri için fazla kilolarını vermeleri ya da biraz daha uzun bir süre beklemeleri gerekir.
  • Bebeğiniz emeklemeye psikolojik olarak hazır olmayabilir. Bazı bebekler emeklemeye, uzağındaki oyuncaklara ulaşıp onlarla oynamaya ya da başka odalarda gezinmeye pek hevesli olmayabilir. Yeteri kadar motivasyonu olmayan bebek ise emeklemek yerinde yanındaki oyuncaklarla oynamayı tercih edebilir. Bu durumda korkmaya gerek yok, bebeğinize biraz zaman verip onu emeklemeye motive etmeniz yeterli.
  • Bebeklerin emekleyememesinin sebebi ortopedik olabilir. Emeklemeyen bebekler dikkatle gözlenmelidir. Bazı bebeklerin ayakları içe dönük olabilmektedir. Bu durum yeni doğan bebeklerde normaldir. Çünkü, anne karnında dizleri bükülü bir halde aylarca durduktan sonra, doğduğunda ayakları içe dönük olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ayakların içe dönük, ancak esnek olmasıdır. Yani elinizle kolayca düzeltebiliyorsanız sorun yoktur. Fakat içe dönük ayaklar sert bir pozisyondaysa mutlaka bebeğinizi bir ortopedi uzmanına götürmeniz gerekir.
  • Bebeklerde 1 yaşına kadar yuvarlanma, emekleme, sürünme gibi hareketlerden herhangi biri gözlenmiyorsa bebekte serebral palsi olabilir.
  • Bebeğiniz emeklemek için kollarını kullanıyor ama çabalamasına rağmen ayaklarını hareket ettiremiyorsa eklem rahatsızlıkları ve omurilik anormallikleri olabilir.

Bebeğim neden emeklemiyor diye endişe eden ebeveynler, bebeklerinin gelişimlerini çok yakından takip etmeli ve bir problem olduğunu fark ettikleri zaman derhal bir uzmanın görmesini sağlamalıdır.

bebek-emeklemesi

Bebeklerin Emeklemesi İçin Ne Yapılmalı?

Bebeğiniz 11. ayını geçmesine rağmen hâlâ emeklemiyorsa bebeklerin emeklemesi için ne yapılmalı iyi bilmek gerekir. İşte bebeğinizin emeklemesine yardımcı olacak bazı ipuçları;

Bebeğinizi motive edin: Psikolojik olarak büyümeye hazır olmayan bebeklerin biraz motivasyona ihtiyacı olabilir. Yere temiz bir örtü serip bebeğinizle beraber yere uzanıp oyunlar oynayıp, çok az uzaklaşıp size doğru gelmesi için çağırabilirsiniz. Size doğru yönelmesi ve harekete geçmesi için en sevdiği oyuncağı ya da hiç görmediği ve onu heyecanlandıracak yeni bir oyuncağı kullanabilirsiniz.

Fazla kilolarından kurtulun: Bebeğiniz fazla kilolu ise mutlaka bir diyetisyenle görüşüp bebeğinizin normal sınırlardaki kilo değerlerine ulaşmasını sağlamalısınız.

Uzman bir doktora muayene olmasını sağlayın: İçinizin rahat olmasını sağlamak ve bir problem söz konusu ise derhal önlem alabilmek için bebeğinizi uzman bir doktora götürün.

Sabırlı olun ve bekleyin: Eğer bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olmadığından eminseniz ne kendinizi ne de bebeğinizi strese sokmayın. Bebeklerdeki bireysel farklılıklara saygı gösterin ve bebeğinizi diğer bebeklerle karşılaştırmadan sabırla emeklemesini, belki de direkt yürümesini bekleyin.

Emeklemeyen Bebekler Ne Zaman Uzman Bir Doktora Götürülmeli?

Bebeğiniz yaklaşık 15. ayını geçtiği halde hâlâ emeklemiyorsa, öncelikle bebeğinizin gelişim özelliklerini gözden geçirmeniz gerekir. Minik yavrunuz oturma, karın üzerinde sürünme, otururken poposunu ileri doğru sürükleme ve yuvarlanma gibi kaba motor hareketlerini yapıyorsa endişelenmeye gerek yok. Ancak bu hareketlerden bir ya da birkaçını yapmıyorsa bebeğinizin ortopedik ya da nörolojik problemleri olabileceğini göz ardı etmemeli ve derhal bir uzman doktora götürmelisiniz. Emeklemeyen bebekler eğer bir sağlık problemine sahipse erken teşhis edilmesinin, tedavinin sonuç vermesi bakımından ciddi bir öneme sahip olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Emeklemesine destek olacak ürünleri keşfetmek için tıklayın.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuklar İçin Kış ve Yılbaşı Aktivite Önerileri

0-12 AY BEBEKLER İÇİN FISHER PRICE OYUNCAK ÖNERİLERİ

Uyuz Salgınından Bebeğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?