Anne Karnı Ne Zaman Büyümeye Başlar?

Anne adaylarının en çok sordukları soruların neredeyse en başında ‘karnım ne zaman büyümeye başlar?’ sorusu gelmektedir. Bu soruları sormalarının nedeni ise bebeğin büyüdüğünü, geliştiğini hissetmek istemeleridir fakat karın büyümesiyle bebeğin gelişimi doğru orantılı değildir. Karnın büyümesi anne adayına göre farklılık göstermektedir. Karın bölgesi şişmemiş ya da büyük olmayan anne adaylarının bebeklerin kilolu, karnı büyük olan annelerin ise bebeği daha zayıf olabilmektedir.

Kaçıncı haftada karın büyümeye başlar?

Anne adayının hamile olduğunu, karnının belirginleştiğini anlamak için ortalama 20. Haftayı bitirmek gereklidir. Fakat anne adayının boyu, kilosu vs. gibi genetik vücut yapısıyla da bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Kimi anne adaylarında, çıplak vücutta ortalama 17. Haftada karın belirginleşebilmektedir. Karın büyümesi anne adaylarının önemsediği kadar mühim bir durum değildir. Karnın büyüklüğü bebeğin geliştiği ya da çok sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir ve her bireyin vücut yapısı kendine has olduğundan karın büyüklüğü de değişiklik göstermektedir.

Anne adayının karnı geç belirginleşirse bu problem teşkil eder mi?

Her anne adayının vücut yapısı farklı olduğu gibi rahim yapısı da şekli de farklıdır ayrıca karın şişliği bebeklerin duruş pozisyonundan da  meydana gelebilir.

Anne adayının karın şişliğine göre bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir mi?

Ülkemizde yaygın bir şekilde, anne adayının karnının sivri ya da yuvarlak olmasına bağlı olarak bebeğin erkek ya da kız olduğu tahmin edilir. Tıp dünyasında bunun doğruluk payı yoktur. Bu, halk arasında biline gelen ve sadece tahmin üzerine dayanan bir durumdur.

Karnın büyümesiyle birlikte dışarı doğru beliren göbek deliği neden olur?

Çoğu anne adayında, hamilelik döneminde rahim büyümesi sebebiyle karnın içindeki bası artmaktadır. Bu durumda da göbekte düzleşme görülebilir, göbek deliği dışarı doğru çıkabilmektedir. Dolayısıyla bu olağan bir durumdur. Fakat göbek deliği aşırı büyükse, fazlasıyla şişlik hissediyorsanız göbek fıtığından şüphelenebilirsiniz ve böyle durumlarda muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Karnın büyümeye başlayıp başlamaması durumunu kendinize çok dert edinmemeniz önemlidir. Hamilelik dönemi sona erdiğinde ve bebeğinizi kucağınıza aldığınızda zaten göbeğiniz ve göbek deliğiniz normale dönecektir.

 

Hamilelikte sağlık ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-saglik/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Gebelikte Vajina Ağrısı ve Vajina Batması

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelikte Hemoroid